Záznam z jednání výboru dopravy ZHMP ze dne 22.1.2004
Přítomni: Ing. Laudát, prof. Ing. Moos, CSc., p. Šteiner, Ing. Hejl, p. Ambrož, Mgr. Černý, RNDr. Habrnál , p. Mihaliček, p.Gál, p. Zajíček
Omluveni: RNDr. Bursíková
Přítomni přizvaní: Mgr. Chalupa, Ing. Trnková, Ing. arch. Beránek, nám. prim. Ing. Bűrgermeister , Ing. Adámek, Ing. Tikman, Ing. Kykal, Ing. Suk CSc., Ing. Dostál, Ing. Pivec, Ing. Prokel, Ing. Sadílek, Ing. Pliška
Omluveni: Ing. Pokorný, gen. ředitel Metroprojektu a.s.
Předložené písemné materiály MČ Praha 6:
Rozvoj hromadné kolejové dopravy na území severozápadní části města ve vazbě na řešení Pražského regionu
Problémové okruhy strategické dopravy v SZ části města
Situace: základní zakreslení kolejové sítě na území MČ Prahy 6 a dopady silničního okruhu v oblasti Podbaby.
Úvodem:
Ing. Laudát, předseda VD ZHMP zahájil jednání v 16,05 hod, přivítal přítomné a vyzval k připomínkám k zápisu z minulého jednání výboru.
Byly uplatněny připomínky ředitelem ROPIDu Ing. Prokelem ke stati týkající se rozpočtu ve vztahu k ROPIDu a ČD takto:
- bod 1), odstavec “ve vztahu k ROPIDu” se doplňuje tak, že za konstatováním o dostatečném financování příměstské autobusové dopravy se vloží věta:
Největším problémem je nedofinancování železniční dopravy alespoň na úroveň upraveného rozpočtu roku 2003, tj. o cca 20 mil. Kč.
V „Různém“ se doplňuje informace o žel. stavbách, takto ve 3. řádku: za .. je uvažováno s fin. prostředky mimo jiné…se vkládá: „na nové spojení Praha hl. n. , Masarykovo n. – Libeň, Vysočany, Holešovice, na zahájení modernizace úseku Běchovice – Úvaly, na modernizaci západní části Praha hl. n. (mosty Seifertova, II. část) ,“….
Změna byla všemi členy VD ZHMP odsouhlasena.
Dále bylo uplatněno doplnění usnesení v konstatační části o bod II.3) textem:
ve vztahu k ČD:
3) nejsou pokryty provozní prostředky PID v oblasti železniční dopravy v potřebné
výši, tj. ve výši r. 2003
Změna byla všemi členy VD ZHMP odsouhlasena.
Hlavní bod jednání: vedení rychlodráhy Praha- letiště Ruzyně – Kladno.
Po úvodním slovu Ing. Laudáta vystoupil starosta MČ Prahy 6 Mgr. Chalupa.
Mgr. Chalupa uvedl problémy, se kterými se z dopravního hlediska potýkají. Městská část nemá na svém území žádné parkoviště typu P+R, nemá dokončen silniční městský okruh, jakákoliv příměstská doprava nekončí na okrajové části MČ, ale přímo na centrálním náměstí (je zde umístěno 19 konečných autobusů příměstských spojů). Stanice metra Dejvická je jednou z nevytíženějších stanic z hlediska počtu přepravovaných osob.
Prezentoval požadavky, které chce MČ na svém území realizovat. Jedná se zejména o prodloužení metra A. Do Petřin je vedení bez rozporů, je třeba posoudit jednotlivé varianty dalšího vedení. U stanice Dlouhá míle je možno umístit parkoviště P+R a autobusový terminál. Z pohledu MČ nic nepřinese uvažovaná úprava trati vedoucí územím městské části. Stopa vede mimo nejhustěji obydlené oblasti zástavby, vyjma zastávky Dejvice..
Požadavkům občanů Prahy 6 vyhovuje nejvíce metro, rychlodráha minimálně. Přesto mohou oba systémy fungovat společně.
Uvedl další dva okruhy problémů týkající se Břevnovské a Podbabské radiály. Problémem je i současné dopravní napojení v oblasti Starých Vokovic. Zmínil se o řešení podchodu na Vítězném náměstí, o výstavbě administr. budovy, o potřebě financování soukromým sektorem a o dalších komunikačních stavbách v souvislosti s vedením městského okruhu.
K problematice spojení letiště Ruzyně vystoupil nám. primátora Ing. Bűrgermeister.
Zdůraznil důležité věci, které je třeba v tomto roce uzavřít a které budou iniciovat změnu ÚPn hl.m. Prahy. Je nutno jasné vymezení a vyvedení trasy A metra z Vítězného náměstí, aby náměstí se stalo městotvorným prvkem. Přitom je třeba posoudit varianty prodloužení metra A – letiště, Dlouhá míle, Bílá Hora – Řepy.
S tím souvisí problematika žel. spojení – např. využití stávající stopy Buštěhradské dráhy ke kapacitnímu propojení Kladna-Slaného s pražskou MHD a zároveň spojení s letištěm. Vyřešit nově žel. spojení tzn. Intersity vlaky a jejich odbavování. Hledat propojení letiště po stávajících žel. tratích.
Masarykovo nádr.- není možný konečný terminál, je třeba posoudit Holešovice, Hlavní nádr. nebo Smíchov.
Je třeba přijmout v nejbližší době závaznou variantu.
Prezentaci studie proveditelnosti na modernizaci traťového úseku Praha - Kladno provedl Ing. Tikman, vedoucí střediska SUDOP a.s.
Dokumentace byla vypracována ve spolupráci s Metroprojektem a.s. (technické řešení) a SURM hl.m. Prahy (z hlediska přepravních proudů) pro Správu železniční dopravní cesty Praha, byla dokončena v roce 2003 a v současné době je v připomínkovém řízení.
Uvedl výsledky jednotlivých kapitol studie proveditelnosti ve třech základních bodech
- zmapování přepravních proudů
- technické řešení včetně dopravních technologií
- finanční a ekonomická analýza.
I. etapa - stavba Praha Masarykovo - letiště Ruzyně - invest. náklady 13,5 mld Kč.
II. etapa - pokračování ve směru na Kladno, tj. Ruzyně - Hostivice - Jeneč –Kladno-Kladno Ostrovec – invest. náklady 3,85 mld. Kč
III. etapa - nebylo do této studie zahrnuto pokračování trati ve směru na Kladno a Hostivice.
Byla provedena finanční analýza, zvlášť pro dopravní cestu a pro provozovatele.
Doporučení: řešit v prvním kroku žel. uzel Hostivice – Jeneč, lze realizovat bez ohledu na další etapy řešení.
Ing. Tikman nabídl v případě zájmu podat informaci i o další trase až na Kladno.
Ing. Kykal z Metroprojektu a.s. popsal první část trasy I. etapy koridoru Buštěhradské dráhy.
Uvedl, že:
trasa je navrhována na rychlost 80 km/hod, na Masarykově nádraží se uvažuje s dvěmi ostrovními nástupišti, jedno pro směr na Kladno a jedno pro směr na letiště. Uvedl detailní průběh trasy v celé délce žel. trati z hlediska technického řešení, včetně uvažovaných protihlukových ochran.
Diskuse:
Ing. Sadílek – SURM – jednoznačně souhlasí s prodloužením trasy metra A z Vítězného náměstí. Prodloužení je sledováno v několika variantách a je na dalších jednáních, která varianta bude vybrána. Stávající Buštěhradskou dráhu je třeba zrekonstruovat v každém případě, neboť bude sloužit k propojení regionu s centrem města. SURM je připraven tyto úvahy zapracovat do revize ÚPn.
Ing. Bűrgermeister – Masarykovo nádraží se nehodí ke spojení s moderními vlaky Intersity, souvisí to zejména s rozvojem centra města. Je třeba vyřešit propojení Masarykova nádraží s Hlavním nádražím.
Ing. Adámek – uvedl, že trasa přes letiště Ruzyň bude sloužit pouze příměstské dopravě z Kladna
Pro informaci, na Masarykově nádraží končí denně 250 příměstských vlaků, nelze ji bez úpravy Hl. nádraží zrušit. Kladno tvoří necelou pětinu spojů.
Ing. Tikman k otázce Ing. Laudáta na možnost sledování dalších stop vedení dálkové dopravy - dálková doprava se kdysi uvažovala přes Zličín na Smíchov a Hl. nádraží.
Upozornil na skutečnost, že v souvislosti s pozemní výstavbou letiště se zhoršuje možnost napojení dálkové dopravy z jakékoliv trasy a je proto nutné řešit problematiku vedení trasy co nejdříve.
Prof. Moos – pozitivem je, že problém je viděn odděleně, považuje za nutné řešit prodloužení trasy metra A, provést změnu ÚPn. Fakulta upřednostňuje zájem města. Zájem Středočeského kraje na projekt spojení s Kladnem považuje též za důležitý. Musí být řešeno komplexně bez vzájemného oslabování obou řešení. Jako prioritu vidí pro město prodloužení metra na Dlouhou míli s možností obsluhy letiště ne všemi vlaky metra. Modernizace Buštěhradské dráhy by neměla zaostat.
P. Zajíček – upozornil, že dle ÚPn je naplánována výstavba trasy D metra, prodloužení trasy A je závislé na fin. prostředcích. ČD by měly zrekonstruovat Buštěhradskou dráhu, což se vzájemně nevylučuje. Ke konzultacím se Středočechy by rád obdržel podklady návrhů řešení.
Ing. Bűrgermeister – musí se rozhodnout z hlediska problému blokování území, proto diskuse spěchá. Je třeba rozhodnout co s Masarykovým nádražím.
P. Mihaliček – je třeba posoudit i vizi spojení s Evropou.
Ing. Hejl – zrekapituloval jednání, která se této problematiky v minulosti týkala. Je třeba diskutovat o navrhovaných kolejových systémech současně. Je třeba zajistit přepravu pracovní migrace z Kladna a zpět na kolejovou dopravu. Tento přepravní druh by se neměl směšovat s otázkou obsluhy letiště.
Ing. Laudát vyzval k definování podkladů, které si členové VD ZHMP přejí za účelem seznámení se s problematikou. Uvedl, že bez pohyblivé simulace celé trasy nelze nic předvést (vzorová byla tramv. trať na Barrandov).
Členům výboru budou předloženy tyto materiály:
po dohodě s Ing. Adámkem, zást. ČD - současný stav projektu rychlodráhy, postavení z hlediska celorepublikového ve vztahu k Evropě,
informace SURM o stavu změn ÚPn na trasování A metra s čas. horizonty, ÚDI předloží data a informace z hlediska dopravních vztahů centrum Prahy, resp. Dejvice - Hradčanská- letiště Ruzyně- Evropská – dopravní zatížení IAD, ND (zátěžové diagramy).
Budou prověřeny zápisy VD ZHMP z minulých let týkající se této problematiky.
Dle příslibu zást. starosty Ing. Trnkové budou předložena stanoviska MČ Prahy 6.
Různé:
Ing. Laudát – informoval, že bylo zamítnuto odvolání proti rozhodnutí na trasu pražského okruhu Slivenec – Lahovice.
Zmínil se:
- o potřebě i nadále prosazovat variantu J vedení Pražského okruhu v SZ části města
- o stížnostech na výměnu tramvajenek.
Poděkoval přítomným za účast a ukončil jednání Výboru dopravy ZHMP v 17,55 hod.