Záznam z jednání komise Rady HMP pro další rozvoj zón placeného stání v podmínkách HMP, ze dne 18.11.2004

 

Přítomni: - Mgr. Blažek, p. Šteiner, Ing. Stádník, p. Zajíček, Mgr. Fischer, p. Ptáček, Ing. Krátký, Mgr. Choděra, p.Lieberman, Bc. Pecha, Ing. Heroudek

Omluveni:  Ing. Bűrgermeister, Mgr. Sedláčková, Ing. Vlach, Prof. Ing. Moos

Zapisovatel: Ing. Šíma

Host: pí. Vitásková, p. Horázný

 

 

Předložené písemné materiály:

Výtah z analýz dopravy v klidu MČ Praha 2,3,7

Pracovní verze rozdělení cenových pásem abonentních parkovacích karet

Připomínka k záznamu ze dne 4.11. 2004 - p. Lieberman

Připomínka k záznamu ze dne 4.11. 2004 - Ing. Vlach

 

 

Komise zahájila jednání ve 13,10 v okamžiku kdy bylo přítomných 9 členů komise, jednání komise zahájil Ing. Heroudek a to dle organizačního řádu komise hlasováním o přítomnosti hostů - pí. Vitáskové a p. Horázného. Účast hostů byla schválena jednomyslně (9-0-0).

 

Ing. Heroudek provedl rekapitulaci minulého jednání s tím, že úkolem dnešního jednání budou především:

1.    doporučení v jakém rozsahu umožnit parkování návštěvníků v modré zóně, kdy byly zopakovány Ing. Heroudkem varianty s jednodenní parkovací kartou a varianty s časově omezenou kartou (dvou a šestihodinovou) a dále varianta s přerušením provozu modré zóny,

2.    doporučení na konkrétní podobu cenových pásem abonentních parkovacích karet.

 

Ing. Heroudek poté vyzval členy komise, zda by se mohli vyjádřit k bodu 1.

 

Mgr. Fischer - "vzhledem k nebezpečí zahlcení rezidentních zón obecně nedoporučuji smíšené zóny, zásobování by mohlo být řešeno přerušením provozu zóny, minule navrhovanou 'šedou' zónu rovněž nepodporuji",

 

Ing. Stádník - "pokud by byla přijata možnost vydání jednodenních karet, musely by být drahé, nebo lépe je nevydávat a preferovat dvou nebo šestihodinové, co se týká přerušení provozu, nemám na něj vyhraněný názor",

 

Ing. Krátký - "dvou nebo max. tříhodinové ano, celodenní ne, pokud by přeci jen existovaly, musí být drahé, jak se již vyjádřil kolega Stádník, přerušení provozu podporuji na dvě hodiny ráno"

 

Mgr. Choděra - "nemám problém ani s celodenní kartou, ale musí být drahá, co se týká přerušení provozu modré zóny, tak to podporuji"

 

p. Šteiner - "co se týká platnosti karet, tak musím souhlasit s kolegou, přerušení provozu zón je individuální záležitost, která musí zohledňovat analýzy dopravy v klidu jednotlivých městských částí a dále i kapacitní možnosti kontroly Policie ČR a Městské policie"

 

Ing. Heroudek - "celodenní karty ne, dvou a šestihodinové ano, přerušení ano"

 

p. Zajíček - "souhlasím i s jednodenní, cena musí být nastavena tak, aby nebyla vražedná, přerušení provozu ano"

 

Ve 13,40 se dostavil na jednání předseda komise Mgr. Blažek, komise od této chvíle jednala v počtu 10 členů.

 

p. Ptáček - "jaká má být cena je debata předčasná, celodenní karty ano a to i pro návštěvy a naopak za přijatelnou cenu odstupňovanou dle území, přerušení provozu ano, ale upozorňuji, že neřeší problém denního zásobování", k tomuto ještě doplnil p. Ptáčka host p. Horázný - "uvědomte si, že jsou i činnosti zásobování, které musí být prováděny celodenně a ne jen ve striktně daných dvou hodinách"

 

p. Lieberman - "celodenní karta ano, ale platná např. 6-18 nebo 8-18, k tomu možnost zakoupení dvouhodinové, k tomu navrhuji opět zavést i systém parkovacích kotoučů, co se týká přerušení provozu zóny, tak nejlépe by bylo dvakrát denně např. ráno a po obědě"

 

 Ve 13,50 se dostavil na jednání Bc. Pecha (komise od této chvíle jednala v počtu 11 členů), do jednání komise však v této věci nezasáhl.

 

Na základě výše uvedené debaty zformuloval Ing. Heroudek následující doporučení komise:

  • nezavádět tzv. šedou zónu,
  • zavést návštěvnické karty do rezidentních zón jen jako dvouhodinové a šestihodinové,
  • cenově musí být vyšší, než parkování na automatech.

 

Ve 14,00 odešel člen komise Mgr. Choděra, komise dále jednala v počtu 10 členů.

 

Poté již následoval závěrečný bod jednání komise, ve kterém zapisovatel Ing. Šíma představil  pracovní verzi rozdělení cenových pásem abonentních parkovacích karet. Představil jejich konstrukci a požádal jednotlivé členy komise o případné náměty a názory.

 

Po krátké diskusi bylo formulováno následující doporučení komise:

Vytvořit 3 cenová pásma abonentních parkovacích karet:

1.    pásmo v hranicích Pražské památkové rezervace

2.    pásmo zahrnující MČ Praha 7, část MČ Praha 8 (Karlín), část MČ Praha 3 (po Ohradu a ulici Jana Želivského), zbytek MČ Praha 2, části MČ Praha 10 a 4 (po úroveň železničních tratí až ke hranici s PPR, dále po společné hranici s pásmem 1 až na železniční most a ulici Dobříšskou zahrnující část MČ Praha 5  (Smíchov) a nakonec i část MČ Praha 6 ( po ulici Jugoslávských partyzánů).

3.    pásmo - vně pásma druhého (teoreticky až na hranice hl. m. Prahy)

Příští jednání komise se koná dne 2. prosince ve 13,00.

Zapsal: Ing. Šíma

Schválil: Mgr. Blažek

19. ledna 2005
19. ledna 2005