Zájem o prohlídky kolektorových tunelů stoupá

Již dva a půl tisíce návštěvníků využilo prohlídkových tras a vstoupilo do dlouho nepřístupných míst kolektorových tunelů naší metropole. Zkoumání pražského podzemí se stalo natolik populární, že již řada lidí zvolila prohlídku kolektorů jako dárek svým blízkým k nejrůznějším výročím. Vzrostl i zájem jednotlivců, a tak pro ně město počet prohlídek zvýšilo. Největší oblibu si u návštěvníků zatím získala trasa C, takzvaná Královská cesta, jež končí v Celetné ulici.

  • 4 minuty čtení

 

Již dva a půl tisíce návštěvníků využilo prohlídkových tras a vstoupilo do dlouho nepřístupných míst kolektorových tunelů naší metropole. Zkoumání pražského podzemí se stalo natolik populární, že již řada lidí zvolila prohlídku kolektorů jako dárek svým blízkým k nejrůznějším výročím. Vzrostl i zájem jednotlivců, a tak pro ně město počet prohlídek zvýšilo. Největší oblibu si u návštěvníků zatím získala trasa C, takzvaná Královská cesta, jež končí v Celetné ulici.

 

Kolektor „Prohlídkové trasy fungují již téměř rok a je o ně stále větší zájem. Dosud tuto jedinečnou technologickou památku navštívilo dva a půl tisíce návštěvníků z řad odborníků i široké veřejnosti,“ uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega, do jehož kompetencí spadá i rozvoj a správa kolektorové sítě v hlavním městě.

Každé pondělí a středu se konají tři prohlídky podzemních tunelů. Přihlásit se mohou jak jednotlivci, tak i skupiny, čítající maximálně šestnácti osob. „Z počátku neměli návštěvníci možnost zakoupit jednotlivé vstupenky. Když jsme však zjistili, že zájem jednotlivců stále stoupá a že ne každý je schopen dát dohromady dalších patnáct lidí pro vytvoření celé skupiny, zajistili jsme pravidelný termín každou středu odpoledne, kdy mohou podzemí navštívit i jednotlivci, “ podotkl Pavel Klega. Velmi se osvědčil i rezervační systém, přes který si mohou lidé prohlídku objednat, zaplatit a následně si sami vytisknout i vstupenku.

Kolektory Zájemci se mohou zúčastnit čtyř prohlídkových tras. Všechny začínají na Senovážném náměstí. První trasa je dlouhá čtyři sta metrů a vede směrem na Ovocný trh. Druhá končí buď na Karlově náměstí, kde se mohou návštěvníci podívat na nejnověji vybudovaný kolektor ve Vodičkově ulici, nebo na Václavském náměstí. Největší oblibu zatím získala třetí trasa, takzvaná Královská cesta, jež ústí v ulici Celetná a která láká již svým názvem. Fyzicky zdatnější jedinci často navštěvují poslední, čtvrtou trasu vedoucí k Slovanskému domu.

„Návštěvníci se nejprve seznámí s dispečinkem a jeho monitorovacím zařízením, které jezdí obdivovat odborníci z celého světa. Potom sjedou výtahem třicet metrů pod zem, kde začíná samotná prohlídka podzemních tunelů. Ty patří k dokonalým technickým stavbám současnosti,“ podotkl Otakar Čapek, generální ředitel Kolektorů Praha, a.s. V tunelech si pak zájemci mohou prohlédnout uložení inženýrských sítí, plynovodů, vodovodů, kabelů pro rozvod elektrické energie, kabelové televize, internetu či různých optických a datových kabelů. Uvidí důlní nádraží a projdou se pod historickými památkami jako je Prašná brána, Obecní dům či Staroměstské náměstí. Návštěvníky zaujali také simulace poplachů a jiných mimořádných situací. U třetí trasy - Královské trasy - si pak mohou vyzkoušet výstup historickým sklepením v Celetné ulici.

 

Podzemí jako dárek

Tunely se většinou procházejí pěšky, ale část trasy mohou jet návštěvníci důlním vláčkem. Prohlídka trvá zhruba hodinu a půl až dvě hodiny. Záleží na výběru trasy. Kolektory sice vypadají tajemně, ale nebezpečné nejsou. Návštěvníci musí samozřejmě dodržovat bezpečnostní opatření. Při plánování prohlídkových tras bylo prioritou zajištění bezpečí jak samotné infrastrukturní stavby tak jejích návštěvníků. Návštěvníci  by měli  mít na hlavě přilbu, bezpečnou a pohodlnou obuv. Prohlídka je nepřístupná dětem do šesti let a není vhodná ani pro lidi s psychickými poruchami, například s klaustrofobií.

„Spokojenost návštěvníků svědčí o tom, že podzemí má co nabídnout, vždyť kolektorová síť v Praze svou délkou, vybavením a monitorovacím systémem patří k nejlepším na světě. Příjemným překvapením je, že lidé začali vstupenkou do kolektorů obdarovávat své blízké k nejrůznějším výročím. Dokazuje to, že si návštěvníci z pražského podzemí odnášejí zajímavé zážitky,“ dodal Klega.

Zájemci si mohou prohlídku objednat prostřednictvím webových stránek www.kolektory.cz, kde se rovněž dozvědí podrobnosti o časech a trvání prohlídkových tras. „Nově mohou zhlédnout dvouminutové video s ukázkou prohlídky,“ připomněl náměstek.

Pod Prahou se nachází celkem 90 km kolektorových chodeb. Pod historickým centrem Prahy se rozprostírá asi 17 km, z toho zhruba 4,5 km je nyní zpřístupněno turistům. Kolektory se nacházejí v hloubce až 45 m pod zemí. V celém komplexu kolektorů je vedeno 2 400 km kabelů a je zde umístěno 45 tisíc čidel. Průměrná teplota se pohybuje mezi 12 až 14 °C. Průměr hlubinného kolektoru je 20 až 30 m, průměr tzv. podpovrchového pak 4 až 15 m. Oba typy smí veřejnost navštívit.

 

 

V Praze 15. října 2008

 


 

Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.


 

 

15. října 2008
15. října 2008