03152004-rozhovor-Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hl. m. Prahy-Listy hl. m. Prahy-Čistírna odpadních vod patří k našim prioritám
Čistírna odpadních vod patří k našim prioritám |
Listy hlavního města Prahy | 15.3.2004 | strana: 5 | autor: Eva Petržílková
Česká metropole je v čištění odpadních vod nadále v obtížné situaci. Přiznává to i významný dokument - Praha musí podobně jako ostatní česká města čistírnu odpadních vod modernizovat do roku 2010. Na budoucnost tohoto projektu jsem se zeptali náměstka pražského primátora Jana Bürgermeistera:
Jsou zpracovány velmi podrobné analýzy, které zvažovaly možnou postupnou přestavbu stávající čistírny odpadních vod nebo výstavbu nové v podzemním prostoru pod Čimicemi. Ze srovnání obou řešení vyplývají čtyři jasné závěry. Obě varianty použijí nejmodernější technologie zpracování odpadních vod a uvažují i se stejnou technologií zpracování surového kalu, což je nejcitlivější problém pro každou čističku. Ono nerudovské Kam s ním bude řešeno mineralizací s maximální účinností filtrace vyfukovaného vzduchu a odvozem zbylé sypké suroviny po vodě. Obě varianty jsou přibližně stejně náročné na dobu realizace a při okamžitém rozhodnutí pro některou z nich se dají stihnout i přísné předpisy a časové limity Evropské unie. Je zřejmé, že lze rekonstruovat stávající čističku za provozu a vybudovat zcela moderní, částečně zakryté před povodní chráněné dílo, které bude s dlouhým výhledem splňovat všechny požadavky. Dále se ukázalo, že podzemní varianta čistírny pod Čimicemi je technologicky a technicky možná. Její problém spočívá v konfliktu u řeky na povrchu umístěných zařízení s přísně chráněnými krajinnými prvky a biokoridory. To poslední, ale podstatné, je cena. Rekonstrukce stávající čističky přijde na 15-17 miliard korun, ta nová by stála (bez nákladu na likvidaci té stávající) 30 až 32 miliard korun.
* Prahu a její obyvatele čekají letos velké investice - do výstavby vnitřního okruhu, pokračování metra, protipovodňových zábran, staví se byty. Jak bude možné tuto stavbu financovat?
Pokud prokážeme shodu s územním plánem a tak připravenost celé akce v tomto roce, máme reálnou šanci počítat s pomocí EU ve výši asi jedné třetiny nákladů tedy 5-6 miliard korun. Když si uvědomíme, že stavba potrvá do závěrečného vyúčtování minimálně 7 let, představuje to roční zatížení rozpočtu města a PVS 1,5 miliardy. To je ještě řešitelný problém. Budeme ale muset změnit priority rozpočtu při plánování ostatních infrastrukturních investic a způsobu jejich financování.
* Čistička by měla odpovídat normám Evropské unie už v roce 2010. Kdy by se podle Vás začalo stavět?
Stavbu je nutné zahájit co nejdříve, tj. v roce 2005 tak, abychom stihli dokončení stavby v rámci možných přechodových výjimek. Za dané situace je ale nutné pokračovat v ověřování možnosti umístění podzemní čističky pod Čimicemi. Je rozumné mít pro budoucnost dostupnou územní rezervu v rámci Prahy nebo v jejím nejbližším okolí. Mám tím na mysli řádně projednanou lokalitu v rámci schváleného územního plánu. Čimice, vedle některých lokalit za hranicí města, jednou z možných budoucích variant bezesporu jsou.
Děkuji za rozhovor.