Rozpočet Prahy v roce 2005 bude vyrovnaný, článek náměstka primátora hl.m.Prahy JUDr.Petra Hulinského uveřejněný v Listech hlavního města Prahy 3.ledna 2005.

Rozpočet Prahy na tento rok schválili zastupitelé na svém prosincovém zasedání na konci minulého roku. Předložili jsme návrh vyrovnaného rozpočtu, kdy příjmy města jsou rovny výdajům. Na obou stranách se objeví suma 41,4 miliardy korun.Na investiční výdaje jsme přitom přidělili přes 12,5 miliardy korun. Z toho téměř 70 procent investic je soustředěno do oblasti rozvoje města, městské infrastruktury a dopravy.

Rozpočet Prahy v roce 2005 bude vyrovnaný  
Listy hlavního města Prahy | 3.1.2005 | rubrika: Titulní strana | strana: 1 | autor: JUDr. PETR HULINSKÝ


Rozpočet Prahy na tento rok schválili zastupitelé na svém prosincovém zasedání na konci minulého roku. Předložili jsme návrh vyrovnaného rozpočtu, kdy příjmy města jsou rovny výdajům. Na obou stranách se objeví suma 41,4 miliardy korun.
Na investiční výdaje jsme přitom přidělili přes 12,5 miliardy korun. Z toho téměř 70 procent investic je soustředěno do oblasti rozvoje města, městské infrastruktury a dopravy.
Za mimořádný úspěch považuji rozhodnutí nezapojovat do rozpočtu města nové cizí zdroje. Nepočítáme tedy s tím, že bychom si v následujícím roce vypomohli čerpáním nového úvěru nebo vydáním nových obligací. Zadluženost města se tak nebude zvyšovat a její míra zůstane na přijatelné úrovni. V této souvislosti znovu zdůrazňuji, že není možné hovořit o Praze jako o městě neúměrně zadluženém. Jako vysoce zadlužené město nevnímají naši metropoli ani finanční odborníci.
Rozpočet vychází ze zdrojových možností hlavního města, kterými jsou jeho vlastní příjmy, předpokládané státní dotace, nevyčerpané finanční prostředky z minulého roku a předpokládané úspory za loňský rok.
Nejvíce peněz z rozpočtu hlavního města půjde do dopravy, a to více než 15,6 miliardy. Zhruba polovinu této sumy, tj. 7,5 miliardy korun, vydáme za školství, přes 3,5 miliardy získá městská infrastruktura. Další 2 miliardy hodlá město investovat do kultury, sportu a cestovního ruchu, více než 1 miliardu do
Pokračování na str. 2

Pokračování ze strany 1
bezpečnosti a zhruba 1,5 miliardy půjde do zdravotní a sociální oblasti.
Stanovili jsme čtyři základní investiční akce, jimž se podřídily výdaje v ostatních rozpočtových kapitolách. Prioritně tedy budeme investovat do rekonstrukce čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, do výstavby městského okruhu, metra a do budování protipovodňových opatření.
Dále jsme vyčlenili např. 596 milionů korun na nové byty v Horních Měcholupech a Petrovicích, na bytové domy Čakovice I téměř 87 milionů korun. Částka v řádu stovek milionů korun je určena na budování infrastruktury v městských částech.
Plánujeme také obnovu Stromovky za 36 milionů korun a rekonstrukci školních kuchyní a jídelen v řádu desítek milionů korun. Téměř miliarda korun půjde na výstavbu Strahovského tunelu a Vysočanské radiály. Mezi významnými investičními akcemi, na které jsme při sestavování rozpočtu pamatovali, je i budování kolektoru na Václavském náměstí a ve Vodičkově ulici za 254 milionů korun a administrativní budova pražské záchranné služby za 56 milionů korun.
V rámci rozpočtu hlavního města na rok 2005 jsme schválili také konečnou výši dotací městským částem, a to v částce 3,11 miliardy korun. To je o 5,45 milionu více, než obsahoval původní návrh, ke kterému se v listopadu vyslovily městské části.Rozpočet myslí také na splácení závazků, které vedení města vytvořilo v minulých letech. Na splácení svých dluhů vytváří hlavní město tzv. šetřicí fond, do kterého každý rok vkládá nemalé finanční prostředky. Také v letošním roce přidáme půl miliardy k již naspořeným 5,135 miliardy korun. Domnívám se, že se ve fondu již vytvořil dostatečný finanční „polštář“, který eliminuje případná rizika a dává městu pocit finanční jistoty. Výše rezerv bude i v dalších letech vytvářena tak, aby město dostálo svým závazkům a současně mělo k dispozici dostatek vlastních zdrojů k financování především investiční výstavby.
Návrh rozpočtu, který zpracovala rada hlavního města, hodnotila opozice pozitivně a ocenila jednak změnu přístupu k tvorbě rozpočtu, jednak vstřícnost k některým jejím požadavkům. Tento průběh projednávání se odrazil i v hlasování. Pro rozpočet hlasovalo 45 zastupitelů, proti bylo pouze 6 a 17 zastupitelů se zdrželo hlasování, což je nejlepší výsledek za posledních několik let.

Nejvýznamnější investiční akce v rámci jednotlivých kapitol

INVESTIČNÍ AKCE v mil. Kč

Byty - Horní Měcholupy - Petrovice 596,0
Kolektor CIA 254,0
Bytové domy Čakovice I 86,9
Protipovodňová opatření 587,6
Obnova Stromovky 36,0
Strahovský tunel - 2. stavba 667,16
Vysočanská radiála 229,26
Radlická-Strahovský tunel 611,7
MŠ Velká Chuchle 52,9
Administrativní budova Zdravot. záchranné služby 56,0
Jedličkův ústav - rehabilitační pavilon 34,7
Tělocvična Vinoř 49,3
Rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně 519,4
Slovanská epopej 46,4
Hasičská stanice Radotín 42,0
Rozšíření městského kamerového systému 50,0
Lávka na Štvanici 54,5
Bytové objekty 98,0
Nebytové objekty a stavby 147,5

JUDr. PETR HULINSKÝ náměstek primátora hlavního města Prahy, do jehož kompetence spadá ekonomická oblast
4. ledna 2005
4. ledna 2005