Primátor Svoboda: Pražští kmotři chějí poškodit mé příznivce
tyden.cz | 24.2.2013 | Rubrika: Domácí | Strana: 0 | Autor: - kab - | Téma: Volené orgány - Bohuslav Svoboda
Občanská demokracie není jednotná. Její členové si jdou navzájem "po krku" i na regionální úrovni. Své o tom ví pražský primátor Bohuslav Svoboda. V e-mailovém rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ uvedl, že se ho snaží poškodit pražští kmotři Tomáš Hrdlička s Ondřejem Palounkem.
Má "pravá frakce" ODS Jiřího Janečka šanci uspět a získat na svou stranu část občanských demokratů?
Nejsem a priori proti aktivitám, které by mohly oživit vnitrostranickou diskusi uvnitř ODS, tyto aktivity však musí být dle mého názoru vedeny lidmi, kteří mají alespoň elementární důvěryhodnost. Ať se na mě pan Janeček nezlobí, ale on byl v minulých parlamentních volbách vykroužkován z kandidátky ODS a já nemám zrovna pocit, že by se on mohl stát obroditelem ODS.
Jak vnímáte situaci v pražské ODS? Je stabilizovanější než v létě po odvolání šéfa DPP Vladimíra Liche?
Pražská ODS stále není v takové kondici, v jaké bych si já osobně přál. Důvodem je fakt, že někteří lidé stále nepochopili, že pokud si opravdu přejí pro ODS to nejlepší, měli by se stáhnout a v politice se již neangažovat. Tito lidé mají stále pocit, že jim "někdo" pražskou ODS ukradl a snaží se ji ze všech sil znovu získat do svého područí. Proto neustále čelíme různým snahám o poškození magistrátní koalice, mé osoby či spolustraníků, kteří stojí na mé straně. V poslední době se tento souboj přenesl i do městských částí - např. na Prahu 4, či Prahu 8.
V Praze 8 stále čelí snahám o rozbití místní koalice ODS a TOP 09. Údajně za tím má stát pražský "kmotr" Tomáš Hrdlička. Víte o tom něco?
Již jsem to trochu nakousl v předešlých odpovědích. Pan Hrdlička je jeden z těch, kteří by se podle mého názoru neměli angažovat v ODS, protože ji poškozují. Pokud je přesvědčen o tom, že jí prospívá, ať si svou důvěryhodnost změří v nadcházejících komunálních volbách na Praze 10, jsem velice zvědav na jeho volební výsledek... A pokud jde o dění na Praze 8 - ano, mám nějaké informace nasvědčující tomu, že pan Hrdlička se společně s panem Palounkem pokouší rozbít koalici na Praze 8 a poškodit tak ty členy ODS v Praze 8, kteří mě podporují.
Cítíte snahu vašich politických protivníků sesadit vás z funkce? Jakými prostředky toho chtějí dosáhnout?
To, že mě někteří moji spolustraníci nemilují, je zřejmé již od listopadu 2011, kdy došlo v Praze ke změně koalice. Od té doby neustále slýchávám o tom, že budu sesazen a nahrazen. Může se to stát, ale aniž bych se chtěl stavět do role zachránce ODS v Praze, nemyslím si, že by jí to prospělo.
Neobáváte se, že po návratu Pavla Béma zpět do ODS, budou sílit jeho snahy ovlivnit pražskou politiku?
Pavel Bém byl dlouholetým pražským primátorem a je logické, že se o dění v Praze zajímá. V tuto chvíli však nijak magistrátní politiku neovlivňuje a já silně pochybuji o tom, že tomu bude jinak v budoucnu. Pavel Bém je v tuto chvíli řadovým poslancem ODS a já si myslím, že v sobě má dost sebereflexe a je dost inteligentní na to, aby si uvědomil, že pokud by se v tuto chvíli chtěl vrátit do pražské komunální politiky, bude tento comeback silně neúspěšný.
Asi největším vaším rivalem v ODS je Boris Šťastný. O ODS tvrdí, že je jako nemocný pacient, ale několikrát odmítl postupovat se stranickým doporučením. Ve sněmovně odmítl podpořit zrušení anonymních akcií, místo Schwarzenberga v prezidentských volbách otevřeně volil Zemana a tak dále. Nepoškozuje ODS, že je názorově rozdvojená?
Já se s Borisem Šťastným vzácně shodnu v diagnóze - ODS je nemocný pacient. Neshodneme se však na tom, proč se tak stalo ani jak to řešit. Já se domnívám, že je to kvůli skandálům a následné ztrátě důvěryhodnosti politiků ODS, v kombinaci s nesrozumitelným vládnutím. Boris Šťastný si myslí, že je to kvůli ideové vyprázdněnosti ODS. Já věřím, že lékem může být srozumitelnější vládnutí bez skandálů, v kombinaci s důvěryhodnými lidmi na kandidátkách. Boris Šťastný má pocit, že lékem je obhajoba údajně pravicových priorit, jakými podle něj zřejmě jsou např. anonymní akcie, v kombinaci s tím, aby ODS vedli lidé jako on sám. V tom se opravdu těžko můžeme shodnout. Boris Šťastný byl v minulých parlamentních volbách takřka vykroužkován, což je znakem jisté nedůvěry vůči jeho osobě. On také těžko může zachraňovat ODS...
Jste spokojený se současným vedením ODS? Strana má za sebou několik neúspěšných voleb, neměla by projít změnou? Jakou?
Spokojený je silné slovo. Je několik měsíců od kongresu, na němž bylo zvoleno nové vedení a já ho respektuji a každou úvahu o výměně považuji za předčasnou. ODS je konzervativní strana, kongres zvolil nové vedení po neúspěšných krajských a senátních volbách a já v tuto chvíli nevidím důvod, proč tři měsíce poté svolávat nový kongres a volit nové vedení. Za rozhodující okamžik považuji sestavování kandidátek pro volby v roce 2014. Pokud na kandidátkách budou důvěryhodní lidé a ODS bude ve zbývajících měsících dělat srozumitelnou vládní politiku, může uspět. Pokud se však na kandidátkách objeví zkompromitovaní lidé a budeme ve sněmovně obhajovat věci, které jsou nevysvětlitelné, dopadneme jak sedláci u Chlumce.