Pražané chtějí mít čisté město - Mladá fronta Dnes - 26.7.2003
Radnice chce přitvrdit a zakročit proti lidem, kteří dělají nepořádek v pražských ulicích. Město chystá novou vyhlášku o čistotě ulic. Ta vymezí přesněji, kdo nese odpovědnost za špínu v metropoli. K tomu by mělo napomoci snadnější vymáhání pokut.
Radnice chce přitvrdit a zakročit proti lidem, kteří dělají nepořádek v pražských ulicích. Město chystá novou vyhlášku o čistotě ulic. Ta vymezí přesněji, kdo nese odpovědnost za špínu v metropoli. K tomu by mělo napomoci snadnější vymáhání pokut.
Praha Nepořádek a špína patří už skoro neodmyslitelně ke koloritu pražských ulic. Po loňských povodních se situace navíc mnohde několikanásobně zhoršila. Lidé se s tím však nesmiřují. Exkluzivní průzkum MF DNES ukazuje, že tento problém vnímají hned po vysoké kriminalitě jako nejzávažnější. Z toho vyplývá, že Pražané chtějí mít město uklizené. Jak toho docílit? Zatím totiž město vynakládá na úklid čím dál více peněz, ale nedá se tvrdit, že by to na stavu ulic bylo nějak extrémně znát.
Ale magistrát teď chystá novou vyhlášku o čistotě města. Primátor Pavel Bém upozornil, že čistota města je pro něj prioritou. "Co nás po povodních bije do očí na každém kroku ve městě, je neuvěřitelný nepořádek. Hlavně na březích Vltavy," uvedl již dříve.
Úklid po povodni neskončil
Tuny odpadků, které přinesla velká voda, se většinou podařilo odstranit na jaře při generálním úklidu Prahy. Najaté firmy měly odstranit pozůstatky po povodních a zbavit město po zimě nejhorší špíny. "Nejhorší to bylo jednoznačně v Holešovicích. To, co bylo nejvíc vidět, byly igelitové pytlíky na stromech a lidé volali a rozčilovali se, že ještě nezmizely. Jenže my jsme z břehů Vltavy a z Holešovic vyvezli tuny nánosů," uvedl koordinátor generálního úklidu města Pavel Polák. Zatímco první etapa úklidu, jenž spolkl mnoho desítek milionů korun, skončila, nyní se připravuje druhá. "Ta proběhne ve spolupráci s městskými částmi. Ty určí lokality, které je potřeba uklidit ještě důkladněji,"informoval Jiří Mrázek z oddělení správy pozemků a staveb.
Pokuty jsou nevymahatelné
Vedle toho město připravuje úpravu vyhlášky o čistotě na ulicích. Stejně jako všude jinde ve světě i u nás platí, že za čistotu například chodníku odpovídá majitel přilehlého domu. Jenomže ti se dnes mnohdy tváří, jako by o tom nevěděli. A konkrétní viník? Ten je téměř nepostižitelný. Základní problém je v tom, že stávající vyhláška byla vydána už v roce 1980 podle tehdejších platných právních předpisů. Ale ty už dávno neplatí, takže pokuta za prohřešek je nevymahatelná. "Pokud někdo odhodí nedopalek, policista ho může teoreticky pokutovat," podotkla Jitka Kluzová, vedoucí oddělení komunálních odpadů a čistoty města. Podle ní by se z toho při odvolání nejspíš vyvlékl. Díky nové vyhlášce, která by mohla začít platit do dvou let, se lidé odpovědní za čistotu místa i nepořádníci sami už tak snadno nevykroutí. Kluzová je přesvědčena, že mezi stěžovateli jsou i lidé, kteří mají takzvaně sami máslo na hlavě. "Lidé dostanou něco do ruky a vzápětí to zahodí. Ti samí si pak stěžují, že je v Praze nepořádek," konstatovala.
EVA MIKOLÁŠOVÁ