Praha si připomíná události spojené s koncem druhé světové války
Dnes se u příležitosti 70. výročí Pražského povstání a ukončení druhé světové války v Praze konají vzpomínkové akce, jichž se účastní pamětníci, představitelé státu, armády, samosprávy, zahraniční hosté a zástupci společenských organizací i veřejnost.
- 1 minuta čtení
- 14 fotografií
U pamětní desky na Staroměstské radnici primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová připomněla množství pomníčků věnovaných padlým v Pražském povstání. A dodala: „Odkaz mužů a žen, kteří v květnu 1945 v boji za svobodu zaplatili cenu vůbec nejvyšší, uctíme nejlépe tak, že nebudeme vnímat svobodu jako jednou provždy danou samozřejmost a přijmeme za její osud svůj díl odpovědnosti. Naše vlastní dějiny nás totiž učí, že k triumfu zla úplně postačuje, když většina slušných lidí neudělá v rozhodujícím okamžiku naprosto nic.“
Během Pražského povstání podle nového seznamu vydaného Vojenským historickým ústavem padlo nejméně 2 898 lidí. Dosud se uváděl počet obětí o 1 700 nižší. Podle historiků není ale ani současný seznam úplný. Mezi padlými bylo totiž mnoho neznámých bojovníků.
Vzpomínkové shromáždění se uskutečnilo tradičně také u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, kde pražská primátorka Adriana Krnáčová položila věnec v barvách hlavního města a zdůraznila: „Praha byla jediným osvobozovaným městem, jehož svobodný rozhlas nepřestal vysílat ani v těch nejprudších bojích konce světové války.“
S účastníky Pražského povstání a zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu se pražská primátorka Adriana Krnáčová setká u příležitosti vzpomínkových akcí v Rezidenci primátorky 26. května 2015.