Praha přispěla k brněnskému Festivalu RE:PUBLIKA
V sobotu 26. května se otevřou brány brněnského výstaviště, kde začne oslava století. Do 17. června se zde bude konat Festival RE:PUBLIKA, který připomene 100 let od vzniku Československa a 90 let od otevření výstaviště. Festival zároveň otevře unikátní výstavu ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY obsahující devět pláten z cyklu Slovanská epopej a sbírku plakátů.
- 2 minuty čtení
„Jsem ráda, že se Praha může na Festivalu RE:PUBLIKA podílet právě zapůjčením Slovanské epopeje. Je to jedno z nejdůležitějších uměleckých děl naší historie, které má navíc tendenci celý národ spojovat, a především i připomínat, že můžeme být na naší historii hrdí. O jeho výjimečnosti svědčí i obrovský úspěch, kterého se Muchova plátna dočkala při nedávné výstavě v Tokiu a já jsem přesvědčena, že nejinak tomu bude i v Brně,“ řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová.
„Hlavní město Praha a zbytek republiky si v letošním roce připomíná sto let od vzniku samostatného Československa. Vzpomínáme na velké úspěchy, mnohdy až s nostalgií. Ale měli bychom si především uvědomit, že vznik a existence byly náročným procesem, a tím jsou i nyní. Přes všechny nesnáze však náš stát vydržel díky soudržnosti už jedno století. Jsem velice rád, že můžeme spolupracovat s městem Brnem na oslavách, které, jak jsem uvedl, patří celé České republice. Zapůjčení části Slovanské epopeje je tak přirozeným rozhodnutím. Navíc díky profesionalitě a skvělé spolupráci s Brnem je tato událost i vzorem, jak bychom měli vzájemně kooperovat. Velice se těším a budu sledovat ohlasy nejen k Epopeji, ale i k Festivalu RE:PUBLIKA,“ uvedl radní hlavního města Prahy Jan Wolf.
„Galerie hlavního města Prahy přivítala možnost vystavit část Epopeje v pavilonu H jako unikátní příležitost zpřístupnit v tomto významném roce všechny obrazy cyklu, neboť vedle devíti obrazů v Brně budou moci zbylých 11 obdivovat naopak návštěvníci Prahy od 19. července v Obecním domě. Obrazy Epopeje se tak stanou pomyslným mostem mezi oslavami 100 let republiky v Brně a v Praze. Výstava byla připravena v rekordním čase a pavilon H se proměnil ve velice důstojný a přiléhavý prostor pro Muchovo monumentální dílo a zároveň umožnil prezentaci jeho dekorativních prací v ochozech. Přítomnost epopeje na festivalu podtrhuje význam této události a zároveň je jejím návratem po 88 letech, kdy zde byla vystavena celá z iniciativy samotného Alfonse Muchy a zástupců města Brna,“ konstatuje ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.
Unikátní výstava Alfons Mucha: Dva světy vznikla díky spolupráci Hlavního města Prahy jako majitele cyklu Slovanská epopej, statutárního města Brna, Veletrhů Brno a Nadačního fondu Richarda Fuxy, který spravuje sbírku plakátů. Přístupná bude až do konce roku.