Praha ukončila zimní humanitární opatření. V období chladných měsíců poskytla pomoc stovkám lidí bez domova

Humanitární - loď Hermes
Součástí opatření je i loď Hermes Autor: archiv
14. dubna 2025
14. dubna 2025

S koncem března 2025 hlavní město Praha ukončilo zimní humanitární opatření (ZHO), která od 1. prosince 2024 pomáhala lidem bez domova přečkat náročné zimní měsíce. Letos se podařilo zajistit rekordní kapacitu přes 700 míst k noclehu, rozšířit služby terénních programů v denní i noční formě, posílit zdravotní převozovou službu Intervenčního týmu Vodní záchranné služby – nově rozšířenou o dopolední provoz – a výrazně zefektivnit celkovou koordinaci, kterou měl na starosti dispečink Centra sociálních služeb Praha.

  • 3 minuty čtení

„Každý rok se snažíme zimní humanitární opatření zlepšovat. Minulý rok se nám například poprvé podařilo pro potřebné zajistit garantovaná místa v nemocnicích a letos jsme měli připraveno v našich zařízeních o víc než 100 míst více než loni. Moje velké poděkování patří našim zaměstnancům z Centra sociálních služeb Praha, kteří vše koordinují, ale také všem neziskovým organizacím, zdravotníkům i policistům a strážníkům. Společně se nám daří zajišťovat bezpečí a důstojné podmínky pro lidi, kteří se ocitli v těžké životní situaci,“ říká náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Kapacity ZHO 2024/2025 tvořilo 509 míst v noclehárnách a útulnách (včetně lodě Hermes), dále 121 míst v zařízeních s nepřetržitým provozem (24/7) a 100 záložních krizových míst. Celkem tedy přes 700 míst pro lidi bez domova v nejchladnější části roku.

V letošní zimě bylo v noclehárnách a útulnách uskutečněno více než 47 tisíc noclehů, v zařízeních 24/7 pak přes 11 tisíc. „Celkový počet noclehů tak přesáhl 58 tisíc, což představuje oproti minulému roku nárůst přibližně o 2 tisíce noclehů. Průměrně každou noc využilo tuto možnost bezmála 500 lidí. V nejmrazivějších a nejexponovanějších dnech to bylo až 620 noclehů denně,“ doplňuje náměstkyně primátora Alexandra Udženija.

Dispečink Centra sociálních služeb Praha v zimním období evidoval více než 6 700 kontaktů, což představuje nárůst přibližně o 200 kontaktů oproti loňským ZHO. Kromě zajištění noclehů fungovala dvě hygienická centra, rozšířen byl provoz denních center, terénních programů i Intervenčního týmu. Intenzivně pokračovala spolupráce s pečovatelskými službami, nemocnicemi, specializovanými zdravotnickými zařízeními a službami v oblasti duševního zdraví. Nedílnou součástí pomoci byla také materiální podpora – od oblečení, obuvi, stanů, spacáků a karimatek až po potraviny a teplé nápoje.

Klíčovou roli v pomoci sehrál Intervenční tým Centra sociálních služeb Praha, který zajišťoval koordinaci zdravotní péče a spolupráci s nemocnicemi při propouštění pacientů bez domova. Díky této spolupráci bylo možné konkrétním lidem bez přístřeší zajistit navazující péči a předejít jejich návratu do ulic.

Na organizaci zimních humanitárních opatření se podílela řada institucí a neziskových organizací, včetně Městské policie Praha, Policie ČR, Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, Protialkoholní záchytné stanice, Městské nemocnice následné péče, nemocnice Na Františku, Městské polikliniky Praha, sociálních kurátorů městských částí a neziskových organizací jako Naděje, Armáda spásy, Arcidiecézní charita, Farní charita, R-Mosty, K srdci klíč, Hippocampus, Jako Doma, Sananim, Drop In, Progressive, Fokus, Domácí péče, Medici na ulici a mnoho dalších. Opatření se uskutečnila úspěšně i díky solidaritě veřejnosti, která se také aktivně zapojila do hlášení případů lidí v nouzi, což umožnilo rychleji reagovat na konkrétní situace v terénu.