Poznejte život dyslektiků

Jak s dyslexií žít a jak její nevýhody v běžném životě pozitivně využít, můžete poznat na 14. ročníku akce Den dyslexie, který se koná v pátek 8. září 2023 od 10:00 do 18:00 hodin na náměstí Míru v Praze 2 před kostelem sv. Ludmily. Akce s mottem "Pojďme ven a sdílet svoje zkušenosti" je určená pro malé i velké, pro všechny, kteří se chtějí zeptat, poradit se nebo jen získat nové poznatky. Vstup je zdarma.

  • 1 minuta čtení
3632547_plakát akce
Autor: www.dys.cz

Pro návštěvníky budou připraveny různě zaměřené tematické workshopy, během nichž získají nové poznatky, jak zvládnout všechny DYS aspekty. Ať už se jedná o psaní (dysgrafie), čtení (dyslexie), počítání (dyskalkulie) nebo poruchu řeči (dysfázie) nebo známé ADHD.

Workshopy povedou nejen odborníci a speciální pedagogové, ale také umělci a lidé z různých oborů, kteří s dyslexií žijí. Z řad odborníků a speciálních pedagogů se o své zkušenosti přijde podělit psycholožka Lenka Krejčová. Speciální pedagožka s vlastní praxí Jana Štěpánová se bude zabývat otázkou nezralosti a vizuálního stresu. Ludmila Leinweberová, speciální pedagožka s vlastní zkušeností s dyslexií, ukáže, jak trénovat mozek pomocí programu Active Brain. Své aktivity bude prezentovat i DYScentrum, které pomáhá jak dětem, tak dospělým s různými formami dyslexie a mnoho dalších.

Za uměleckou sféru se představí sochařka Markéta Korečková, která povede tvořivý workshop a podělí se o své zkušenosti s domácím vzděláváním. Výtvarnice a učitelka Markéta Miláčková bude sdílet své zkušenosti s dyskalkulií a povede workshop o tom, jak se vypořádat s matematikou skrze výtvarnou tvorbu. Malířka a sochařka a zakladatelka tohoto dne Alena Kupčíková celým dnem provede a pohovoří o své zkušenosti s dyslexii a tvorbě interaktivního slabikáře a testů pro malé děti. Chybět nebude ani diskuse s režisérem Jaroslavem Černým, který je sám dyslektik, a je autorem filmu DAR dyslexie. Na svém workshopu ukáže fotograf a soustružník Jindřich Matěk, jak si hravou formou představit písmenka.

Den Dyslexie byl vyhlášen poprvé dne 9. září 2010 v Národní galerii v Praze. Iniciovala ho výtvarná umělkyně Alena Kupčíková, která je sama tímto znevýhodněním postižena. Postupně se přidávali další umělci a odborníci, aby společně změnili negativní vnímání DYS poruch a ukázali, že i s dyslexií je možné žít spokojený a plnohodnotný život a lze pracovat v jakékoli oboru.

Více informací zde.

 

30. srpna 2023
30. srpna 2023