Potřební nesmějí zůstat v žádném případě bez pomoci-rozhovor s radním hl. m. Prahy Jiřím Janečkem, uveřejněný dne 6.12. 2006 v deníku Právo

Převzal jste v těchto dnech agendu města v sociální oblasti. Víte již nyní, co je třeba dokončit po vaší předchůdkyni, nebo vás čeká jen „cesta kupředu“? Co je podle vás v sociální oblasti pro Prahu nejdůležitější?

Potřební nesmějí zůstat v žádném případě bez pomoci

 

 

 

Právo | 6.12.2006 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 10 | autor: Jakub Mračno

PRAŽSKÝ RADNÍ PRO SOCIÁLNÍ OBLAST JIŘÍ JANEČEK (ODS) :

* Převzal jste v těchto dnech agendu města v sociální oblasti. Víte již nyní, co je třeba dokončit po vaší předchůdkyni, nebo vás čeká jen „cesta kupředu“? Co je podle vás v sociální oblasti pro Prahu nejdůležitější?

Chci na radnici nastolit týmovou práci, zvýšit profesionalitu lidí a zlepšit koordinaci s městskými částmi v bytové a v sociální problematice s organizacemi, které v této oblasti působí. Zlepšit jejich informovanost a zejména vybudovat z magistrátu hlavního koordinátora, který by byl všem nápomocen a pomáhal při řešení nejrůznějších problémů ku prospěchu všech. Minulé vedení mi tady zanechalo spoustu práce zejména v oblastech, kde se změní pro občany zásadní zákony o regulaci nájemného a zákoně o sociálních službách. Nedostatky vidím, nebo lépe řečeno jsem se neshledal s krátkodobým, střednědobým a dlouhodobým plánováním v oblasti sociální politiky. Také mohu říct, že zlepšit musím pružnost všech odborů. Nabízím spolupráci všem těm, kteří o to mají zájem a chtějí zefektivnit svou práci.

* Jaké máte konkrétní cíle pro nejbližší období?

Prioritní úkoly jsou pro mě již zmiňovaný přechod na platnost nových zákonů. A to jak v bytové politice, kdy od příštího roku začne postupná deregulace nájemného v bytech. Je to složitý úkol, ve kterém je třeba zkoordinovat součinnost s městskými částmi. Domnívám se, že je třeba vytvořit i zmírňující systém pro sociálně slabší občany. Dalším důležitým úkolem je se všemi řediteli a organizacemi působícími v sociální oblasti před blížícím se koncem roku zvládnout změnu zákona o sociálních službách. Ten přesně vymezuje placené a neplacené sociální služby, zároveň přesně charakterizuje stupně míry závislosti a podle nich odstupňuje výši příspěvku pro děti od jednoho roku, mládež a dospělé. Nutné bude zlepšit informovanost občanů o těchto změnách a připravit je na to, že přeberou velkou část zodpovědnosti za své chování. Dostanou finance na sociální služby, ale jak je utratí, bude na nich. Důležité bude i stihnout proškolit personál a vytvořit metodiku. O proškolení se stará Městské centrum sociálních služeb a prevence, které už své služby zájemcům nabízí. Vzhledem k tomu, že nám moc času nezbývá, už nyní skládám pracovní skupinu z řad odborníků, která by měla urychleně všechny nedostatky dořešit.

* Existuje podle vás nějaká možnost, jak by mohla Praha problém bezdomovectví vyřešit komplexně?

Do budoucna mám v plánu propojení a koordinaci projektů i s dalšími radními. Také chci daleko více podporovat i organizace působící v této oblasti a zintenzivnit s nimi spolupráci. Plánů mám ale daleko více, doufám, že se mi podaří vytvořit kvalitní tým, který je všechny dokáže do konce volebního období realizovat.

7. prosince 2006
7. prosince 2006