Olympiáda? Ani ano, ani ne, říká Paroubek – Večerník Praha – 7. 7. 2003

Praha - Výdaje letošního rozpočtu hlavního města Prahy se zvýšily na 40 miliard korun. "Praha by potřebovala vynaložit sto miliard a vyrovnala by se vyspělým městům v západní Evropě," řekl Jiří Paroubek, náměstek primátora pro finanční politiku (na snímku).

VP: Co by Pražané za těchto sto miliard dostali?

 

Počítám, že sto miliard proinvestujeme v příštích osmi až deseti letech, takže to není suma z říše snů, naopak je to reálný odhad. Za deset let by měla být dokončena výstavba metra, trasy C a D a městský okruh. Pražané sice neuvidí zmodernizované a rozšířené inženýrské sítě, ale ani bez nich by nemohli pohodlně žít. A to počítáme, že tou dobou by v Praze žilo 2,5 až tři miliony obyvatel.

 

VP: Na letošní rok má Praha 40 miliard. Jak bude vypadat koncem roku, řekněme o Vánocích?

 

Bude odstraněna největší část povodňových škod. V tom městu hodně pomohla vláda, která mu dala hodně peněz, takže vedle nápravy škod může pokračovat další rozvoj, jinými slovy, zahlazují se nejenom škody, ale to, co bylo poškozeno, bude nejenom opraveno, ale i zmodernizováno. Například poškozené školy, divadla i komunikace. Bez vládní pomoci by to nebylo možné.

 

VP: Praha trpí dopravním chaosem. Neopravuje magistrát moc vozovek najednou? A navíc v turistické sezoně?

 

Statistiky naopak potvrzují, že nejvíce turistů je v Praze na jaře a na podzim. O prázdninových měsících také z města odjíždějí jeho obyvatelé, takže je tento termín pro rekonstrukci dopravní sítě nejvhodnější. Nabízí se sice zimní období, kdy je Praha nejklidnější, ale určité technologické postupy nesnášejí mrazy. Červenec a srpen jsou tedy pro tak rozsáhlé rekonstrukce nejpříhodnější.

 

VP: Aktuálním tématem je olympiáda. Je Praha schopna událost takového rozsahu uspořádat?

 

Nikdo se tím ještě seriózně nezabýval. Já neříkám ani ano, ani ne, ale je třeba zjistit, kolik olympiáda stála jiná města. V roce 2010 bude pražská infrastruktura v podstatě připravena. Bude mít potřebnou dopravní síť, ubytovací kapacity. Ale měla by si předtím vyzkoušet podnik menšího rozsahu, třeba mistrovství Evropy ve fotbale. V žádném případě by se město ale neobešlo bez pomoci státu. Představuji si, že by se v jednotlivých disciplinách soutěžilo po celé České republice. To by znamenalo velký přínos. Ale už jen to, že by se o Praze v souvislosti s olympiádou mluvilo.

 

MICHAL ACHREMENKO

 

Večerník Praha – 8. 7. 2003

 

Sdělení: V rozhovoru s Jiřím Paroubkem, náměstkem primátora hlavního města, jsme včera omylem uvedli, že Praha bude mít za deset let až tři miliony obyvatel. Jiří Paroubek však chtěl zdůraznit, že plánovaná dopravní infrastruktura by vyhovovala i tak vysokému počtu obyvatel, a zajistí proto Pražanům pohodlné cestování. Počet obyvatel Prahy by se měl stabilizovat na zhruba 1,5 milionu.

8. července 2003
8. července 2003