Odstranění škod po povodních 2002 potrvá léta – Právo - 6.8.2003
Rok po obrovských záplavách, které v deseti dnech od loňského 7. srpna napáchaly v Čechách stomiliardové škody, jsou postižené oblasti z velké části v pořádku a ničivou vodu připomínají většinou jen vodoměrné značky a fotografie. Bude však trvat nejméně dalších několik let, než bude náprava po tisícileté vodě konečná.
Právu to potvrdili komunální politici, kteří se mimo jiné odvolávali na zkušenosti s likvidováním následků záplav na Moravě v létě 1997. Pražský primátor Pavel Bém (ODS) odhaduje tuto dobu v metropoli až na čtyři roky. "Rok 2007 či 2008 bude definitivní tečkou za změnami v Praze, pro něž byla hlavním impulsem povodeň 2002," řekl Bém. Také zástupce plzeňského hejtmana Vladislav Vilímec (ODS) posouvá termín pro odstranění všech následků záplav v Plzeňském kraji někdy na rok 2005 či 2006.
Pomohla Unie
Za významnou označují vesměs komunální politici pomoc Evropské unie, především prostředky, které dostaly postižené oblasti od Evropského fondu solidarity. Naopak kritizují postup ministerstva pro místní rozvoj. Jak Právu sdělil náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister (ODS), metropoli poskytla Unie okolo 1,8 miliardy korun. Praha má stále problém získat od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) nevratnou dotační výpomoc pro majitele bytových domů, kde přicházelo v úvahu na jeden byt 300 až 700 tisíc korun. MMR peníze nemá, a tak Praze zatím připadlo jen 140 miliónů korun. "Máme žádosti za 724 milióny korun," poznamenal Bürgermeister. Dodal, že zatím žádný příslib, že se situace vylepší, magistrát nemá. "Jednáme a uvidíme," dodal Bürgermeister. Na účet Jihočeského kraje přišlo právě v těchto dnech z Fondu solidarity EU 47 miliónů korun, které budou rozděleny obcím. Ve druhé polovině července jihočeské obce obdržely ke stejnému účelu 78 miliónů korun. "S další finanční pomocí mohou ještě počítat, neboť na základě usnesení vlády přijde do Jihočeského kraje z Fondu solidarity EU celkem 515 miliónů korun," uvedl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje Jiří Vlach (US-DEU). Také plzeňský vicehejtman Vilímec považuje Fond solidarity, z něhož zatím kraj dostal na opravu infrastruktury poškozených obcí přes devadesát miliónů a dalších osmdesát má přijít do konce roku, za spolehlivý zdroj. "Horší je to s penězi od ministerstva pro místní rozvoj, které sice nabízí celou řadu dotačních titulů, ale s jejich financováním už je to podstatně horší," podotkl Vilímec s tím, že ministerstvo loni kraji poskytlo 93 miliónů, letos zatím jen dvacet.
Opravit je toho třeba ještě hodně
Přestože od záplav uplynul rok, na opravy, především v infrastruktuře, čekají stovky kilometrů silnic, desítky mostů, městské byty. "Oprava bytového fondu, komunikací a podzemních sítí pokračuje tempem, které lze těžko zrychlit, jinak řečeno podle plánu," uvedl náměstek primátora Jan Bürgermeister (ODS) a doplnil, že se pro Prahu 8 podařilo zajistit téměř 1,4 miliardy korun na rekonstrukci vodou poškozených obecních domů. Zhruba 50 procent povodňových škod by chtěl ještě do konce letošního roku odstranit Plzeňský kraj. "Jen následky na komunikacích v naší správě činily 530 miliónů a po zimě vzrostly ještě o dalších sedmdesát miliónů," připomněl zástupce hejtmana Vilímec, podle něhož kraj už loni obdržel na opravy silnic prvních 89 miliónů a letos dalších 156 miliónů. "S ohledem na možnosti rozpočtu je to, myslím, docela slušná částka," dodal. Dosud se ale například nenašly peníze na obnovu strženého mostu v Sedlci na Plzeňsku. "Zatím je všude opraveno jen to hlavní, centra měst a obcí, nezbytné věci týkající se denního života. V současné době se na jihu Čech staví 34 mostů, přičemž stavby dvaceti z nich se protáhnou do příštího roku," řekl Právu vicehejtman Vlach. Jak dále uvedl, na peníze z Oprav bytového fondu čeká stále ještě jedna třetina obcí. "Sice trochu dlouho trvá, než se slíbené povodňové peníze na jih Čech od vlády dostanou, ale nakonec přicházejí," dodal Vlach.
Čekají na další peníze
"Vláda nyní rozhodla, že dá na povodně dalších 720 miliónů korun. Do své rozpočtové kapitoly je získá ministerstvo pro místní rozvoj, které požádalo původně o 1,4 miliardy korun a před časem na jednání v Ústí nad Labem jeho zástupci slíbili, že z této částky zaplatí dluhy, které má vůči občanům postiženým následky povodní. Bohužel mne do tohoto okamžiku nikdo neinformoval o tom, zda dostaneme nějaké peníze pro lidi, kteří se ani po roce nevyrovnali s následky povodní, a kolik," řekl hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc (ODS), podle kterého je tedy předčasné spekulovat o postupech kraje. "Trvám však na tom, že jsme ochotni využít vlastní zdroje, aby se maximálně urychlil tok peněz k lidem. To ale jenom za podmínky, že ministerstvo sdělí, jakou částku přes kraj lidem pošle. Pokud nepůjde o celý dluh, ke dnešnímu dni to je 173 miliónů korun, začátkem srpna pošleme tomuto ministerstvu podklady na dalších více než pět miliónů korun a budu trvat na osobní schůzce s premiérem Vladimírem Špidlou," zdůraznil ústecký hejtman.