Nadace Charty 77 udělila ceny za občanskou statečnost a významné literární dílo
Náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíková se včera v Rezidenci primátora zúčastnila slavnostního večera uspořádaného při příležitosti předání dvou cen Nadace Charty 77. Jednalo se o Cenu Františka Kriegla, kterou každoročně uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost, a Cenu Toma Stopparda udělovanou autorovi českého původu za významné dílo.
- 1 minuta čtení
Cenu Františka Kriegla získala dětská neuroložka a mostecká komunální politička Alena Dernerová. Tato cena je udělována od roku 1987 a Nadace Charty 77 jí oceňuje mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost, suverenitu a demokracii. Loni nadace udělila cenu Jakubu Štěrbíkovi a Stanislavu Vodičkovi, kteří se postavili hajlujícím neonacistům. Mezi dosavadními laureáty Ceny Františka Kriegla jsou také například zakladatel festivalu Jeden svět Igor Blaževič, senátor Jaromír Štětina, Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje právům menšin a zejména Romům, nebo Ondřej Cakl, který se léta věnuje monitorování neonacistických a rasistických hnutí.
Cenu Toma Stopparda za rok 2009 získal Petr Rezek za esejistickou knihu Architektonika a protoarchitektura. Tuto cenu financuje od roku 1983 anglický dramatik českého původu Tom Stoppard, autoři českého původu ji dostávají za významné, převážně esejistické dílo. V minulosti byli takto oceněni například Ivan Martin Jirous, Milan Uhde nebo Jáchym Topol.
"Nacházíme se v místech, která se ani během 40 let komunistům nepodařilo přetvořit k obrazu svému, vždy tady mám pocit, jako by ona doba masakrování uměleckých i obyčejných lidských hodnot tyto prostory nepoznamenala. Dovolte, abych si vybavila paralelu, která se v dnešní slavnostní večer přímo nabízí. Se stejným obdivem a dojetím při každé podobné příležitosti zjišťuji, s jakou marností se setkal komunistický režim při snaze potřít tak bohatý kulturní potenciál, jakým vládneme. Ty doby, kdy psát byl projev obrovské občanské i osobní statečnosti, už jsou snad definitivně pryč. Tyto dvě ceny, dnes zde předávané, jsou odměnou, projevem díků za projev statečnosti a za vynikající literární dílo," uvedla při včerejším slavnostním předávání cen náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková.
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.