Mladá fronta Dnes - 14. 6. 2003
Nad kandidaturou Prahy na olympijské hry se stále vznáší množství otazníků. Mediální podvod nebo neuvěřitelná příležitost zviditelnit město i celý stát. Stále více se v poslední době ozývají hlasy považující kandidaturu Prahy za nesmysl.
Praha Nejlepší sportovci světa prohánějící se po supermoderních arénách, atletických drahách a dalších kolbištích. Statisíce fanoušků utrácejících miliardy korun a obrovská prestiž. Tak by měla podle smělých plánů vypadat olympiáda v roce 2016, případně 2020 v Praze. Přibývá však hlasů, které olympiádu ve městě považují za neuskutečnitelný sen. "Podobná akce by nastartovala nejenom ekonomiku a služby. Podobnou šanci, abychom se ke kandidatuře přihlásili a zároveň prezentovali Prahu, mít nebudeme. Nyní to můžeme udělat zadarmo, později by to stálo miliony," apeloval při posledním jednání zastupitelstva na městské poslance náměstek primátora Jan Bürgermeister (ODS).
Příští měsíc bude totiž ve městě zasedat Mezinárodní olympijský výbor a Praha se chce ke své případné kandidatuře přihlásit. "Zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Praze je skutečně příležitostí pro zviditelnění, avšak není důvodem pro trestuhodné hazardování s tak vážnou myšlenkou, jakou olympijská kandidatura bezesporu je," myslí si bývalý primátor Jan Kasl (ED).
Úvahy o pořádání největší sportovní akce planety v Praze se však objevily právě za jeho působení v čele radnice. "Praha není vhodným místem pro obří jednorázové akce. Olympijskou kandidaturu jsem při podpisu dohody s Českým olympijským výborem před více než rokem a půl označil za smělou myšlenku, terá i kdyby nedošla konečného naplnění, přinesla by Praze a celé ČR prestiž, obrovské soukromé investice, vybudovanou infrastrukturu a impulzy pro mnoho dílčích aktivit," tvrdí nyní Kasl. Podle Kasla není důležité olympiádu pořádat. Příkladem podle něj může být anglický Manchester, který dvakrát marně usiloval o pořádání olympiády, přesto je dnes plně vybaveným moderním a plně fungujícím velkoměstem. "Praha potřebuje rozvojové impulzy, potřebuje další a další důvody pro přijíždějící a hlavně se vracející návštěvníky. Potřebuje plné hotely, krámy a restaurace. Nepotřebuje chátrající prázdné stadiony a nesplatitelné dluhy veřejných rozpočtů," doplnil.
Také další politici se kandidatuře nebrání, olympiádu v Praze však považují za fikci. "Ruku na srdce, celá věc prostě není za současných podmínek reálná," poznamenal další z opozičních politiků, Jiří Witzany (ED). Praze nechybí pouze obrovské množství stadiónů, bazénů a krytých hal. Rozpaky i úsměv mezi některými politiky pak vzbuzují například plány uskutečnit závody jachtařů na stojatých vodách Lipna.
Zda Praha bude mít šanci olympiádu hostit, je proto stále ve hvězdách. Již nyní je však jasné, že bez finančních injekcí státu nebo soukromých investorů je pořadatelství pouhým snem. Podle střízlivých propočtů by stavby nových sportovišť a především dopravní stavby vyšly na více než sto miliard. Praha navíc stále trpí nedostatkem peněz. Kvůli odstraňování škod po loňských ničivých povodních si město bere více než dvoumiliardovou půjčku od Evropské investiční banky, kterou bude v následujících 30 letech splácet. Podle Bürgermeistra je současná situace unikátní. "V posledních třinácti letech přestaly v Praze fungovat například obrovské průmyslové podniky, na jejichž místě by sportoviště mohla vyrůst," nevzdává se olympijské myšlenky. O kandidatuře se uvažovalo již v šedesátých letech, Praha však tehdy ustoupila Moskvě.
JOSEF HYMPL