Metrostavu máme za Blanku dát ještě 3,9 miliardy
Hospodářské noviny | 10.3.2014 | Rubrika: Téma | Strana: 3 | Autor: Luboš Kreč, Aleš Měřička | Téma: Volené orgány - Primátor - Tomáš Hudeček
Tomáš Hudeček, pražský primátor za TOP 09
Rozhovor
Primátorem Prahy je Tomáš Hudeček ani ne rok, nejvíc je ale spojován s děním kolem tunelu Blanka. „Nijak mě to nefrustruje, taková je politika,“ říká v rozhovoru pro HN.
* HN: Už máte spočítáno, kolik peněz ještě potřebujete na Blanku?
Celkově je částka za dlužné práce Metrostavu kolem 3,9 miliardy. Je rozdělená na několik zhruba stejně velkých částí, podle toho, jestli je to částka, která zbývá k doplacení, jestli je to částka dlužná, nebo částka, která odpovídá vícepracím.
* HN: A víte už, kdy se Pražané projedou tunelem Blanka?
Dnes žádný přesný termín není určen, ten bude jistý ve chvíli, kdy arbitráž řekne své poslední rozhodnutí, a to by mělo být v řádu jednotek měsíců. Dejme tomu do tří měsíců bychom měli znát termín dostavění Blanky.
* HN: Asi se dá odvodit nějaká lhůta.
Všechny termíny by byly dohady. Nejsou žádné pracovní termíny, čeká se na to, co řekne arbitrážní soud. Já věřím tomu, že se to podaří v letošním roce.
* HN: A termín do podzimních voleb?
Děláme pro to vše.
* HN: Rozhodčí soud už řekl, že Metrostav má pokračovat ve stavbě a vy v placení. Tak kdy se dělníci do tunelu vrátí?
Soud stanovil lhůtu 60 dní. To je věc Metrostavu. Bližší informace nemám.
* HN: Celková cena za Blanku 36 miliard se objevovala už v době primátora Bohuslava Svobody. Nezměnila se posledním děním nějak?
Zatím nemáme jakékoliv indicie, že by ta celková částka měla být jiná.
* HN: Ve světě se podobně náročné dopravní projekty pro motoristy zpoplatní, to nepřichází v Praze u Blanky v úvahu?
Tuto myšlenku dosud v Praze nikdo nerozvíjel. A já bych k tomu dodal, že se s tím ani nepočítá.
* HN: Blanka ale není jediné, co teď Praha dopravně řeší. Co se týče prodloužení metra A, jaký je aktuální stav, kdy bude hotovo?
Termín dostavby je jaro 2015.
* HN: A tam žádné potíže s placením nehrozí? Objevily se informace, že v projektu jsou chyby…
I Blanka i metro A jsou v rozpočtu několika posledních let, Praha na ně peníze má. Že to Prahu finančně vyčerpalo, to je druhá věc. Do budoucna by to ale neměla být finanční zátěž. Jinak investorem metra je dopravní podnik.
* HN: A ten na tom moc dobře není.
Dopravní podnik hospodaří včetně investic s částkou zhruba 16 miliard ročně, z toho čtyři miliardy si vydělá jízdenkami a dvanáct je kompenzace od města. Nebýt nevýhodné smlouvy na dodávku tramvají, byl by dlouhodobě soběstačný. Bohužel ta nevypověditelná smlouva do roku 2018 na 250 tramvají, aniž by je Praha současně potřebovala, DPP ročně zadlužuje o dvě miliardy. Takže DPP už má dluh ve výši osm miliard, za který ručí Praha. Nový ředitel, kterého jsem tam zhruba před čtyřmi měsíci instaloval, má za úkol přejednat kontrakt se Škodovkou, aby se každý další rok DPP o další 2,3 miliardy nezadlužil.
* HN: A jak se ta jednání vyvíjejí?
Běží nějakou dobu, mám z toho zprávy a myslím, že se chýlíme k závěru. Naším cílem je roztáhnout to do průběžné obnovy. DPP potřebuje zhruba 15 nových tramvají ročně, ne třicet. Jestli k tomu dojdeme snížením celkového počtu, nebo se kontrakt protáhne, bude výsledek toho jednání. Myslím, že tak do měsíce bude jasno.
* HN: Co z toho Škodovka bude mít, když vám vyjde vstříc?
Kdyby se jednalo o byznysový vztah dvou firem, kdy je zákazník extrémně nevýhodnou smlouvou tlačen do velmi špatného stavu, tak v byznysu je normální, že ty dvě firmy to projednají.
* HN: Takže spoléháte na to, že bude chtít udržet dobré vztahy s Prahou.
Ve strojírenském průmyslu platí, že prodej dopravního prostředku je pouze jednou z částí celkového výdělku. Mnohem podstatnější obrat tvoří následné servisy, pozáruční opravy, věrnost značce…
* HN: V televizi jste loni říkal, že kvůli tomu hrozí i bankrot firmy.
Řekl jsem, že v případě, že by DPP byl soukromá firma, už by požádal o ochranu před věřiteli. DPP je ve vlastnictví Prahy, takže vždycky má jakéhosi bohatého strýčka.
* HN: Když si dopravní podnik ročně vydělá čtyři miliardy jízdenkami a dvanáct jsou dotace, neměl by se ten poměr vyrovnat?
Objíždím velká města západní a střední Evropy a častokrát to bývá okolo 50 procent vlastního výdělku. Na druhou stranu, podle posledních údajů je podíl veřejné dopravy vůči individuální v Praze 65 procent ku 35. Tento poměr je významně větší než v jiných městech. V Praze MHD nedostala status sociální dopravy.
* HN: Co by tedy dopravní podnik měl dělat, aby inkaso bylo větší?
To je otázka hlavně na ředitele DPP. Jako správce města stojím na úrovni toho, kolik dopravní podnik a veřejná doprava vůbec má odčerpávat z rozpočtu Prahy. Současná výše je absolutním stropem.
* HN: Je namístě uvažovat o struktuře jízdného, zúžit třeba okruh lidí s nárokem na bezplatnou dopravu?
Takové výjimky jsem v žádném jiném městě neviděl. Když ředitel přijde s rozumnou změnou struktury slev, budeme o tom mluvit.
* HN: Neštve vás, že většinu času věnujete hašení problémů po bývalé garnituře, že nemůžete stavět žádné vlastní projekty?
To je špatný dojem. Politika podle mě pokročila, nejde jen vykřikovat, je třeba pracovat. Když se podíváte do resortů, které má v Praze TOP 09 na starost delší dobu, jsou tam obrovské změny. Územní plánování se kompletně změnilo, chystají se nové stavební standardy, máme koncepci pražských břehů. Ovoce to možná přinese až za dlouhou dobu, ale změny nastaly okamžitě, co jsem nastoupil na pozici náměstka v roce 2011. Stejně tak dnes už bývalá radní pro IT Eva Vorlíčková. Roční rozpočet informatiky je dnes o 600 milionů nižší.
* HN: Ale stejně – není to frustrující? Teď do toho přišla policie…
Tak to necítím, správa věcí veřejných je přece o tom, že navazujete na některé věci, jiné měníte či předěláváte. Ale narazil jste na správnou věc a to je policie. Teď nám jeden policejní útvar říká, že když zaplatíme, je to trestný čin, druhý útvar říká, že pokud nezaplatíme, bude to trestný čin – a oba se shodují, že když nebudeme dělat nic, bude to také trestný čin. Tato situace je frustrující. Nástup ministryně spravedlnosti ale signalizuje, že snad brzy dojde k vyřešení této situace, která paralyzuje nejen Prahu, ale i jiné samosprávy.
* HN: Máte signály, že se něco děje?
Sám jsem napsal paní ministryni dopis s žádostí, aby se touto situací zabývala. Ale ona sama v tom začala jednat aktivně.
* HN: Obrací se na vás jiní starostové?
Ano. A v rámci TOP 09 jsme to konzultovali s kolegy, kteří jsou starosty v jiných městech. Je jasné, že dokud tady nebude jasné stanovisko, které politikům nastaví mantinely, kam mohou jít, nic se nezmění.
* HN: A co pro to může udělat vláda?
Klíčové je nalezení definice péče řádného hospodáře.