Městská policie pomohla výrazně snížit počet dopravních nehod
Výrazný pokles počtu zraněných osob i dopravních nehod v důsledku nepřiměřené rychlosti jízdy, to je největší úspěch městské policie v Praze po roční platnosti novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. Novela posílila některé pravomoci strážníků. Chování řidičů změnilo také zveřejnění stovky nejbezpečnějších míst v Praze, kde stojí radary na měření rychlosti.
- 3 minuty čtení
Výrazný pokles počtu zraněných osob i dopravních nehod v důsledku nepřiměřené rychlosti jízdy, to je největší úspěch městské policie v Praze po roční platnosti novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. Novela posílila některé pravomoci strážníků. Chování řidičů změnilo také zveřejnění stovky nejbezpečnějších míst v Praze, kde stojí radary na měření rychlosti.
Po roce platnosti novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která výrazně posílila pravomoci městských policií v této oblasti, klesl v Praze o více než 43 procent počet osob zraněných při dopravní nehodě způsobené nepřiměřenou rychlostí. Množství těchto nehod se přitom snížilo o téměř 45 procent. Ještě k většímu poklesu došlo u počtu nehod zaviněných překročením nejvyšší povolené rychlosti (o 50 procent) a jimi způsobeného počtu zraněných osob (o 75 procent).
Za poslední rok tak poklesl počet usmrcených osob na území hlavního města téměř o třetinu, těžce raněných o 12 procent a lehce zraněných o 17 procent. „V absolutních číslech to znamená dvacet zachráněných životů a o 45 těžce a 413 lehce raněných osob méně jenom za sledovaných dvanáct měsíců,“ upozornil Rudolf Blažek, náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast bezpečnosti. „Považujeme to za vynikající výsledek,“ dodal.
Výrazný pokles počtu nehod způsobených nepřiměřenou rychlostí na území Prahy se dá přičíst především systematické snaze města a městské policie o kontrolu tohoto dopravního přestupku. „Na území metropole máme v současné době 14 míst s možností osazení radarového zařízení se schopností záznamu dopravního přestupku, dále 16 úseků, kde rychlost kontroluje poměrový měřič rychlosti a k dispozici máme také 22 mobilních zařízení k měření rychlosti,“ uvedl Vladimír Kotrouš, ředitel Městské policie hlavního města Prahy.
Akce „Radary 100“
Úspěch zaznamenala bezpečnostní akce s názvem „Radary 100“, kterou vyhlásilo hlavní město s městskou policií letos v dubnu. Na místech, kde řidiči často porušují nejvyšší povolenou rychlost a výrazně tím ohrožují chodce (poblíž škol, nákupních center, kulturních zařízení apod.) měří strážníci rychlost pomocí mobilních radarů. „Místa jsou vytipována ve spolupráci s místními radnicemi a operativně se mění podle aktuální situace,“ popsal Rudolf Blažek. „Ze strany městské policie přitom nejde o utajované měření. Naopak chceme, aby každá kontrolní akce měla zároveň preventivní charakter. Strážníci proto mají služební stejnokroj doplněn o reflexní vesty a navíc všechna aktuální místa měření zveřejňujeme na našich i městských webových stránkách,“ doplnil Vladimír Kotrouš.
K ještě většímu preventivnímu efektu používání radarů na měření rychlosti by podle náměstka Blažka přispělo výrazné zrychlení udělení sankcí za přestupek. Nyní je bohužel docela jednoduché vyvinit se ze spáchání přestupku odkazem na osobu blízkou a pro úřady je pak téměř nemožné dohledat skutečného řidiče. Systém tak netrestá právě ty, kteří si z předpisů a pravidel nic nedělají. Chceme iniciovat změnu, aby se odpovědnost z řidiče přenesla na provozovatele vozidla. Ten by měl možnost se zodpovědnosti zbavit, pokud by sdělil, kdo vozidlo řídil,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek
V čem se od 1.7. 2006 posílily pravomoci strážníků městských policií?
- účastníci provozu na pozemních komunikacích mají povinnost řídit se pokyny strážníků
- na výzvu strážníka ve stejnokroji je účastník provozu na pozemních komunikacích povinen předložit ke kontrole řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla
- možnost strážníka rozhodnout o odstranění vozidla pokud stojí na jakémkoli vyhrazeném parkovišti
- rozšíření oprávnění strážníka k zastavování vozidel na všechny případy, kdy je řidič vozidla nebo přepravovaná osoba podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se bezpečnosti silniční provozu
- výslovné zmocnění k měření rychlosti vozidel
Příloha:
V Praze 3.7.2007
Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.