Komentář: Libeňský most se má zbourat. Co rozhodnutí pražských radních znamená?

Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 24. dubna 2018, 13:33

Jan Burda, moderátor: Pražští radní schválili zbourání Libeňského mostu. Nový je prý ekonomicky výhodnější – to řekla primátorka Adriana Krnáčová za hnutí ANO. Původní most z r. 1928 chce vedení Prahy nechat zbourat. Co dnešní rozhodnutí radních znamená?

Pavla Firbacherová, reportér: Je to další krok k demolici, ale ne poslední. Už tento týden ve čtvrtek budou stejný návrh posuzovat zastupitelé a taky se čeká na nové rozhodnutí Ministerstva kultury, které teď v odvolacím řízení řeší památkovou ochranu mostu. Máme přímo z ministerstva informaci, že by výsledek toho řízení mohlo zveřejnit někdy v polovině května. Pokud by rozhodlo, že je most památkově chráněný, kompletní demolice by nepřipadala v úvahu.

Jan Burda, moderátor: Proč se dnes radní pro tuto variantu nakonec rozhodli?

Pavla Firbacherová, reportér: Navrhl to náměstek pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD. Tvrdí, že je tato možnost rychlejší a levnější než celková oprava původní konstrukce. To naznačuje i posudek, který pro město připravili odborníci z ČVUT. Připomínají třeba to, že od r. 1928, kdy je most v provozu, tedy celých 90 let, se jeho nosná konstrukce ani jednou neopravovala. Demolici naopak považuje za nesmyslnou třeba Praha 7, některá občanská sdružení i část pražských zastupitelů.

Jan Burda, moderátor: Proč s bouráním mostu nesouhlasí?

Pavla Firbacherová, reportér: Třeba podle zastupitele Ondřeje Mirovského z Trojkoalice by se po dobu stavby nového mostu přerušila MHD mezi Libní a Holešovicemi. Navíc tvrdí, že je most cenný svou architektonickou hodnotou. S tím souhlasí i někteří historici a občanská sdružení. Navíc varianta opravit most údajně podle některých expertiz vychází levněji než postavit most nový.

Jan Burda, moderátor: A jak by měl vypadat onen nový most?

Pavla Firbacherová, reportér: Bude to oblouková konstrukce, která bude stát přesně na stejném místě jako původní most. Dělníci by podle radních měli využít základy stávajících pilířů, stavět ho mají dělníci začít nejspíš příští rok.

Jan Burda, moderátor: Zbourání Libeňského mostu podpořilo 7 pražských radní z jedenácti. Jejich postoj musí ještě potvrdit pražští zastupitelé, kterých je 65. Sejdou se pozítří. Na možnou budoucnost Libeňského mostu se teď zeptáme náměstkyně primátorky Petry Kolínské ze Strany zelených. – Váš názor na budoucnost či nebudoucnost stávajícího Libeňského mostu...?

Petra Kolínská, náměstkyně pražské primátorky, SZ: Já jsem zastánkyní opravy mostu, a to z několika důvodů. Předně jde z architektonického hlediska o velmi unikátní a cenný most a Praha těží právě z toho, že je schopna se starat o věci, které tady máme po předcích, druhá věc je dopravní – ten nový most má být mnohem širší a má umožnit příliv velkého množství aut, a to jak do Holešovic, tak do Libně, a třetí věc je obecně etická, kdy si myslím, že město se má o své věci starat, a nikoliv je nechat chátrat a pak je řešit tzv. levnějším a rychlejším zbouráním – to je podle mě špatný příklad pro všechny ostatní majitele nemovitostí ve městě.

Jan Burda, moderátor: A nebyla by záchrana mostu z r. 1928 příliš drahá, netrvala by moc dlouho než stavba mostu nového?

Petra Kolínská, náměstkyně pražské primátorky, SZ: My jsme si nechali před časem udělat posudek od Kloknerova ústavu, což je asi nejprestižnější odborné pracoviště v ČR na tyto stavby, a jejich závěr byl jednoznačný: Obě ty cesty jsou srovnatelné, a to jak časově, tak ekonomicky, přičemž samozřejmě u rekonstrukce se mohou objevit nečekané problémy, které tu věc mohou o něco zdražit, ale stejně, jako když máte chalupu po babičce, tak ta ekonomická náročnost není jediná věc, kterou zvažujete, a stejně tak bychom se měli chovat k tomu mostu.

Jan Burda, moderátor: Pozítří se sejdou pražští zastupitelé. Jak bouřlivou debatu očekáváte? Dokážete odhadnout, jaké bude jejich rozhodnutí?

Petra Kolínská, náměstkyně pražské primátorky, SZ: Podle toho, jak znám tu situaci v zastupitelstvu, tak si myslím, že zbourání mostu má trochu víc zastánců než jeho zachování. Kolegy, kteří preferují nový most, budu chtít na zastupitelstvu upozornit na to, že neotevírají dveře pro moderní most 21. st., ale budou chtít realizovat (nebojím se říct to slovo) ošklivý most, který je technicky z r. 2004, to znamená, ani neodpovídá těm nejnovějším trendům, a vlastně si budou objednávat takového kočkopsa.

Jan Burda, moderátor: To, že je ošklivý, to je váš osobní názor?

Petra Kolínská, náměstkyně pražské primátorky, SZ: Otázka ošklivosti a krásy je samozřejmě vždycky osobní názor, ale faktem je, že se na konstrukci toho mostu nepodíleli žádní osvědčení architekti, ten návrh neprošel žádnou architektonickou soutěží a prostě ho vystřihli inženýři jako dopravní stavbu, kde na architekturu nezbyl čas.

Jan Burda, moderátor: Paní Kolínská, vy jste náměstkyní primátorky hlavního města Prahy. Rozumím tomu správně, že se s paní Krnáčovou za hnutí ANO rozcházíte v názoru na Libeňský most?

 

24. dubna 2018
24. dubna 2018