Když je stomatolog slepý – Večerník Praha – 21. 7. 2003
Zubaři na pohotovosti postrádají rentgen a mohou podávat jen tišící léky. Bolest zubů přichází obyčejně neohlášená. Nejčastěji večer, o víkendech a o svátcích. V takovém případě je potřeba vyhledat pohotovost. Tady ale v Praze narazíte: Nemají rentgen.
Praha - Naši čtenářku B. T. z Prahy 8 rozbolelo hned několik zubů pod můstkem. Bolest byla nesnesitelná, tvář jí otekla, proto okamžitě navštívila pohotovost v Pacovského ulici v Praze 4. Sloužící lékařka nebohé čtenářce pomoc nemohla, pohotovost nemá rentgen a jinak nelze zjistit, co se pod korunkou děje. Stejnou odpověď dostala i v Palackého ulici. Zde sice rentgen mají, ale chybí laborantka, která by snímky vyvolala.
"Na pohotovost nelze přijít proto, že jsme neměli čas v ordinačních hodinách navštívit svého zubaře," sdělil nám prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. "Zubní pohotovost je tady proto, aby ošetřila akutní bolest, ne problém, který může počkat."
O tom, že pohotovostní služba v celé Praze nemá rentgen, neměl tušení. "Jde o standardní vybavení stomatologické ordinace, mají ho i v regionech, nevím, proč právě v Praze chybí," dodal Pekárek.
Radní Hana Halová, která má na starosti pražské zdravotnictví, chce okolnosti prošetřit. "Netušila jsem, že stomatologická pohotovost rentgen nemá, okamžitě si nechám zjistit, proč tomu tak je," zlobila se.
Stomatoložka z Nuslí Jarmila Svobodová říká, že rentgen k praxi nutně potřebuje. "Bez něj nemohu ošetřit ani větší kaz, natož vytrhnout zub nebo zjistit zánět," přiznává. "Neumím si představit, že pohotovost pracuje bez rentgenu," dodala. Rozbourat můstek za patnáct tisíc by si dovolila jen v případě už pokročilého zánětu okostice, což zkušený zubař pozná i bez rentgenu. Jinak by dala prášky proti bolesti a doporučila den dva vyčkat.
Na zubní pohotovosti v Palackého ulici jsme se přesvědčili, že termín "nutná a neodkladná péče" chápe každý jinak. Lékařka nás ujistila, že rentgen zde sice mají, ale patří soukromému zubaři, od kterého mají pronajatou ordinaci, a ten si svůj majetek zamyká.
Naše čtenářka se řádného vyšetření dočkala až za týden. Její ošetřující stomatolog měl ještě týden dovolenou a zastupující lékař jí mohl udělat pouze "nutnou a neodkladnou péči". Navíc zastupující lékař také neměl v ordinaci rentgen. Možná i proto, že nový přístroj stojí 140 tisíc korun. Vyšetření na něm však běžné zdravotní pojišťovny proplácejí, a to i na pohotovosti, jak nám sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner. "Patří to mezi nutné vyšetřovací metody."
Marta Pawlicová