Dárci krve převzali medaile MUDr. Jana Janského
Radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví Milan Pešák dnes slavnostně předal medaile MUDr. Jana Janského, které se udělují jako projev ocenění bezpříspěvkovým dárcům krve. Toto slavnostní setkání se koná pravidelně ve spolupráci s Českým červeným křížem, který medaile v České republice uděluje.
- 3 minuty čtení
Radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví Milan Pešák dnes slavnostně předal medaile MUDr. Jana Janského, které se udělují jako projev ocenění bezpříspěvkovým dárcům krve. Toto slavnostní setkání se koná pravidelně ve spolupráci s Českým červeným křížem, který medaile v České republice uděluje.
Dnes se konalo v Brožíkově síni Staroměstské radnice slavnostní setkání bezpříspěvkových dárců krve, kterého se zúčastnil i radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví Milan Pešák. Při dnešním setkání slavnostně předal celkem 73 zlatých a stříbrných medailí. Kromě těchto ocenění obdrželi dárci také dárcovské průkazy a drobné dárky. Zlaté kříže za více než 80 bezpříspěvkových odběrů bude radní Pešák předávat opět v Brožíkově sále 13. listopadu tohoto roku.
„Velice si vážím vaší dlouhodobé pomoci formou, která je velmi účinná a také nedocenitelná. Ne všichni si uvědomují, že dáváte a vracíte svou krví život jiným, a to je skutečně hodné úcty,“ řekl při slavnostním předávání medailí Milan Pešák, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví.
První přímou transfúzi krve od člověka k člověku uskutečnil v roce 1818 v Londýně anglický profesor fyziologie a porodnictví James Blundell. V Čechách začal jako první provádět transfúze lidské krve významný český chirurg Karel Maydl. V této souvislosti nelze opomenout jméno českého psychiatra Jana Janského, který v roce 1907 objevil čtvrtou krevní skupinu. Právě jeho jménem jsou v naší zemi nazvány medaile udělované mnohonásobným dobrovolným dárcům krve.
V prosinci 1948 byla v Československu usnesením vlády zřízena Národní transfuzní služba a v jejím rámci byly po celé republice budovány transfuzní stanice. Měla svůj znak - "holubici s červeným křížem v bílém poli". Byl prováděn nábor sice dobrovolných, ale placených dárců krve. V roce 1960 přišel Československý červený kříž s myšlenkou bezpříspěvkového dárcovství krve. A právě před 40 lety - v roce 1964 - udělil Československý červený kříž první plakety (dnes medaile) prof. Jana Janského mnohonásobným bezpříspěvkovým dárcům krve. Od 90. let 20. století uděluje Český červený kříž mnohonásobným bezpříspěvkovým dárcům krve také Zlaté kříže. Medaile jsou udělovány v České republice a na Slovensku.
V České republice jsou udělovány tři úrovně medailí :
- Zlatá medaile prof. MUDr. Jana Janského – udělována za 40 bezpříspěvkových odběrů
- Stříbrná medaile prof. MUDr. Jana Janského – udělována za 20 bezpříspěvkových odběrů
- Bronzová medaile prof. MUDr. Jana Janského – udělována za 10 bezpříspěvkových odběrů
Vyšší počty odběrů jsou oceňovány Zlatými kříži Českého červeného kříže (ČČK), které se dále člení na:
- Zlatý kříž ČČK 1. třídy – udělován za 160 bezpříspěvkových odběrů
- Zlatý kříž ČČK 2. třídy – udělován za 120 bezpříspěvkových odběrů
- Zlatý kříž ČČK 3. třídy – udělován za 80 bezpříspěvkových odběrů
V Praze 23.9.2008
PhDr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.