Česká metropole si připomínala 68. výročí Pražského povstání a konce II. světové války
Na Staroměstském náměstí a u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě se konaly 5. května vzpomínkové akty, při nichž představitelé politického a veřejného života, Pražané i návštěvníci hlavního města, uctili památku padlých v posledních dnech II. světové války v Praze.
- 1 minuta čtení
- 24 fotografií
Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) při pietním aktu u pamětní desky na Staroměstské radnici připomněl oběti posledních dnů války, kdy svůj život obětovali nejen bojovníci na pražských barikádách, ale umíraly i ženy a bohužel i staří lidé a děti, kteří se stávali obětí nacistické msty a závěrečného šílenství. „Pochybovači často poukazují na to, že v květnu již bylo vše rozhodnuto, válka byla u konce a strůjce celé té hrůzy - Adolf Hitler mrtev. Ano, Pražané mohli v poklidu počkat několik dnů na příchod spojeneckých sil a pravděpodobně by si řada z nich uchovala svůj život. Místo toho se však pokusili o urychlení příchodu svobody a mnoho z nich za to zaplatilo životem,“ řekl primátor.
V projevu u budovy rozhlasu primátor Svoboda vyzval k zamyšlení nad odkazem účastníků Pražského povstání: „Řeknu-li, že Češi před osmašedesáti lety v boji o Prahu uhájili své od Mnichova těžce zkoušené sebevědomí a svou hrdost, zní to pateticky a frázovitě. Zamysleme se spíše nad tím, za co tehdejší Pražané, z nichž někteří zde stále ještě stojí s námi, bojovali. A pokusme se uvědomit si, jak málo tehdy měli v rukou a jak mnoho byli ochotni obětovat, abychom zde nyní mohli stát my.“