Všichni nejsme stejní

Odhaduje se, že cca 10% Pražanů tvoří lidé se zdravotním postižením. Existuje zde proto mnoho sdružení a organizací pro pomoc v rozličných životních situacích. V této sekci je formou rozcestníku prezentováno několik důležitých informací hlavně o dopravě a možných sociálních úlevách.

Kdybychom byli všichni stejní, byl by svět hodně nudné místo. A tak se potkávají staří a mladí, vysocí i špunti, lidé chytří více i méně bystří – a ti všichni potřebují ve městě žít a zařizovat své denní potřeby. Praha chce být městem pro každého a musí tak uzpůsobit své ulice i veřejné služby. 

Jaké speciální potřeby, na které je třeba brát zřetel, mohou mít Pražané a návštěvníci města? 

Lidé se zrakovým postižením potřebují dostávat informace v jiné formě než vizuální. Obvykle se jedná o hlasové výstupy různých informačních tabulí a webových stránek. Důležitou informaci jim poskytují akustické majáky na semaforech a při zastávkách veřejné hromadné dopravy včetně stanic metra. Informace může mít i hmatnou podobu – příkladem jsou informační štítky s Braillovým písmem, reliéfní číslice a písmena na ovladači výtahu apod. Pro samostatný pohyb ve veřejném prostoru používají lidé s omezenou schopností vizuální orientace bílou hůl, kterou detekují vodicí linie a hmatné prvky, také ji používají pro signalizaci úmyslu přejít vozovku nebo nastoupit do vozidla MHD. Vady zraku nabývají různých forem – nemusí se vždy jednat o zcela nevidomé osoby, přesto se jedná o nejzranitelnější uživatele veřejného prostoru. 

Užitečné odkazy: 

Lidé se sluchovým postižením potřebují, aby byla klíčová sdělení, např. v provozu veřejné hromadné dopravy nebo v krizových situacích, sdělována rovněž vizuálně (návěstí, světelné signály atd.) Při osobním hovoru potřebují lidé s postižením sluchu svému protějšku vidět na ústa.   

Užitečné odkazy: 

Mentální postižení může mít různou podobu, je proto těžké se na setkání s mentálně postiženým člověkem připravit. V základní rovině je třeba myslet na to, že podivné, nebo dokonce skandální, chování nemusí pramenit ve špatném úmyslu nebo být důsledkem, například, opilosti, ale může se jednat právě o mentální poruchu. V oblasti bezbariérové přístupnosti veřejného prostoru je vhodné myslet na limity mentálně postižených osob např. maximálně jednoduchým a intuitivním navigačním a orientačním značením (takový styl se označuje jako easy-read). 

Užitečné odkazy: 

Lidé s omezením pohybu jsou zvláště citliví na fyzické bariéry ve veřejném prostoru. Překážky mohou mít podobu schodiště nebo jen drobného jednotlivého stupně, příliš velkého podélného či příčného sklonu chodníku, zúženého místa nebo vysokopodlažního vozidla veřejné hromadné dopravy. Omezení pohybu může mít opět různé formy i příčiny. Omezen v pohybu je člověk na vozíku, ale i hůře se pohybující senior nebo rekonvalescent po zlomenině nohy. Omezena v pohybu je také maminka, která veze dětský kočárek nebo se zatím jen těší na příchod svého miminka. Problematika bezbariérové veřejné hromadné dopravy v Praze je detailně popsána zde. (přidat odkaz na příslušnou záložku na této stránce) 

Užitečné odkazy: 

Starší lidé se obvykle pohybují pomaleji, na svých cestách po městě si potřebují častěji odpočinout, vzhledem k různým zdravotním neduhům tíživěji pociťují nedostatek veřejných toalet, méně ochotně se spoléhají na technologické vymoženosti, které nám dnes život v mnohém usnadňují. Je třeba myslet na to, že v blízkých dekádách se podíl seniorů v naší společnosti prudce zvýší – a tedy i potřeba vhodně uzpůsobeného veřejného prostoru a služeb bude naléhavější. 

 Užitečné odkazy: 

  • informační server (nejen) pro seniory Vstupujte 

  • pomoc všem, kteří chtějí žít i ve vyšším věku samostatně Život 90 

Malé děti, a tedy i jejich doprovod, mají také speciální potřeby, zejména při pohybu v dopravním provozu. Je třeba na ně myslet zejména v ohledu podmínek pro zajištění jejich bezpečnosti – a to hlavně tam, kde se pohybují velmi často, tedy v okolí školek, škol, center volného času a sportovišť. Pro rodiče, prarodiče a další opatrovníky je také důležité svým dětem nabídnout zajímavé způsoby trávení volného času. 

Užitečné odkazy: 

31. května 2017
19. února 2024