TISKOVÁ ZPRÁVA: Podzemní klenot Prahy se opravuje
Jedna z nejstarších a největších kanalizačních stok v Praze prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Práce mají zajistit její vyšší stabilitu, kterou v minulých letech narušily především opakované povodně. Stoka vede od tzv. Cizineckého vstupu pod Pražským orlojem na Staroměstském náměstí pod celou Pařížskou ulicí až k Čechovu mostu, v délce cca 610 metrů. Protože je odklon odpadních vod složitou záležitostí, byla štola naposledy částečně zprůchodněna po povodni v roce 2002, kdy byl snížen průtok odpadních vod.
Stavební dílo z kanalizačních cihel s keramickými žlábky na dně bylo postaveno začátkem 20. století. Je tedy součástí páteřního kanalizačního systému v metropoli. Ten před více než sto lety vyprojektoval a postavil anglický stavitel William Heerlein Lindley. Spolu s unikátní spojnou komorou pod Staroměstskou radnicí, kde se spojují tři menší stoky v jednu o výšce 2,4 metru a šířce 1,6 metru, patří kolosální štola k nejcennějším technickým památkám Prahy. Po vypuštění je nyní plně průchozí.
Stěny obří stoky, která odvádí splaškové vody z oblasti Nového a Starého Města, nyní procházejí sanací. „Několikeré povodně v uplynulých letech postupně narušily stabilitu zeminy v okolí stoky, vznikly tu dutiny. Aby stěny štoly při jejím případném dalším extrémním naplnění nepopraskaly, musíme do nich navrtávat otvory a kaverny v zemině za stěnami vyplnit speciální hmotou. Ta po zatvrdnutí jejich stabilitu obnoví. Celkem jí spotřebujeme zhruba 1 300 kubických metrů,“ vysvětlil náměstek pražského primátora Pavel Klega, do jehož kompetence péče o vodohospodářský majetek města spadá.
Špatný vodovod a porušené dno
Svůj podíl na vymílání písků a zeminy za stěnami mají i havárie zdejšího vodovodního potrubí, které je položeno souběžně se stokou. Ukázalo se, že tři vodovodní řady je i spolu s přípojkami nutné také opravit. Proto se práce na injektážích přerušily v oblasti pod hotelem Intercontinental a přesunuly se do úseků, kde k průsakům z vodovodu nedochází. Ve zbývající částech stoky se bude pokračovat se sanací po dokončení rekonstrukce vodovodního potrubí. „Nastalá situace je příkladem toho, že v oblasti péče o vodovodní a kanalizační řady jsme zatíženi historickým dluhem, který musíme začít platit. Odpovědný přístup ke zvyšování investic do obnovy potrubí je na místě,“ podotkl náměstek Klega.
Původní termín dokončení rekonstrukce stoky pod Pařížskou ulicí komplikuje i porušené dno. „Když jsme koncem loňského roku přerušili provoz štoly a vypustili ji, zjistili jsme, že žlábky na dně též potřebují výměnu. Budou zřejmě zhotoveny z taveného čediče s maximální životností. Nyní tedy Pražská vodohospodářská společnost pracuje na projektu a rozpočtu těchto dalších nutných prací. Již bez výměny dna se přitom jednalo o investici okolo 55 milionů korun,“ uvedl Otakar Novotný, generální ředitel Pražské vodohospodářské společnosti. Práce především na opravách vodovodů a výměnách přípojek jsou náročné z hlediska umístění stoky pod Pařížskou ulicí, která je chápána jako výkladní skříň centra města. „Kvůli nutným záborům a výkopům se proto snažíme práce co nejvíce urychlit a zábory zmenšit na nezbytné minimum. Kde to je možné, opravujeme přípojky bezvýkopovou metodou,“ podotkl náměstek Klega a dodal: „Stoka se také velmi složitě vypíná, převedení odpadních vod při takovém průtoku do jiných stok je náročné. S odkláněním se proto muselo postupně začít již od oblasti magistrály nad Václavským náměstím. Naštěstí to Lindleyův systém s vícekapacitními stokami umožňuje. Běžné průtoky se v jeho systémech mohou až ztrojnásobit.“
Otevře se stoka návštěvníkům?
Hlavní město by v budoucnu chtělo více otevřít technické památky metropole obyvatelům a návštěvníkům Prahy. Zda se podívají i do unikátní stoky pod Pařížskou ulicí se rozhoduje. „Samozřejmě bychom velmi rádi historickou kanalizační stoku návštěvníkům zpřístupnili. Kvůli náročnosti technického a bezpečnostního zajištění takové prohlídky musíme nejprve vše pečlivě zvážit a vypracovat případný projekt. Rozhodovat se ale samozřejmě můžeme až po skončení prací na sanaci a opravách dna,“ prohlásil Pavel Klega.
Rekonstrukce stoletého podzemního klenotu Prahy navazuje na předchozí stabilizační práce na menších páteřních stokách především na obou březích Vltavy, které povodně zatížily nejvíce. V následujících letech se ještě počítá se zahájením oprav na kanalizačních stokách pod ulicemi Nádražní, Myslíkovou, Na Žertvách, Jankovcovou, Údolní, Podolským nábřežím a v oblasti mezi Karlovým a Staroměstským náměstím.
V Praze 21. 2. 2007
____________________________________________________________________
Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.