Nachtigall Artists
HVĚZDY SVĚTOVÉ OPERY 2014 V PRAZE
DIANA DAMRAU & NICOLAS TESTÉ
PKF – Prague Philharmonia, Łukasz Borowicz – dirigent
19. 10. 2014, Smetanova síň Obecního domu, Praha
Tři měsíce zbývají do prvního pražského koncertu slavné německé sopranistky Diany Damrau. Umělkyně, jíž prestižní německý časopis Opernwelt udělil čestný titul „Pěvkyně roku 2008“, přijede se svým manželem, francouzským basbarytonistou Nicolasem Testé. Diana Damrau se na přední světová jeviště vydala z operních domů ve Würzburgu, Mannheimu a Frankfurtu. Došla až na samý vrchol, do Vídeňské státní opery, newyorské Metropolitní opery, londýnské Covent Garden, milánské La Scaly či na Salcburský festival. V sezoně 2014/2015 ji mj. čeká Donizettiho Lucia di Lammermoor v mnichovské Bavorské státní opeře a v milánské La Scale a Massenetova Manon v Metropolitní opeře.
Nicolas Testé nejprve studoval ve své rodné Paříži hru na klavír a fagot a také hudební historii, později se ale rozhodl pro pěveckou kariéru. Pravidelně vystupuje v předních evropských operních domech, v roce 2012 debutoval v milánské La Scale. V sezoně 2014/2015 se představí mj. jako Colline v Pucciniho Bohémě v mnichovské Bavorské státní opeře a Des Grieux v Massenetově Manon v Metropolitní opeře.
CECILIA BARTOLI – ST. PETERSBURG
I Barocchisti, Diego Fasolis – dirigent
24. 11. 2014, Dvořákova síň Rudolfina, Praha
Fenomenální koloraturní mezzosopranistka Cecilia Bartoli se vydá do Prahy už počtvrté, tentokrát s hudebními objevy z archivu petrohradského Mariinského divadla. Unikátní árie se objevují na její nejnovější nahrávce pro firmu Decca. Album s názvem Cecilia Bartoli – St Petersburg, které vyjde letos v říjnu, nabízí ukázky z oper, jež byly uváděny v 18. století v Petrohradu za osvícené vlády tří výjimečných žen. Carevny Anna Ivanovna (vládla v letech 1730–40), Alžběta I. Petrovna (1741–62) a Kateřina II. Veliká (1762–96) hledaly v Evropě inspiraci, jak obohatit kulturní život ve své vlasti, a zvaly za tímto účelem do Ruska přední italské a německé skladatele. Ti jsou na albu reprezentováni jmény Francesco Araia, Hermann Friedrich Raupach, Vincenzo Manfredini a Domenico Cimarosa. Archiv italské opery 18. století, uložený v knihovně petrohradského Mariinského divadla, je zcela unikátní. Cecilia Bartoli a I Barocchisti objevili jedinečné hudební skvosty, které tam ležely více než dvě stě let v naprostém utajení.
Cecilia Bartoli nahrává exkluzívně pro label Decca Classics a je „nejprodávanější“ umělkyní Universal Music: dosud bylo prodáno více než 10 milionů jejích nahrávek. Více než sto týdnů stála v čele mezinárodních hitparád a obdržela mnoho cen, mezi nimiž je pět Grammy (USA), deset cen ECHO Klassik a jedna Bambi (Německo), šest cen časopisu Gramophone a dvě Classical Brit Awards (Velká Británie), ocenění na Les Victoires de la Musique Classique (Francie) ad.
Nové album natočené ve spolupráci se švýcarským souborem hrajícím na dobové nástroje I Barocchisti pod vedením švýcarského dirigenta Diega Fasolise představí Cecilia Bartoli na rozsáhlém turné (22. 10. – 28. 11.) v řadě evropských měst (Berlín, Amsterdam, Kolín, Paříž, Mannheim, Brusel, Baden-Baden, Essen, Hamburk, Regensburg, Praha, Mnichov a Vídeň).