Pracovní skupina - analytická

Úkolem této pracovní skupiny je definovat jednotkové náklady dle druhu a typu soc. služeb tak, aby mohla být zohledněna různá specifika poskytovaných služeb. Výsledkem práce pracovní skupiny by měl být vznik metodiky kontinuálního zjišťování stavu poskytovaných soc. služeb, zejména pak určení jednotkových nákladů pro danou soc. službu a cílovou skupinu uživatelů.

Opatření ze Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb pro rok 2009

1. Vymezení sítě soc. služeb

1.1 Nastavení systému mapování stavu poskytovaných služeb
Zajistit kontinuální sběr, evaluaci a obnovu dat o výkonech v soc. službách, kvantifikovat (ocenit)jednotkové náklady výkonů v soc. službách.

1.1.1 definice a výpočet jednotkových nákladů
Cílem opatření je vznik metodiky kontinuálního zjišťování stavu poskytovaných soc. služeb, zejménapak určení jednotkových nákladů pro danou soc. službu a cílovou skupinu uživatelů. V praktické rovině se jednáo komunikaci a zjišťování dosažených výsledků již provedených prací, vznik analytické skupinya vlastní realizaci „zakázky“ – metodiky výpočtu jednotkových nákladů podle druhu a typu soc. služeba individuálních charakteristik uživatelů soc. služeb.

1.1.2 Průběžný systém mapování soc. služeb zahrnující jejich evaluaci a obnovu
Cílem opatření je zjišťování jednotkových nákladů v soc. službách a dalších informací(počty uživatelů, poskytovatelů, kapacita zařízení, zdroje prostředků apod.) nezbytných pro rozhodovánío podobě systému soc. služeb v následujícím období, v praktické rovině jde o zajištění spoluprácemezi dodavateli a zpracovateli dat, samotný sběr dat, jejich zpracování a vyhodnocení.

1.2 Nastavení systému zjišťování potřeb osob v nepříznivé situaci
Definovat potřeby, nastavit systém průběžného zjišťování potřeb a zjistit oprávněné osobyv nepříznivé sociální situaci včetně určení potřebnosti soc. služeb.

1.2.1 Definování pojmu reálná potřeba osoby v nepříznivé situaci a kritérií reálných potřeba způsobu zjišťování této potřeby
Cílem je vytvořit metodiku kontinuálního zjišťování reálných potřeb osob v nepříznivé sociální situaci tak,aby bylo možné kvantifikovat požadavky na kapacitu a finanční zabezpečení dané soc. služby, v praktické rovině jdeo komunikaci a zjišťování dosažených výsledků již provedených prací a zvláštní realizaci „zakázky“,tj. definice pojmu potřeba občana v nepříznivé sociální situaci, vznik metodik pro zjišťování potřeb občanův nepříznivé sociální situaci, která obsahuje také způsob zjišťování potřeb pro danou cílovou skupinu osob a požadovanou formu výstupu.

1.2.2 Kontinuální systém mapování potřeb osob zahrnující jejich evaluaci a obnovu a reagující na současné trendy
Cílem je zjistit potřeby osob v nepříznivé sociální situaci nezbytné pro rozhodovánío podobě systému soc. služeb v následujícím období, v praktické rovině jde o zajištění kooperacea kompatibility výstupů jednotlivých zadavatelů, vlastní sběr dat, jejich zpracování a vyhodnocení,které obsahuje specifikaci oprávněných potřeb daných osob v nepříznivé soc. situaci.

1.3 Nastavení systému zjišťování sociálních a demografických dat
Vytvořit datovou strukturu kvantitativních dat charakterizujících dané skupiny občanů v nepříznivésociální situaci pomocí sociálních a demografických charakteristik.

1.3.1 Definování zjišťovaných sociálních a demografických dat
Cílem opatření je vytvořit metodiku kontinuálního zjišťování relevantních sociálních, demografických adalších zejména kvalitativních údajů týkajících se života osob v nepříznivé sociální situaci. V praktické rovinějde o vznik pracovní skupiny pro určování předmětu, formy a obsahu zjišťovaných údajů, zajištěnívyužitelných zdrojů dat, vytvoření metodiky sběru dat včetně účelu, formy, obsahu a zjišťujícího subjektua kontinuálního zajišťování relevantnosti zjišťovaných dat.

1.3.2 Kontinuální systém zjišťování sociálních a demografických charakteristik vztahujícíchse k osobám v nepříznivé sociální situaci
Cílem opatření je získávat a inovovat sociální a demografická data nezbytná pro rozhodovánío podobě soc. služeb v následujícím období. Nastavený systém zjišťování sociálních a demografickýchdat je schopen reagovat na aktuální potřeby a zajistit data, jejichž nutnost byla odhalena v některéz dalších analytických činností. V praktické rovině jde o zajištění spolupráce mezi jednotlivýmizadavateli (hlavní město Praha, městské části, apod.) na zabezpečení kompatibilních výstupů,dále samotný sběr dat, jejich zpracování a vyhodnocení.

1.3.3 Zohlednění regionálních rozdílů na území hlavního města PrahyCílem opatření je vytvořit dokument, který umožní charakterizovat lokální specifika území hlavního městaPrahy a usměrňovat tak vstupy pro tvorbu sociální politiky hlavního města Prahy pomocí specifikacecharakteristiky dané územní jednotky.

Zápisy z jednání

Pracovní skupinu můžete kontaktovat na adrese: tomas.klinecky@cityofprague.cz

15. července 2009
15. července 2009