Inspekce kvality sociálních služeb
Podle jakého klíče jsou vybírána zařízení, v nichž se bude provádět inspekce?
Poskytované sociální služby jsou vybírány jednak náhodným výběrem prostřednictvím losování,dále jsou vybírány ty služby, u nichž vznikla pochybnost o jejich zákonném poskytování,a také ty, u nichž je větší riziko možného porušování či omezování práv osob,kterým je sociální služba určena, a porušování principů sociálního začleňování.
Lze inspekční návštěvu odmítnout, resp. nevpustit inspekci dovnitř?
Provedení inspekce nelze odmítnout. Inspektoři jsou podle zákona o státní kontroleoprávněni vstupovat do všech objektů, zařízení a provozů, na pozemky a do jinýchprostor, kde je sociální služba poskytována. Kontrolovaná osoba je v této oblastipovinná poskytnout součinnost. Fyzické osobě, která by odmítla tuto součinnostodmítnout, může kontrolní orgán uložit pořádkovou pokutu až do výše 50 tis. Kč.
Kam se lze obrátit v případě, že nebudeme souhlasit se závěry inspektorů?
Kontrolovaná osoba může v případě, že nesouhlasí se závěry uvedenými v inspekčnízprávě, podat písemné a zdůvodněné námitky ve lhůtě určené přímo v inspekční zprávě.
Kdo z pracovníků musí být při inspekci přítomen a kolik mu to průměrně zabere času?
Při inspekci by měl být přítomen statutární zástupce. Vzhledem k tomu, že seu řady kritérií standardů kvality sociálních služeb ověřuje, jestli poskytovatelpostupuje podle jím stanovených pravidel, je potřeba tyto informace získatod zaměstnanců, kteří vykonávají přímou práci s uživateli sociální služby.Přítomnost zaměstnanců poskytovatele a jejich sdělení jsou tedy při inspekcižádoucí a pro poskytovatele jsou jedním z dokladů o tom, že naplňuje kritériastandardů v praxi. Poskytovatel je o časovém průběhu inspekce v místěposkytované služby vždy dostatečně a dopředu informován.
Kde jsou inspekční zprávy zveřejňovány a kdo k nim má přístup?
Inspekční zprávy nejsou zveřejňovány vzhledem k tomu, že je inspekční zprávaprotokolem dle zákona o státní kontrole. Inspekční zpráva je vydávána ve 3 výtiscích,z nichž je jeden předáván kontrolované osobě. Další dva jsou součástí spisů kontrolníhoa registrujícího orgánu podle zákona o sociálních službách.
Mám, jako soukromá osoba a uživatel sociální služby, právo žádat poskytovateleo předložení výsledků inspekce?
Tuto povinnost nestanovuje poskytovateli žádný legislativní předpis. Podle poslednínovely zákona o sociálních službách (od srpna 2009) jsou informace o výsledkuprovedené inspekce zveřejňovány v elektronickém registru poskytovatelů sociálníchslužeb, jehož správcem je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.