Zřízení Závodní báňské záchranné stanice Praha

Primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém se dnes krátce po 10. hodině zúčastnil slavnostního zahájení činnosti Závodní báňské záchranné stanice Praha v objektu Energie, a. s

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Magistrát HMP - TZ 9. 6. Zřízení Závodní báňské záchranné stanice Praha

 

Primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém se dnes krátce po 10. hodině zúčastnil slavnostního zahájení činnosti Závodní báňské záchranné stanice Praha v objektu Energie, a. s.

 

Primátora doprovodil náměstek pro oblast právní a bezpečnostní Mgr. Rudolf Blažek. Společně se zástupci Ministerstva vnitra ČR, Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy a dalších významných hostů si představitelé města prohlédli specializované pomůcky a zařízení užívané při záchranných pracích pod zemským povrchem. Primátor Bém ve svém projevu připomněl, že kromě Prahy, kterou všichni vidíme a známe, existuje ještě další město, našim očím skryté, ale bezmála stejně velké, plné spletitých chodeb vybudovaných před staletími i stále se rozrůstající. „Na území hlavního města Prahy v současné době operuje 20 subjektů zabývajících se podzemními pracemi a jelikož hlavní město je největším investorem pražské výstavby, nese i velký díl zodpovědnosti. Báňská záchranná služba bude začleněna do Integrovaného záchranného systému.“ S tímto cílem byla také dnes podepsána dohoda o vzájemné spolupráci s vedením Hasičského záchranného sboru.

 

Na závěr slavnostního ceremoniálu primátor Bém předal generálnímu řediteli Energie, a. s., Ing. Zdeňku Osnerovi, kopii plánu podzemních chodeb zhotoveného v roce 1920.

 

Z Horního zákona vyplývá povinnost pro všechny subjekty pracující pod zemí mít k dispozici záchrannou službu. Na území hl. m. Prahy a okolí ji dříve v souvislosti s těžebními aktivitami na Kladensku zajišťovala kladenská záchranná služba. Pro zajištění lepší dosažitelnosti a celkově větší účinnosti Český báňský úřad svým Rozhodnutím ze dne 11. 8. 2003 uložil společnostem Metrostav, a. s., Subterra, a. s. a Energie – stavební a báňská, a. s. zřídit závodní báňskou záchrannou stanici. Po dohodě jmenovaných organizací pak Energie – stavební a báňská, která se již dříve podílela na provozování kladenské záchranné stanice, zřídila ve svém areálu v Praze 5 – Motole Báňskou záchrannou stanici, jež zahájila činnost s nepřetržitou pohotovostí k 1. 1. 2004.

 

Báňská záchranná služba má na území ČR tradici sahající až do 70. let 19. stol. V té době započaly první práce horníků s různými pomůckami v nedýchatelném ovzduší, zejména při likvidaci důlních požárů a asanaci jejich následků. Rok 1897 se připomíná jako rok vzniku organizované a předpisem nařízené báňské záchranné služby. V současnosti zažíváme útlum těžebních aktivit, ale nárůst podzemního stavitelství.

Postavení Báňské záchranné služby upravuje zákon ČNR č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě v platném znění.

 

Báňská záchranná služba se věnuje nejen podzemním dílům, ale také mimořádným událostem, jakými byly např. povodně v roce 2002. V současné době stanici tvoří 30 osob, z čehož 26 jsou dobrovolníci, její působnost pokrývá hlavní město a okolí, pro tři nejvýznamnější společnosti zabývající se podzemními pracemi, tedy pro Metrostav, Subterru a Energii, platí po celém území republiky. Při činnostech v podzemním stavitelství došlo od roku 1990 dosud k 17 závalům díla, které byly v polovině případů spojeny s průvalem vod z vodovodních řádů nebo přírodních srážek, dále ke dvěma požárům při stavbě Strahovského tunelu, neštěstím při trhacích pracích, výbuchům plynu a dalším událostem, při nichž všech zasahovali báňští záchranáři.

 

V Praze 9. 6. 2004

____________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem

__________________________________________________________________________________________

 

Tiskovou zprávu naleznete na http://magistrat.praha-mesto.cz – Tiskový servis

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete na servis2/obrgal.aspx?ido=110

 

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: T. M. Dvořáčková/ l. 2945
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
9. června 2004
9. června 2004