Zeptali jsme se Jana Slezáka, pražského radního

Metro - 28. 5. 2003
Kolika škol se tyká optimalizace středního školství a jaký má důvod?
Zatím jde o osm škol. V Praze je velký podíl nevyužitých, či v budoucnu nevyužitých kapacit,
dále je to i nízký počet žáků na školách, výrazně roztříštěná oborová struktura nabídky vzdělání. Počet žáků na středních odborných školách, speciálních školách, středních odborných učilištích se vzhledem k demografickému vývoji výrazně sníží, a proto Praha musí optimalizovat síť středních škol.

Znamená to tedy celkové omezení středních škol?
Ne. Prosazujeme zvýšeni kapacity studijních
oborů gymnázií a sportovních gymnázií, stav počtu gymnázií nehodláme v dlouhodobém záměru výrazným způsobem upravovat. Praha hodlá dlouhodobě postupně
zvýšit podíl přijímaných žáků do studijních oborů středních odborných škol, klade důraz na rozvoj všeobecně odborného vzdělávání oboru lyceálního typu při současném útlumu oborů obchodní akademie. Chceme uskutečnit převod dvou vyšších odborných škol na vysoké školy neuniverzitního typu. Utlumeny budou zemědělské a strojírenské obory, naopak posílíme obory hotelové a gastronomické. Ukončíme činnost či sloučíme střediska praktického vyučování.

Narážíte na odpor u rodičů žáků těchto škol? Nesetkáváme se vždy s příznivým ohlasem. Rodiče, jejichž děti navštěvují školu, jíž se optimalizace týká, vždy vidí jen negativní stránky a často přehlížejí ty pozitivní. Jsou na školu zvyklí a nechce se jim ji měnit i za cenu, že se zlepší podmínky pro žáky.

Kdy se počítá s ukončením optimalizace škol?
V první části optimalizace v průběhu letoška a roku 2004 se vyřeší jasné případy. Druhá vlna by měla být připravována souběžně, ale realizace by měla
pokračovat minimálně do roku 2006.
Ivan Kuptík
28. května 2003
28. května 2003