Zeptali jsme se

Metro - 3. 6. 2003
Bohumila Černého, předsedy komise pro památkovou péči Rady hl. m. Prahy

Stal jste se předsedou nově vzniklé komise města. Co bude mít za úkol?
Protože je Praha největší světovou městskou památkovou rezervací chráněnou UNESCO, je naším úkolem přispět k účinné architektonické, urbánní a památkové péči o město.
Je to poprvé, kdy má Praha takový prestižní orgán, jehož názory ovlivní rozhodování rady o památkových záležitostech. Jaké je složení komise, budou o památkách rozhodovat i odborníci, a nejen volení zástupci?
Z 15 členů je pět buď z rady, nebo jsou to zastupitelé, dále je členem ředitel odboru památkové péče magistrátu. Zbytek, tedy deset lidí, tvoří špičkoví odborníci v ochraně památek. Například ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu, rektor restaurátorské vysoké školy, zástupce hlavního konzervátora Národního památkového úřadu, architekti a další odborníci.
Co mohou tito lidé městu přinést?
Kromě posílení důvěryhodnosti památkové péče v Praze se zvýší i kvalita odborného dohledu. Tím, že se setkávají v komisi na slovo vzatí odborníci a
zástupci města, lze čekat, že výsledky jednání komise nebudou jen akademické rozpravy, ale i realizace návrhů.
I když komise zasedala poprvé včera, lze prozradit, čím se bude konkrétně v nejbližší době zabývat? Úkolů je víc než dost, je to například komplexní řešení městského osvětlení, které ne vždy koresponduje s historickou hodnotou budov, důležitý je i vzhled městského mobiliáře, stánků, pronajatých ploch na zahrádky. Stojí před námi i odstranění
černých reklam v historickém centru, ale také řešení výškových limitů při stavbě objektů na Pankrácké pláni.
Ivan Kuptík
3. června 2003
3. června 2003