Zdražení jízdného je až ta poslední možnost

PRAHA HN | 3.1.2012 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 6 | Autor: Michal Pavec | Téma: Josef Nosek

Josef Nosek (ODS), radní pro dopravu

Odpolední kolony aut mezi historickými paláci na Malé Straně jsou typickou ukázkou neprůjezdnosti hlavního města. Ani nový radní pro dopravu Josef Nosek (ODS) nedává Pražanům velkou naději, že se na tom v dohledné době něco změní. Bývalého starostu Prahy 8 také v nejbližších dnech čekají debaty s koaličními partnery – musí získat co nejvíc peněz z desetimiliardového balíku na investice pro dostavbu Blanky a dalších klíčových dopravních staveb.

* HN: V listopadu jste křeslo radního pro územní plán vyměnil za dopravu. Na rozkoukání ale moc času nemáte. Jakou očekáváte dobu hájení?

Bývá dobrým zvykem mít sto dnů. Pokud bych je dostal, bylo by to báječné, ale zatím to tak nevypadá. Sype se hodně problémů, nezbývá než je řešit za pochodu.

* HN: Co se v tuto chvíli sype nejvíc?

Řešíme hlavně dvě klíčové věci. U stavby tunelu Blanka je největší problém financování a termíny, chceme, aby byl otevřený v roce 2014. A u dopravního podniku musíme zahájit restrukturalizaci firmy. Potřebujeme totiž, aby pracovala ekonomičtěji a levněji.

* HN: Na Blanku mělo podle původního návrhu rozpočtu jít letos 4,5 miliardy korun. Zdá se, že tato stavba je prioritou i tohoto vedení města. U ní tedy škrtat nebudete?

Blanka je v tuto chvíli nejdůležitější dopravní stavbou v Praze, ale částka, kterou potřebuje, je obrovská. Máme v rozpočtu deset miliard na investice, což je téměř polovina sumy na Blanku. Budeme se o všem teď v lednu bavit.

* HN: Pokud nebudete schopní zmíněnou částku sehnat, může to znamenat ohrožení termínu dostavby? Váš předchůdce Karel Březina mluvil o zprovoznění v dubnu 2014.

Raději zůstanu u toho, že to bude v roce 2014. Snažíme se, abychom Blanku dokončili co nejdříve, ale nevím, jestli půjde o duben nebo květen. Je to nejen otázka peněz, ale samozřejmě i problémů, které nastávají při každé stavbě.

* HN: Co vás teď na staveništi Blanky nejvíc trápí?

Momentálně neřešíme žádný dramatický problém, ale může se stát cokoliv. U tak velkých staveb není třeba měsíční skluz nic neobvyklého.

* HN: Nedávný audit ukázal na řadu nejasností, za co vlastně město při budování komplexu platilo, chyběly některé doklady. Dají se stavební práce kontrolovat lépe?

Snažíme se o maximální kontrolu, aby bylo skutečně dodáno to, co jsme vysoutěžili. A za peníze, které tomu odpovídají. Snažíme se stavbu zlevnit. Někde zkrátka nebude stavba tak hezká, nebude obložená mramorem, jen natřená. Ušetřit se dají možná i stovky milionů, ale ne miliarda.

* HN: Co konkrétně systém kontroly stavby? tam jste v poslední době něco měnili?

Je nastavený poměrně dobře, musí ale být pochopitelně i dobře prováděný. Na to dohlížíme. Systém kontroly se od posledních voleb nepřetržitě zpřísňuje.

* HN: Většina stran slibuje podporu MHD, ale zatímco na Blanku určenou pro motoristy peníze zřejmě krátit nebudete,dopravní podnik bude muset výrazně šetřit. Nejsou podobné sliby jen prázdné slogany?

Dopravní podnik hospodaří s částkou okolo deseti miliard korun, což je téměř čtvrtina pražského rozpočtu. Hromadná doprava v Praze má tedy neuvěřitelnou podporu města a je v porovnání s Evropou velmi kvalitní a levná. Nevydáváme peníze jen na provozní náklady, ale také investujeme do tramvajových tratí nebo prodlužování linek metra.

* HN: Ptal jsem se spíš z toho důvodu, že politici často hovoří o utlumování automobilové dopravy, do těchto opatření ale žádné peníze neplynou.

K ubývání automobilové dopravy potřebujeme získat pro řidiče možnost Prahu objet. Dnes, když míří z Ústí nad Labem do Českých Budějovic, musí to vzít přes Václavák. Až ten problém vyřešíme, můžeme začít přemýšlet o tom, jestli zavedeme zóny, kde bude mýtné, nebo třeba místa, kam budou smět jen rezidenti. Všechny formy omezení jsou závislé na vytvoření prostředí pro jejich zavedení.

* HN: U dálničního okruhu kolem Prahy je v tuto chvíli klíčové postavit úsek mezi dálnicemi D1 a hradeckou D11. Díky němu by se významně ulevilo sídlišti Spořilov. investorem je stát – bude na něj víc tlačit?

Všechny budoucí úseky Pražského okruhu blokují různá sdružení nebo obce. Například Suchdol odmítá spojení mezi Ruzyní a Březiněvsí, které by z města odvedlo minimálně čtvrtinu tranzitní dopravy. Největší problém jsou hlavně úřední povolení, ne peníze.

* HN: Ale třeba u úseku k dálnici D11 peníze problémem jsou, stát ho kvůli jejich nedostatku zatím stavět nechce.

Ministerstvo dopravy teď peníze opravdu nemá. Jednal jsem tam a určitě jednat budu. Snad se tu věc podaří vyřešit co nejrychleji.

* HN: Na severu Prahy, který jste zmiňoval, není ještě v případě vnějšího okruhu ani uzavřené územní řízení. Je vůbec reálné se o tomto úseku v dohledné době bavit?

Jsem optimista a tiše doufám, že za dva za tři roky se tam začne stavět. Všechny podklady musí být naprosto precizně zpracované, ať není možnost se proti nim odvolávat.

* HN: Minulá rada hlavního města si dala závazek, že čtyři roky nezvýší ceny tramvajenek. Ten už dnes ale neplatí. Zdražíte jízdné?

Záleží na ekonomické situaci, musíme zlevnit provoz dopravního podniku. Nejdříve odstraníme souběžné spoje, omezíme některé linky či intervaly. Zdražení jízdného určitě není na pořadu příštích měsíců, je to poslední možnost, k níž bychom sáhli, abychom získali peníze.

* HN: Co jednotlivé jízdenky? Ty jste zdražili loni na 32 korun, je možné cenu ještě zvýšit?

Pokud by se měly zdražovat, pak bychom zřejmě měnili i celý systém, aby byl spravedlivější. Ale teď nechci prozrazovat možnosti, o nichž přemýšlíme, nejsou na pořadu dne.

* HN: Sáhnete na jízdné zdarma pro děti a seniory, které prosadili v minulém vedení města sociální demokraté?

To je pořád to samé. Máme určitý balík peněz, který se bude zmenšovat. Podle výhledu, jak moc se bude zmenšovat, nastavíme parametry, za nichž bude dopravní podnik jezdit.

* HN: Mluvíte o úsporách v soubězích a omezování linek. Kdy Pražané pocítí první změny?

Ty, které výrazně nezasáhnou cestující, by mohly platit už v březnu.

* HN: Co páteční a sobotní metro, které od minulého roku začalo jezdit i po půlnoci?

Myslím si, že v dohledné době skončí, tam jinou cestu nevidím. Je to politické rozhodnutí, uvidíme, kdy k němu přistoupíme.

* HN: Jak jste na tom s výběrem nového generálního ředitele dopravního podniku?

V současné době hledáme headhuntingovou firmu, která se postará o jeho výběr. Měla by nám do měsíce či dvou představit kandidáty, kteří jsou schopní řídit podnik s jedenácti tisíci zaměstnanci.

* HN: Takže to nebude klasické výběrové řízení?

Záleží na agentuře, jakým způsobem výběr provede. Volba generálního ředitele je pak v kompetenci dozorčí rady dopravního podniku.

* HN: Máte už představu o konkrétních jménech?

Nemám.

* HN: Jak si poradíte s šestimiliardovým dluhem dopravního podniku za vozy metra, autobusy a tramvaje? Bývalý první náměstek Březina navrhoval vyřešit dluh směnkou, za niž by se zaručilo město. To ale primátor Svoboda odmítl.

Směnečný program je jednou z variant, ale máme jich víc. Vybrat z nich chceme v lednu.

* HN: Jeden z největších dluhů se vztahuje ke Škodě Transportation, která městu dodává tramvaje. Kontrakty s firmou jsou ale nastavené poměrně nevýhodně, dopravní podnik musí odebrat všechny dohodnuté soupravy. Uvažujete o narovnání smluv?

Začínáme se Škodou Transportation jednat. Potřebujeme mimo jiné rozložit splátky do delšího časového období.

* HN: Tramvaje ForCity, které od Škody odebíráte, jsou velmi poruchové. Měly problémy s pantografy nebo s rozbíjejícími se koly. To není vizitka dobrého nákupu.

To je určitě jedna z věcí, o níž se se Škodou budeme bavit.

* HN: Budete nové podmínky vyjednávat také u nákupu autobusů od firmy SOR Libchavy? dopravní podnik odebírá totožné typy jako některá jiná města, ale platí za ně výrazně vyšší cenu.

Budeme vyjednávat. Na rozdíl od tramvají můžeme i nemusíme autobusy odebírat, tam budou rozhovory jednodušší. Ale musím říct, že cena byla jen jedním z parametrů výběrového řízení, důležitá byla i záruka na provozní náklady.

 

3. ledna 2012
3. ledna 2012