Zastupitelstvo Prahy souhlasí s prodejem Richterova domu

S prodejem Richterova domu za 436, 2 mil. Kč kupci, vybranému ve veřejné soutěži, dnes souhlasilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

  • 3 minuty čtení
S prodejem  Richterova domu za 436, 2 mil. Kč kupci, vybranému ve veřejné soutěži, dnes souhlasilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy.
"Veřejná soutěž na prodej Richterova domu na Malém náměstí v Praze 1 podle našeho názoru skončila úspěšně a oceňuji, že zastupitelstvo města dnes její výsledek potvrdili. Podařilo se nám získat nabídku, která je o více než sto miliónů vyšší, než byl oficiální odhad ceny nemovitosti“, konstatoval Pavel Klega, který je zodpovědný za majetek města a návrh zastupitelstvu jménem městské rady předložil. Richterův dům chce společnost po rekonstrukci využít pro kanceláře, bydlení a přízemí pro galerii, kterou nabídne našim umělcům. A také zde plánuje umístit ojedinělou výstavu světově ceněných předmětů z klenotnické dílny Fabergé.  „Průchod  Richterovým domem pro veřejnost bude zachován, je to součástí kupní smlouvy“, uvedl radní Klega. Jak řekl, prodej historickou památku nijak neohrožuje a bude naopak částečně přístupná veřejnosti.  „Proti minulosti, kdy ji vlastnilo město, ale  sídlila v ní banka, to bude změna k lepšímu. Richterův dům naposledy sloužil řadu let jako bankovní ústav, ani dříve ho stát  pro žádný veřejný účel nepoužíval  a Praha pro něj žádné využití nemá ani dnes. I když ho v rámci hledání nájemce nabídla ministerstvu kultury i dalším institucím, které by v něm mohly provozovat kulturní nebo jiné veřejné zařízení. Nikdo zájem neprojevil. A už vůbec nejde o rozprodej historických památek, ale o prodej jednoho konkrétního domu, který  navíc nikdy nebyl historickým majetkem Prahy. Richterův dům byl soukromý, teprve v roce 1959 ho znárodnil stát a až v roce 1992 ho převedl na Prahu, která ho obratem pronajala“, dodal.

Za populismus označil primátor Prahy Pavel Bém vyjádření některých opozičních zastupitelů, že město prodává v Richterových domech své rodinné stříbro. „Mohu uvést stovky příkladů, kdy se soukromý vlastník stará o historické objekty daleko lépe, než veřejný subjekt. A je absurdní, že někdo patnáct let po roce 1989 takovýto elementární fakt nechápe. Kupec navíc říká, že v Richterově domě vytvoří prostory přístupné veřejnosti, galerii. Z domu, který byl doposud pro veřejnost uzavřen. A více než rok je už úplně prázdný. Pokoušeli jsme se  Richterův dům rok pronajmout, ale  nájemce tak atraktivní, jako byla banka, prostě neexistuje. Řeknu to lapidárně, ověřili jsme si, že za pronájem nám nikdo rozumnou cenu nedá. Teď jsme ale našli kupce za  cenu vynikající a nabízejícího využití, které nám vyhovuje. Co více chceme“, řekl opozičním zastupitelům za Evropské demokraty, kteří s prodejem spolu s některými komunisty nesouhlasili.

Radní Klega připomenul, že Majetková komise Rady HMP vyhodnotila výsledek soutěže jednoznačně a ze čtrnácti členů hlasovalo pro prodej Richtertova domu společnosti KW Prague třináct. Poté prodej nemovitosti této renomované  společnosti  podpořila jednoznačně i městská rada. Kupující zaplatí za historicky chráněnou nemovitost 436 miliónů 200 tisíc korun.

Hlavním městem Prahou vyhlášená veřejná soutěž, rozložená na dvě kola, proběhla ve spolupráci s renomovanou realitní kanceláří Cushman and Wakefield, Healey and Baker a advokátní kanceláří Squire, Sanders and Dempsey.  Společnost KW Prague podle ní splnila veškeré podmínky výběrového řízení. Včetně složení peněžité jistiny ve výši 50 mil. Kč a potvrzení souhlasu se zněním kupní smlouvy a smlouvy, která zajišťuje, že průchod nemovitostí může být nadále používán veřejností.

Podle informací realitního poradce města společnosti Cushman and Wakefield, Healey and Baker představuje společnost KW Prague, s.r.o.,  jako společnost vlastněná mezinárodně významnou skupinou Flow East, bonitního zájemce. Tato skupina působí na trhu nemovitostí v České republice již od roku 1990 a je vlastníkem např. hotelu Jalta, nemovitosti Mostecká 12 a dalších objektů v centru města. Mezi její poslední realizované projekty patří rekonstrukce budovy Václavské nám. 19 na rohu Václavského nám. a Jindřišské ulice, kde sídlí mezinárodní společnosti jako Reuters, BNP Paribas apod.

V Praze 23.2.2006

___________________________________________________________________________________

Pavel Klega – radní hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako manager, působnost v oblasti správy městského majetku, hospodářské politiky a infrastruktury města

 

___________________________________________________________________________________

 

23. února 2006
23. února 2006