Zápis z jednání výboru dopravy ZHMP, ze dne 13.9. 2007

Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Ing. Marcel Rückl, Petr Zajíček, Mgr. Petra Kolínská, Ing. Vladislav Mareček, Štěpán Šlosar, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, Ing. Antonín Weinert CSc., RNDr. Witzany Jiří Ph.D., Ing. Jan Heroudek

 

Omluveni: Radek Lohynský

 

Jednání zahájil předseda výboru Ing. Vodrážka ve 14:00 hod.

 

Volba ověřovatele zápisu: navržen byl p. Zajíček

Hlasování:    Pro: všichni

    Proti: nikdo

    Zdržel se hlasování: nikdo

Ověřovatelem zápisu byl zvolen p. Zajíček

 

Schválení zápisu z minulého jednání (14.6.2007)

Hlasování:    Pro: všichni

    Proti: nikdo

    Zdržel se hlasování: nikdo

Zápis z minulého jednání byl schválen

 

 

Program jednání:

1.    Návrh hlavních témat a schválení programu zasedání Výboru dopravy ZHMP na říjen – prosinec 2007

2.    Problematika taxislužby

3.    Problematika pěší a cyklistické dopravy na území hl.m. Prahy

4.    Generel pěší a cyklistické dopravy

5.    Různé

 

 

 

Bod 1) - Návrh hlavních témat a schválení programu zasedání Výboru dopravy ZHMP na říjen – prosinec 2007

Návrh byl přeložen v písemné podobě.

 

Diskuse:

Ing. Březina: mezi posledními jednáními Výboru dopravy došlo k několika významným rozhodnutím v oblasti dopravy, např. o prodloužení trasy metra A, výstavbě trasy metra D, zóny placeného stání a další. Nemá smysl zabývat se jimi bez podkladových materiálů a proto navrhuji, aby předseda výboru dopravy reagoval na taková aktuální témata a zařazoval je na jednání výboru dopravy průběžně, včetně dodání příslušných materiálů.

Ing. Vodrážka: Program byl schválen na půl roku dopředu a nyní budeme schvalovat program na další výbory dopravy, který lze o tyto témata rozšířit.

 

P. Zajíček:

Z aktuálních témat navrhuji zařadit následující:

Příprava mýtného v centru Prahy

1.    Stav přípravy výstavby radiálních komunikací

2.    Reálný a právní stav přípravy severozápadního segmentu Pražského okruhu – zejména ve vztahu na informace Ministerstva životního prostředí ČR o možnosti realizace severní varianty tohoto segmentu.

Dále bych rád získal materiály o rozvoji metra, prodloužení trasy metra A a výstavbě trasy D, které byly předloženy Radě hl.m. Prahy.

 

Ing. Březina:

Připojuji se k žádosti p. Zajíčka na materiály ohledně postupu rozvoje metra.  Upozorňuji, že studie možnosti financování metra D prostřednictvím projektu PPP má být předložena do 30.11.

Do programu výboru dopravy ZHMP dále navrhuji zařadit informaci o Zónách placeného stání a také téma zvýšení cen MHD v Praze na základě studie vypracované pro Dopravní podnik hl.m. Prahy.

 

Mgr. Kolínská:

Navrhuji projednat Zásady územního rozvoje v době, kdy je bude možno ještě připomínkovat a také kapitolu doprava rozpočtu hl.m. Prahy na rok 2008. Podporuji zařazení problematiky mýtného a navrhuji zařadit téma vyhodnocení naplňování Zásad dopravní politiky hl.m. Prahy, které zadal výbor dopravy Ústavu dopravního inženýrství hl.m.Prahy na svém červnovém jednání.

 

 

RNDr. Witzany:

Už do dnešního programu navrhuji zařadit bod nazvaný k aktuálním otázkám, kde by se reagovalo na aktuální témata. Členové výboru dopravy jsou často ze strany médií dotazováni dříve, než jsou o této problematice informováni a to často i na základě oficiálních vyjádření zástupců města.

 

Ing. Vodrážka: tyto body lze vždy projednat v bodě různé

 

 

Návrh programu výboru dopravy MHMP:

11.10

1.    Problematika mýtného

2.    Informace o postupu výstavby Pražského okruhu se zvláštním zřetelem na jeho severozápadní část

3.    Informace o přípravě a trasování  metra A a D I, včetně informace o jeho financování v rámci projektu PPP

4.    Problematika jízdného v pražské MHD

5.    Kapitola doprava rozpočtu hl.m.Prahy na rok 2008

 

8.11.

1.    BESIP a problematika dopravní výchovy

2.    Diskuse s generálním ředitelem DP hl.m. Prahy

3.    Rozvoj pražské MHD

4.    Informace o postupu přípravy a výstavby radiálních komunikací

5.    Zásady územního rozvoje

 

6.12.

1.    Informace o Zóně placeného stání na území hl.m. Prahy

2.    Problematika mýtného

3.    Postup výstavby Pražského a městského okruhu

4.    Vyhodnocení naplňování Zásad dopravní politiky hl.m. Prahy

 

Hlasování:    Pro: všichni

    Proti: nikdo

    Zdržel se hlasování: nikdo

Program byl schválen

 

 

Ing. Vodrážka:

Průběžná zpráva o přípravě Zón placeného stání na území hl.m.Prahy bude výboru dopravy předložena 11.10. Materiál k projednání pak bude připraven na 6.12.

V případě žádosti o zařazení aktuálních témat prosím členy výboru dopravy, aby se s tímto požadavkem obrátili na mně, popřípadě na tajemníka Ing. Heroudka, zejména s ohledem na přípravu materiálů.

 

 

Bod 2) - Problematika taxislužby

Informace byla předložena Mgr. Žákem z odboru dopravy MHMP.

Aktuálně bylo Městským soudem v Praze zrušeno a vráceno k novému projednání rozhodnutí Ministerstva financí ČR, které potvrdilo rozhodnutí MHMP o udělení pokuty za účtování vyšší než maximální ceny. Zatím není k dispozici písemné vyhotovení rozsudku a tak nevíme přesně argumentaci soudu. Dostupné informace jsou z tiskového prohlášení soudu, kde je toto rozhodnutí odůvodněno tím, že Ministerstvo financí ČR se nevypořádalo s jednou z námitek.  Je tedy otázkou, zda důvodem pro zrušení rozhodnutí byla procesní vada, nebo samotné navýšení ceny.

V dřívějších podobných kauzách soud shodné rozhodnutí Ministerstva financí ČR potvrdil, ale byl v jiném složení senátu a v písemném odůvodnění výslovně uvedl, že soud je stejného názoru jako správní orgán. Po obdržení písemného vyhotovení současného rozsudku bude provedena analýza všech rozsudků.

 

Diskuse:

p. Zajíček připomenul že hl.m. Praha již několikrát vyvinula legislativní iniciativu, která by tento problém vyřešila, bohužel vždy narazila na stav, že se jedná pouze o problém Prahy a nikoli ostatních měst. Proto to není řešeno zákonem, ale pouze podzákonnými normami, které jsou napadány.

 

Dotaz:

Rozsudek byl zveřejněn zatím v médiích, je tedy pravomocný?

 

Ing. Heroudek:

Mediální rozsudek není pravomocný. Ministerstvo financí ČR je připraveno podat kasační stížnost po obdržení písemného vyhotovení.

V současné době Praha stále drží právní názor, že regulace cen je možná. I v případě pravomocného rozsudku se jedná o rozsudek pouze u jednoho člověka a předchozí rozsudky potvrdili, že taxikáři nejsou oprávněni navýšit ceny.

 

Dotaz:

Když známe skupinu taxikářů, kteří si vyšší ceny vyznačili na dveře vozu, proč jim ještě nebyla odebrána licence?

Ing. Heroudek:

Nelze odebrat licenci za cenu uvedenou na dveřích, ale pouze za cenu skutečně účtovanou. 20 taxikářů z této skupiny již o licenci přišlo.

 

Ing. Vodrážka požádal o informování výboru dopravy o dalším vývoji v této oblasti.

 

 

Bod 3) Problematika pěší a cyklistické dopravy na území hl.m. Prahy

Předložené materiály stručně představil Ing. Pivec, ředitel Ústavu dopravního inženýrství hl.m. Prahy a p. Valentová z Ústavu pro ekopolitiku.

 

Pěší doprava je rozvíjena na základě Zásad dopravní politiky hl.m. Prahy a také dle Strategického plánu hl.m. Prahy. její vývoj se sleduje  od 60 - tých let.  Mezi lety 1963 až do roku cca 2000 docházelo k postupnému snižování objemu pěší dopravy, především ve prospěch automobilové dopravy. Po roce 1990 do roku 2000 byl pokles velmi intenzivní, což souvisí se změnami životního stylu společnosti po roce 1990. V ulicích s obchodním charakterem je pokles pěších až  o 40 %, v ostatních okolo 20%. Výjimkou jsou turistické trasy, zejména v centru města, kde naopak došlo k nárůstu pěší dopravy po roce 1990.

Zlepšování podmínek a rozvoj pěší dopravy je zakotveno ve zmíněných dokumentech a v posledních letech se řada věcí podařila. Z posledních akcí např. Petrské náměstí, Nám. Republiky, zklidnění v oblasti Smíchova, Karlína, Holešovic. Vedle těchto rozsáhlých opatření se na území města používá drobnější opatření, jako např. úpravy okolí zastávek, úpravy přechodů pro občany s omezenou pohyblivostí, úpravy pro zvýšení bezpečnosti. Pro chodce je v centru vybudován také informační systém.

Informaci doplnil Ing. Kumsta, náměstek Technické správy komunikací hl.m. Prahy:

Na opravy chodníků je v letošním roce vyčleněno 10 mil. Kč, dalších více jak 17,5 mil. Kč přispívají městské části. Pro zvýšení bezpečnosti, především chodců, je navíc v letošním roce vyčleněno 49 mil. Kč.

 

p. Valentová

Důležité je přijmout strategický dokument, jako např. město Plzeň, které přijalo Generel pěší dopravy. My oceňujeme činnost města v této oblasti, nezpochybňujeme, že situace se vylepšuje. Rozvoj města se ale v současné době soustředí na těžké dopravní prostředky a pro pěší dopravu chybí  rozvojový dokument. Takový dokument má Plzeň, schvaluje je Brno. V zahraničí klade velký důraz na pěší dopravu např. Londýn.

Nejen ze zahraniční zkušenosti víme, že pěší dopravu podporuje především infrastruktura, vybavenost a celková přívětivost prostoru. Na mnoha místech v Praze jsou pro pěší překážky, jako např. zúžení chodníků ve prospěch parkování, stojí na nich zásobovací vozy. Bariérou jsou i temné prostory, rozsáhlé komunikace a křižovatky, dále i nerovný terén. Nepříjemné je i dlouhé čekání na přechodech, nízká kontrola dodržování zákazu vjezdu na pěší zóny apod.

Praha opravdu udělal mnohé, ale stále zde chybí systematický přístup. Proto by bylo dobré zpracovat materiály pro strategii, včetně podkladů do územního plánu. Cyklistická pracovní skupina hodně pomohla k rozvoji této dopravy a bylo by dobré, kdyby podobná skupina vznikla i pro dopravu pěší, včetně zapojení veřejnosti do monitoringu nebezpečných míst.

 

Návrh usnesení:

Požádat radu HMP aby nechala zpracovat podkladové materiály pro strategii pěší a cyklistické dopravy.

Vypracovat podklady potřebné pro začlenění pěší dopravy do nového územního plánu hl.m. Prahy.

Vyhodnotit data ze statistik nehodovosti a vypracovat opatření pro další léta.

Zřídit pracovní skupinu pro pěší.

 

Diskuse:

Mgr. Kolínská: bezpečnost chodců je důležitá, ale cílem města by mělo být i její zatraktivnění, čímž by došlo k ulehčení ostatních druhů dopravy.

Dále se domnívám, že stále více křižovatek má nedůstojnou délku zeleného signálu pro chodce a ani pro zdravého člověka není možné za tu dobu stihnout přejít na druhou stranu, protože zelený signál svítí příliš krátkou dobu. Napravení je relativně levné opatření směřující k zatraktivnění chůze.

Ing. Vodrážka: Výbor dopravy má rozhodovat o koncepčních věcech, každý člen výboru dopravy má možnost obrátit se s konkrétními podněty přímo na ředitele odboru dopravy Magistrátu hl.m.Prahy.

 

RNDr. Witzany:

Částka určena na opravy chodníků je opravdu mizivá, zejména s ohledem na částky věnované ostatním dopravním stavbám. Navrhuji podpořit navýšení této částky.

Má Technická správa komunikací hl.m. Prahy zmapováno kolik chodníků vyžaduje rekonstrukci a jaké by byly finanční náklady na jejich rekonstrukci?

 

Ing. Kumsta (Technická správa komunikací hl.m. Prahy):

Zmapováno to máme. Tyto údaje nemám sebou ale můžu výboru dopravy dodat písemně.

Radní Šteiner: Jedná se o částku určenou na rekonstrukci pouze chodníků. Dále jsou chodníky rekonstruovány v souvislosti s rekonstrukcemi komunikací, ke kterým jsou přilehlé, což jsou často velmi rozsáhlé úseky.

 

P. Zajíček:

Sleduje někdo výkon pěší dopravy?

Ing. Pivec (ředitel Ústavu dopravního inženýrství hl.m.Prahy):

Výkony pěší dopravy jsou k dispozici ze sčítání lidu domů a bytů v roce 2001 a příští rok budou k dispozici výsledky našeho průzkumu, který probíhá nyní.

Křivohlávek (Komise pro cyklistickou dopravy rady HMP)

V roce 2006 byly výkony dopravy na území HMP následující: 22 % chůze, 33% auta , 43% MHD, 2% na kole.

 

P. Zajíček:

Zelený signál pro pěší na SSZ je určen pro vstup chodce do vozovky. Dále je tzv. vyklizovací čas, kdy je, dle délky přechodu, normou určen interval volného průchodu. Občan má při vstupu na vozovku při zeleném signálu vždy čas na přechod.

Mgr. Kolínská:

můžu jenom v centru ukázat několik křižovatek, kde ani já nestačím přejít na druhou stranu, aniž by vozidla měla zelenou. 

Ing. Pivec:

Příslušná norma jasně říká že doba na přecházení je složena z doby vstupu na vozovku (svítí zelený signál)  a času odvozeného od normované rychlosti na dokončení přecházení. Pokud by chodec tímto způsobem nedošel do bezpečí, je to hrubá závada, která se má hlásit na dispečink Eltoda. Doba svícení zelené pro chodce je stanovena minimálně 5 sekund.

p. Valentová:

Stav na signalizacích je ukázka rozporu norem a skutečného stavu. Problém je totiž především u doprava odbočujících vozidel. Řidiči vidí na signál pro chodce a jakmile tam vidí červenou, chovají se, jako by tam chodec neměl co dělat.

 

Ing. Vodrážka: To je otázka normy, s kterou výbor dopravy těžko něco udělá, požádal DOP MHMP ve spolupráci s ÚDI HMP o materiál postupu změny normy na příští jednání.

 

Návrh usnesení výboru dopravy:

 

Výbor dopravy žádá Radu HMP o:

-    zadání zpracování podkladových materiálů pro strategii pěší a cyklistické dopravy

-    zadání vypracování podkladů potřebných pro začlenění pěší dopravy do nového územního plánu hl.m. Prahy

-    zadání vyhodnocení dat ze statistik nehodovosti pěších a návrhu opatření pro další léta

-    zřízení pracovní skupiny pro pěší dopravu

 

Hlasování:    Pro: všichni

    Proti: nikdo

    Zdržel se hlasování: nikdo

Usnesení bylo schváleno

 

 

Různé:

Změna Územního plánu hl.m.Prahy č. 1344 – úprava trasy prodloužení metra A na letiště Praha

Komentář předala Ing. Cvetlerová, ředitelka odboru územního plánu MHMP

Změna má 2 varianty, obě mají vyhodnocení EIA. Obě varianty se liší pouze úsekem mezi stanicemi Dlouhá míle a Ruzyně, kdy jedna varianta je vedena přes Terminál jih - staré letiště a druhá přímo na Letiště Ruzyně. Trasa přes Terminál Jih  - Staré letiště je delší o cca 150 m a má jednu stanici navíc. Hodnocení EIA je rovnocenné.

Základní informace:

Celková délka trasy: 12,8 km

Počet stanic: 8 (variantně 9)

    Červený Vrch

    Veleslavín, napojení na nový terminál autobusové dopravy

    Petřiny, možný konec I. etapy

    Motol, možný konec I. etapy

    Oblast Bílá Hora – možnost větvení jižním směrem ke Zličínu

    Dědina

    Dlouhá míle – nový terminál železniční, autobusová doprava a P+R

    (Terminál jih)

    Letiště Ruzyně

   

Ing. Cvetlerová požádala výbor dopravy o podpoření jedné z variant.

Současně informovala o tom, že Výbor pro životní prostředí ZHMP a Výbor územního rozvoje doporučil trasu přes Terminál Jih  - Staré letiště. V případě projednání změny v této podobě lze snadněji změnit na kratší variantu v případě potřeby.

 

P. Zajíček doplnil, že Výbor územního rozvoje se k této variantě přiklonil také z důvodů rozvojového potenciálu okolí stanice u Terminálu jih a současně doporučil etapizaci výstavby trasy a navrhuje aby výbor dopravy přijal stejné usnesení.

 

Mgr. Kolínská: nechápu, jak můžeme hlasovat o věci, kde nejsou důležité informace, kapacity stanic, zátěže, etapizace a její detaily a argumentace.

p. Zajíček Tyto údaje byly uvedeny při zadávání změny v podrobném materiálu, který již byl dříve schválen Zastupitelstvem HMP. Nyní projednáváme pouze drobnou změnu trasování.

 

Ing. Březina: Takovéto věci by neměly být v bodu různé bez podkladového materiálu, ale přimlouvám se za schválení této změny zejména s ohledem na možnosti získání financí z fondů EU a já mám zvěsti, že tyto peníze nebudou poskytnuty, dokud nebude trasa ukotvena v územním plánu.

 

Návrh usnesení:

Výbor dopravy souhlasí s vedením metra A v úseku Dlouhá míle –Letiště Ruzyně  přes Terminál Jih-staré letiště, doporučuje etapizaci a ukončení první etapy výstavby ve stanici Motol.

 

Hlasování:    Pro: 9

    Proti: 1

    Zdržel se hlasování: 0

Usnesení bylo schváleno

 

Informace o mýtném:

RNDr. Witzany: pan primátor oznámil termín zavedení mýtného na rok 2009, ačkoliv nebyla realizována diskuse o technologii, oblasti ani jiné důležité body, jak např. návaznosti na další stavby.

R. Šteiner: termín byl ohlášen zcela v souladu s programovým prohlášením Rady hl.m. Prahy, které je veřejně dostupné. Nejedná se o novou informaci. Problematika mýtného je jednou z priorit odboru informatiky MHMP.

V rámci Evropského týdne mobility bude také zorganizován seminář, kde bude i informace o mýtném. Na seminář byl pozván i zástupce radnice ze Stockholmu. Tímto Vás na něj zvu a pozvánku zajistím prostřednictvím tajemníka výboru dopravu. Ohlášení na rok 2009 nám dává dostatek prostoru na potřebné diskuse. Spuštění v plném rozsahu je samozřejmě vázáno na zprovoznění městského okruhu v severozápadním segmentu. Zkušební provoz lze spustit v roce 2009.

RNDr. Witzany: kdy budou pro výbor dopravy připraveny materiály k mýtnému včetně alternativních možností regulace, jako například uzavření magistrály a podobně? To vše je nutno posoudit. Podobné materiály bych přivítal ke schválenému termínu projednání v rámci výboru dopravy.

R. Šteiner: zahájení této diskuse bez přípravy je zbytečné, bod je již zařazen do programu výboru dopravy v tomto roce. Na toto jednání pozveme i ředitele odboru informatiky a můžeme tuto problematiku řádně prodiskutovat.

Ing. Březina: Mám tomu rozumět tak, že informace termínu spuštění mýtného se pouští do médií bez přípravy a projednání?

R. Šteiner: pan primátor citoval text programového prohlášení Rady HMP, které je veřejně dostupné.

 

 

 

Mgr. Kolínská

Požádala  zástupce Útvaru rozvoje města o informace o změně ÚP č. 1349 – Komořanská spojka.

Ing. Cvetlerová:  Změna bude projednávána veřejně příští týden a vyhodnocení projednávání Vám přineseme na příští jednání.

 

 

p.  Křivohlávek – Komise Rady HMP pro cyklistickou dopravu:

Oceňujeme odezvu, kterou cyklodoprava nachází v orgánech města a děkujeme za ní. Při naší činnosti jsme odhalili jistou dvojkolejnost. Cyklistická infrastruktura se ve velkém realizuje řadou prvků vkládaných do infrastruktury města. Komise pro cyklodopravu realizuje cca 60 vlastních akcí, které tvoří páteřní síť cyklodopravy. Tato síť stále není kompletní a skládá se z oddělených částí, často přerušovaných úseky s intenzivní automobilovou dopravou.

Druhou a vhodnou formou zavádění cyklistiky do měst je propojení realizace cyklistické infrastruktury v rámci rekonstrukcí komunikací, tedy v rámci obnovy a renovace města. Tato oblast podpory byla podceněna a v mnoha rekonstrukcích nedošlo k realizaci cyklistických prvků. Letos  došlo k napojení komise pro cyklistickou dopravu s významnými institucemi v investicích na území města jako jsou  TSK HMP, OMI MHMP a měla by začít úzká spolupráce. Je to velká šance k realizaci programového prohlášení Rady HMP v oblasti podpory cyklistické dopravy.

 

RNDr. Witzany: zaregistroval jsem stížnost na neuskutečnění cyklostezek na některých stavbách, jako např. Štefánikův most. Je to systémová chyba?

R. Šteiner: nejsem radní přes cyklistiku, takže nemohu odpovědět.

 

p. Polák, předseda Komise rady HMP pro cyklistickou dopravu:

K cyklistické dopravě bych rád uvedl několik stručných bodů:

-    Na Štefánikově mostě bude realizován vyhrazený pruh pro cyklisty v hlavním dopravním prostoru, Policie ČR s tím souhlasí a požádali jsme o příslušné stanovení místní úpravy provozu na pozemních komunikacích.

-    TSK HMP a OMI MHMP v současné době připravuje téměř 150 akcí, již se pracuje na tom, kolik z nich bude řešit také integraci cyklistické dopravy. Odhaduji cca 90 – 100 akcí. Seznam těchto akcí bude předán Radě HMP ke schválení.

-    Cyklistika začíná být chápána jako způsob dopravy  a příslušné úřady na to adekvátně reagují.

-    Důležitá je cyklistická vlídnost města, která doposud není zcela úplná. Například doposud není cyklistům povolen vjezd do jednosměrek, ačkoliv ve světě je to možné.

-    PČR dodala statistiku nehodovosti za posledních 6 let. Zajímavé je, že, ačkoliv cyklistů přibylo o cca 300 % až 400 %, tak nehod i jejich následků ubývá. To značí o tom, že cyklistika se začíná ve městě etablovat.

 

 

Jednání bylo ukončeno v 15:35

 

 

 

Zaznamenal:

Mgr. Jaroslav Mach (MHMP-DOP)

21. ledna 2008
21. ledna 2008