Zájem vězňů o resocializační a reintegrační programy letos značně vzrostl

Do resocializačních a reintegračních programů se v posledním půlroce zapojuje stále více vězňů, kteří se připravují na podmíněné propuštění nebo před návratem do společnosti po odpykání trestu.

  • 2 minuty čtení

 

Do resocializačních a reintegračních programů se v posledním půlroce zapojuje stále více vězňů, kteří se připravují na podmíněné propuštění nebo před návratem do společnosti po odpykání trestu.

 

„Nárůst zájmu je o 30 až 40 procent, než tomu bylo v minulých letech, kdy se jejich počet ročně pohyboval kolem jednoho sta,“ vysvětluje radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Podle něj jde ve většině případech o klienty, kteří byli odsouzeni za majetkovou trestní činnost.

Nárůst až o 70 procent letos zaznamenali pracovníci těchto programů i u pachatelů, kteří byli odsouzeni za závažnou násilnou trestnou činnost. Od roku 2001, kdy programy začaly být realizovány, až do roku 2004 to byly jen ojedinělé případy. Poté se jejich počet dva roky zvýšil přibližně na 5 klientů ročně. Následně došlo opět ke snížení. „Od ledna tohoto roku jsme však zaznamenali už 8 případů a lze předpokládat, že se tento počet do konce roku ještě zvýší,“ poznamenal radní Janeček. Podle něj je hlavním důvodem tohoto nárůstu, že odsouzení zejména v devadesátých letech k dlouhodobým trestům za vraždy a jiné závažné násilné činy si v současné době odpykali už dvě třetiny trestu a žádají o podmíněné propuštění.

Snižuje se také věk pachatelů. Do roku 2005 se pohyboval u mužů v průměru kolem 35 let. Nyní se nejvíce trestných činů dopouští pachatelé ve věku od 20 do 28 let. Proto celkový průměr klesl na 30 let. „U mladých pachatelů je nejrozsáhlejší majetková trestná činnost, dále vzrostla násilná trestná činnost, jako loupežná přepadení nebo ublížení na zdraví,“ popsal radní Janeček.

Do resocializačních a reintegračních programů se od roku 2001 zapojilo téměř 1100 klientů a úspěšně je dokončil necelý 1000. „Programy mají pomoci zejména  k návratu po odpykání trestu nebo podmíněně propuštěných do společnosti a do normálního života. Také, aby porozuměli sami sobě a pochopili, že toho čeho se dopustili, nebylo správné,“ dodal radní Janeček. Programy nabízí odsouzeným i možnost odpykání si trestu v rámci alternativních trestů. „Právě o tento soubor povinností či omezeních uloženým soudem se u odsouzených zvýšil zájem. Pozitivní je, že pachatelé se nám ve větší míře začali hlásit dobrovolně,“ doplnil Janeček s tím, že v případě zájmu se mohou případní zájemci o tyto programy informovat v oddělení resocializačních a reintegračních programů ve Skloněné ulici 521 v Praze 9 nebo na tel.: 606265016. 

 

 

V Praze 28.7. 2008

 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.


 

 

28. července 2008
28. července 2008