Zahájeny pravidelné bezpečnostní reportingy vedení města a bezpečnostních složek

K prvním bezpečnostnímu reportingu, který avizoval primátor Pavel Bém jako součást projektu „Bezpečná Praha“, se dnes u pražského primátora sešli jeho náměstek pro bezpečnost Rudolf Blažek a šéfové obou policií. Pravidelné a podrobné informace o aktuální bezpečnostní situaci v Praze mají přispět k větší „akčnosti“ bezpečnostních složek, k užší spolupráci s vedením města a k možnosti operativněji zasahovat v případě potřeby.

  • 3 minuty čtení

K prvním bezpečnostnímu reportingu, který avizoval primátor Pavel Bém jako součást projektu „Bezpečná Praha“, se dnes u pražského primátora sešli jeho náměstek pro bezpečnost Rudolf Blažek a šéfové obou policií. Pravidelné a podrobné informace o aktuální bezpečnostní situaci v Praze mají přispět k větší „akčnosti“ bezpečnostních složek, k užší spolupráci s vedením města a k možnosti operativněji zasahovat v případě potřeby.

„Dohodli jsme se na nastavení systému reportu nápadu trestné činnosti na území hlavního města, na metodice zpracování včetně definice jednotlivých sledovaných položek a lokality, na kterou bude systém zaměřen. Podrobně budou mapovány případy krádeží automobilů a vloupání do aut, krádeže, loupeže, dopravní nehody a odtahy vozidel. A to tak, abychom měli k dispozici pravidelně týdenní souhrn a průběžně také údaje pro srovnání za delší období. Výchozí model bude prezentován na příští schůzce, kde bude rozhodnuto o aktuálních úkolech pro další období,“ uvedl primátor Pavel Bém.

Dnes byly hodnoceny akce „Václavské náměstí“ a „Kapsa“ a účastníci porady se seznámili s nově zahajovaným projektem „Dopravní nehody“.

K situaci na Václavském náměstí bylo konstatováno, že je nyní přijatelná. Nicméně, městská policie v koordinaci s policií republikovou zde bude nadále pokračovat ve svých aktivitách a pro nejbližší období se zaměří více na dopravu. „Zejména na kontrolu a postih nesprávného parkování, na dodržování zákazu zastavení a stání na chodníku, na dodržování zákazu vjezdu, na respektování míst vyhrazených pro vozidla invalidů, na dohled nad parkovacími omezeními v zónách a na kontroly zneužívání „souhlasů“ vydaných odbory dopravy,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek s tím, že s větší intenzitou než dosud by měla být policejnímu dozoru podrobena spodní část Václavského náměstí.

Pokud jde o kapesní krádeže, došlo k nárůstu této trestné činnosti a přesunu pachatelů působících dříve v prostředcích městské hromadné dopravy a v ulicích do restaurací. V této souvislosti se jeví jako alarmující fakt, že největším problémem jsou krádeže kreditních karet, zejména zahraničních návštěvníků Prahy, a jejich následné padělání. Proto byla Policie ČR požádána o zpracování analýzy této problematiky.

K nově uvedenému projektu „Dopravní nehody“ zdůraznil náměstek Blažek, že vzhledem ke zvýšení nehodovosti je třeba pozornost zaměřit více na řidiče, kteří bezohlednou a rychlou jízdou ohrožují zejména chodce na přechodech. Jedním z opatření ke zlepšení bezpečnosti by mělo být i zvýšení počtu radarů sledujících provoz na pražských komunikacích. V tom se vedení města shoduje s výsledkem nedávného průzkumu veřejného mínění, podle něhož by 9 z 10 Pražanů nebylo proti zavedení viditelného měření rychlosti – stacionárních radarů.

V Praze 9.1.2006

___________________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem

___________________________________________________________________________________

9. ledna 2006
9. ledna 2006