Začalo projednávání vlivu stavby nové přistávací dráhy v Ruzyni na životní prostředí

Na žádost Ministerstva životního prostředí ČR se Praha v rámci řízení o vlivu stavby na životní prostředí vyjádřila k záměru mezinárodního letiště v Ruzyni postavit další paralelní vzletovou a přistávací dráhu (RWY 06R/24L). Stanovisko města dnes projednala rada a Praha v něm vznesla požadavky, jimiž investici podmiňuje. K hlavním patří včasná výstavba komunikací, které letiště budou obsluhovat a vyřešení alternativní hromadné dopravy k terminálu.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

Začalo projednávání vlivu stavby nové přistávací dráhy v Ruzyni na životní prostředí

 

Na žádost Ministerstva životního prostředí ČR se Praha v rámci řízení o vlivu stavby na životní prostředí vyjádřila k záměru mezinárodního letiště v Ruzyni postavit další paralelní vzletovou a přistávací dráhu (RWY 06R/24L). Stanovisko města dnes projednala rada a Praha v něm vznesla požadavky, jimiž investici podmiňuje. K hlavním patří včasná výstavba komunikací, které letiště budou obsluhovat a vyřešení alternativní hromadné dopravy k terminálu.

„Stavba nové přistávací dráhy je součástí  a podmínkou zvýšení kapacity letiště, která by mělo v roce 2010 dosáhnout zhruba dvaceti. tisíc cestujících denně. Pro Prahu je kvalitní letecká doprava důležitá, proto záměr v principu podporujeme. Rozvoj letiště ale současně znamená poměrně výrazné dopady do kvality životního prostředí v celé oblasti. A řešení návazné dopravy bude mít vliv na daleko širší území.  Proto už v prvním kroku projednávání posuzujeme vliv stavby na životní prostředí velmi pečlivě. A podle našeho názoru vyžaduje investiční záměr dopracování řady věcí, které jsou v našem stanovisku uvedeny. Stanovisko nyní zašleme ministerstvu životního prostředí a chceme, aby byly do dalšího  posuzování vlivu stavby na životní prostředí naše připomínky zahrnuty“, řekl radní Miloš Gregar. 

Jak uvedl, chce Praha mimo jiné znát budoucnost celého dráhového systému letiště, aby bylo možné přesně odhadnout, jaké budou dopady na okolní území. „Když to řeknu velmi zjednodušeně, potřebujeme například vědět, jak budou po dokončení investice využívány všechny letové dráhy. Rozvoj letiště sice zvýší hlukovou zátěž v okolí celkově, ale  schéma a režim využití jednotlivých drah bude mít velký vliv na jednotlivá dílčí území. Některé plochy, které zatím územní plán města vede jako rozvojové  s možným využitím pro obytnou výstavbu, bude nutné překlasifikovat. Některé související změny územního plánu už byly projednány, další budou nezbytné. V našem proto také stanovisku navrhujeme posoudit nejvíce zasažené lokality z hlediska územního plánu komplexně“, řekl Gregar.

Se změnou dráhového uspořádání bude třeba nově definovat a vyhlásit i ochranná hluková pásma okolo letiště.

Z pohledu ochrany ovzduší  má Praha k záměru také dílčí výhrady. Týkají se například varianty, kdy by v roce 2010, kdy má na letiště přijíždět až 20 tisíc cestujících denně, nebyla hotova rychlodráha nebo jiná alternativní doprava k terminálu. Tato varianta nebyla do posouzení vlivu stavby zahrnuta. Letiště počítá s tím, že v takovém případě zajistí odpravu menšími intervaly autobusů a to by, společně s větším počtem automobilů, přineslo výrazné zvýšení imisí.  Ministerstvo životního prostředí si ovšem pro další posuzování vlivu stavby dalo podmínku, že v roce 2010 bude nějaký způsob alternativní doprava na letiště hotov.

Zeleň výstavba nijak dramaticky nezasáhne, protože se bude většinou pohybovat v rámci stávajících ploch letiště. Dendrologický průzkum zasažené zeleně už proběhl, kácení je soustředěno především v aleji podél severní části komunikace K letišti, kde je 62 stromů. U dřevin průměrné až nadprůměrné hodnoty doporučuje město zhodnotit možnost jejich zachování.

Z dopravního hlediska má stanovisko Prahy připomínek nejvíce, protože to je z pohledu města otázka v mnoha směrech klíčová. Navrhovaná nová vzletová a přistávací dráha významně zvýší kapacitu letiště Praha - Ruzyně a umožní další rozvoj leteckého provozu, ale přímým důsledkem bude také značný nárůst pozemní dopravy v území. Předpokládanému rozvoji letiště Praha - Ruzyně by proto podle názoru Prahy měla nezbytně předcházet výstavba severozápadní i jižní části Pražského okruhu. Je rovněž potřebné, aby byla urychlena výstavba kvalitního rychlého kolejového spojení letiště s centrem města. Pokud by severozápadní část Pražského okruhu nebyla postavena, došlo by ke značnému přetížení stávající komunikační sítě v přilehlém sektoru města – především na  Evropské třídě. A to by negativně ovlivnilo celé Dejvice. 

Součástí stavby je i potřebné vybavení dráhy, zásobování energií, potřebné přeložky sítí a komunikací a řešení styku nové dráhy s plánovanými stavbami v okolí letiště. Rovněž je součástí stavby potřebný rozvoj odbavovacích a parkovacích kapacit v severním odbavovacím areálu.

V rámci spolupráce s VŠCHT jsem požádali tuto vysokou školu o zpracování expertního názoru na vliv stavby na životní prostředí. Výstupy této expertizy, která se bude dotýkat zejména znečištění ovzduší, se chystáme využít v dalším procesu projednávání vlivu stavby na životní prostředí.

Jde o rozsáhlou investici.Její posuzování z hlediska ochrany životního prostředí  minulý týdne odstartovalo, ale je to první krok, který nyní bude pokračovat. 

 

V Praze 25.10.2005

 

_____________________________________

RNDr. Miloš Gregar – radní hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako společník obchodní společnosti, působnost v oblasti životního prostředí, odpadového hospodářství a zásobování vodou

_____________________________________

 

Za správnost: Luděk Schreib / 236 002 061


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

25. října 2005
25. října 2005