Z Prahy lodí do Hamburku

Pražské Dvořákovo nábřeží se dnes stává symbolickou startovní čarou plovoucí výstavy Labe – Elbe 2010. Cílovou pásku přetne tato netradiční akce 23. září v Hamburku, partnerském městě naší metropole. Plovoucí výstavu pořádá Unie obchodních komor Labe/Odra a koná se pod záštitou primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.

  • 3 minuty čtení

   

Pražské Dvořákovo nábřeží se dnes stává symbolickou startovní čarou plovoucí výstavy Labe – Elbe 2010. Cílovou pásku přetne tato netradiční akce 23. září v Hamburku, partnerském městě naší metropole. Plovoucí výstavu pořádá Unie obchodních komor Labe/Odra a koná se pod záštitou primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.

 

Řeka Labe spojuje Českou republiku s Německem. Proč tedy nespojit také síly, zkušenosti a vědomosti? V oblasti Labe/Odra žije 37 milionů lidí. To je osm procent obyvatel EU. Její rozloha činí 241 300 km2. Jsme tedy součástí oblasti s obrovským průmyslovým a obchodním potenciálem, ten můžeme využít jedině, budeme-li efektivně spolupracovat. Vodní doprava je ekologická, energeticky nenáročná, efektivní. Nejen v českých zemích, ale i v Německu má bohatou historii a dlouhou tradici. Proto je mi ctí, že mohu dnes „vyslat“ směrem k hamburskému přístavu tuto výstavu, která propluje po řekách Vltavě a Labi a, jak doufám, potěší a poučí alespoň zlomek ze všech těch, kteří žijí v oblasti Labe/Odra. Poučí nás nejen o historii vodní dopravy, ale i o její budoucnosti – o možnostech, které nám řeky dnes dávají, a o způsobech, jak jich využít. Každý den jsme o něco dál v poznání nových možností a nových cest. Poučme se tedy o tom, jak daleko jsme dopluli po našich řekách a kolik nám ještě zbývá,“ řekl dnes při zahájení výstavy primátor hl.m. Prahy Pavel Bém

Obyvatelé a návštěvníci Prahy tak mají možnost shlédnout ojedinělou výstavu, přibližující netradičním způsobem historii, hospodářský vývoj a životní prostředí jedné z nejstarších evropských vodních cest a důležité kulturní a hospodářské spojnice regionů Evropské unie: vodní cestu Vltava/Labe. Česko-německá plovoucí výstava připomíná také výhody vodní dopravy a její nepostradatelnou roli v napojení států na námořní přístavy, a tím i světový obchod.

Výstavu pořádá Unie obchodních komor Labe/Odra za podpory Hospodářské komory hl. m. Prahy, Svazu dopravy ČR, Českého plavebního a vodocestného sdružení, Ředitelství vodních cest ČR, Pražské paroplavební společnosti, Česko-saských přístavů a Hafen Hamburg Marketing.

V Praze je výstava provizorně umístěna na plavidle Florentina z toho důvodu, že pro nedostatečné plavební hloubky na Labi nebylo možno dopravit do Prahy ani ponton s nízkým ponorem. Po Praze následují zastávky v Litoměřicích a Děčíně a 11. září opustí výstava Českou republiku. Po několika zastávkách v důležitých německých říčních přístavech bude pak 23. září v Hamburku slavnostně ukončena.

Připomeňme jen, že byť v České republice existuje množství vodních toků, splavné jsou pouze labsko-vltavská vodní cesta v Čechách a Baťův kanál na Moravě, v celkové délce 355 km. Volný přístup k moři má ČR zakotvený ve Versailleské smlouvě z roku 1919, díky tomu má po Labi nezpoplatněný přístup k námořnímu přístavu Hamburk. Vodní doprava je navíc oproti ostatním druhům dopravy neporovnatelně levnější a ekologičtější. Pro srovnání 1 loď o nosnosti 1050 t ušetří 69%  energie nutné na přepravu stejného množství zboží při využití kamionové dopravy. Externí náklady (nehody, hluk, znečištění, exhalace apod.) jsou u vodní dopravy nižší dokonce o 71%. Vodní doprava je zároveň k životnímu prostředí šetrnější než doprava železniční, zejména z hlediska hluku.

V současné době není vodní doprava v ČR využívána dostatečně, plnému vytížení brání úzké hrdlo na Labi mezi Ústím n. Labem a státní hranicí se SRN a nedostatečné plavební hloubky po většinu roku. Řešením by byla výstavba plánovaného „Plavebního stupně Děčín“, který by zajistil minimální ponor 140 cm po dobu celého roku.   

 

 

V Praze 4. 9. 2008

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

4. září 2008
4. září 2008