50 milionů z Evropské unie usnadní komunikaci s úřady

Hlavní město Praha vyhlásilo třetí výzvu k předkládání projektů z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost v oblasti „Rozvoj a dostupnost ICT služeb“. 50 milionů korun tak může Magistrát hlavního města Prahy a neziskové organizace využít například na rozvoj e-Governmentu nebo na zřizování veřejných internetových terminálů.

  • 3 minuty čtení

 

/Zpráva z 26. jednání Rady hl. m. Prahy 21. 7. 2009/

 

Hlavní město Praha vyhlásilo třetí výzvu k předkládání projektů z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost v oblasti „Rozvoj a dostupnost ICT služeb“. 50 milionů korun tak může Magistrát hlavního města Prahy a neziskové organizace využít například na rozvoj e-Governmentu nebo na zřizování veřejných internetových terminálů.

 

Operační Program Praha – Konkurenceschopnost (OPPK) je jedním z dotačních titulů, který v období 2007 – 2013 umožňuje hlavnímu městu čerpat peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. Třetí výzva z tohoto programu je určena na podporu projektů v rámci prioritní osy 1. 2 – Rozvoj a dostupnost ICT služeb. Financuje se rozvoj telekomunikačních sítí pro pevný i mobilní vysokorychlostní přístup, rozvoj e-služeb městské správy (e-Government) a projekty zaměřené na stimulaci využívání internetových služeb.

„Jsem přesvědčená, že projekty, které vzniknou, usnadní komunikaci mezi pražským magistrátem a občany,“ vysvětluje náměstkyně primátora Markéta Reedová, která má evropské fondy na starosti. „Dnes se téměř veškerá komunikace odehrává přes internet. Zvýšení rychlosti internetového připojení pak urychlí dobu čekání na úřadech nebo si úřední záležitosti každý bude moci vyřídit z pohodlí domova.“

Kromě rozvoje ICT služeb podporuje Operační program Praha – Konkurenceschopnost ještě například ekologicky příznivou veřejnou dopravu a úsporné využívání energií.

„V rámci druhé výzvy OPPK jsme zatím podpořili 15 projektů celkem za 654 milionů korun a mnoho dalších je v procesu hodnocení,“ říká Markéta Reedová. „Doufáme, že i třetí výzva z tohoto programu bude stejně úspěšná jako ty předchozí. Všem nám jde především o to, zpříjemnit Pražanům život v hlavním městě jak jen je to možné.“

Třetí výzva bude otevřena od 22. července do 19. srpna 2009. Kromě Magistrátu hlavního města Prahy budou moci podporu využít i neziskové organizace. Celková podpora 50 milionů korun se tentokrát netýká městských částí.

 

Informace o finančních zdrojích EU pro hl. m. Prahu:

Hl. m. Praha může čerpat ze dvou speciálních operačních programů - Operační program Praha - Konkurenceschopnost a Operační program Praha – Adaptabilita. Jejich řídícím orgánem je hlavní město Praha. V rámci Magistrátu hl. m. Prahy se o řízení obou programů stará odbor fondů Evropské unie. Tyto dva programy nepředstavují sice jediný finanční zdroj pro hlavní město, jsou však zdrojem největším a tím i nejdůležitějším.

Operační program Praha – Konkurenceschopnost podporuje investiční projekty zaměřené především na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, vědy a výzkumu a podnikání v Praze – například rozšiřování tramvajových tratí, revitalizace bývalých průmyslových areálů či výstavba podnikatelských inkubátorů.

Operační program Praha – Adaptabilita se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. Financuje se zavádění moderních metod výuky do škol, které by motivovaly mladé lidi ke studiu. Dotuje se také rozšiřování kvalifikace zaměstnanců. Tento program pomáhá i ekonomicky, sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem při hledání práce.

 

 

V Praze 22. 7. 2009

 


Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU – Do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.


 

 

22. července 2009
22. července 2009