10022003-Večerník Praha-Bém: Nařčení pana Hvížďaly z rozmařilosti odmítám

Bém: Nařčení pana Hvížďaly z rozmařilosti odmítám

Večerník Praha | 2.10.2003 | rubrika: Praha | strana: 2 | autor: (zr)

Rozhovor s pražským primátorem o utrácení peněz z městského rozpočtu

Na kritický článek v pondělním vydání VP o vybavování magistrátních kanceláří a zastupitelů samotných reagoval primátor Pavel Bém (ODS). Odmítá rozmařilost, kterou radnici vytýká například zastupitel Michael Hvížďala (US-DEU).

Tvrdíte, pane primátore, že například údaje o vybavení zastupitelů jsou zavádějící. Můžete být konkrétnější?

Jen základní fakta: každý člen zastupitelstva je vybaven osobním počítačem, telefonem elektronickým diářem a příslušenstvím. Vzhledem k tempu technického vývoje lze do jisté míry tuto techniku považovat za zastaralou. S ohledem na funkci a smysl práce pražského zastupitele to jistě v dnešní "superkomunikační" době není možné považovat za nadstandardní, naopak za nezbytnou součást pracovního života. Pan Hvížďala tuto techniku také využívá a využíval ji i jako člen městské rady.

Jak je to s mobilními telefony?

Neuvolnění zastupitelé nejsou vybaveni mobilními telefony. Mají pouze možnost pomocí počítače dálkovým způsobem využít datových služeb vnitřní sítě magistrátu. Mají finanční limit 1000 Kč.

A ti uvolnění?

Radní a předsedové výborů mají k dispozici služební mobilní telefony s určenými limity. Protihodnotou z jejich strany je, že jsou kdykoli dostupní. V průběhu loňských povodní se tato praxe při řešení krizových situací jasně osvědčila. Ne všichni radní tuto službu využívají. Například já používám svůj vlastní osobní komunikátor.

Co s tvrdými a tlačícími lavicemi zasedacího sálu?

Rekonstrukci neplatí Praha, jde o peníze, které přidělil stát všem krajům v republice na vybudování zasedacích sálů zastupitelstev krajů. Všechny kraje už dotaci využily, Praha až nyní. A to právě proto, že se dosud věnovala jiným prioritám, především odstraňování povodňových škod. Jde o peníze vázané na tento účel, pokud za ně Praha nezrekonstruuje zasedací sál, bude je muset vrátit. Za zmínku stojí, že síň nevyužívá pouze zastupitelstvo, ale také desítky nestátních organizací.

A pokud jde o vybavení magistrátních kanceláří?

Výdaje na údržbu budov jsou, vzhledem k rozsahu nemovitého majetku, spíše nízké. To, že na patře, kde sídlí pražští radní, jsou nové koberce, nesouvisí s novým vedením města. Budova, stejně jako ostatní objekty ve správě magistrátu na Praze 1, byla totiž v průběhu povodní v suterénu zatopena průsakovou spodní vodou a všechny koberce byly zvýšenou vlhkostí v objektu poškozeny. Modernizace výtahů byla také plánována už dlouho a opět byla urychlena v souvislosti se stavebním poničením povodněmi. Udělat to v rámci likvidace škod způsobených povodní prostě vyšlo levněji.

Rekonstruoval se i sekretariát a vaše kancelář…

Samotná kancelář primátora se rekonstruovala, protože její prostory byly zařizovány na přelomu padesátých a šedesátých let. A od té doby se na ně větší rekonstrukcí nesáhlo. Tomu odpovídala úroveň vybydlení. Ale především byly staré elektrické a další rozvody, které už fakticky neodpovídaly normám. Proběhly proto nezbytné a už dlouho odkládané práce, měnila a repasovala se okna, z nichž některá už nešla ani otevírat atd. Takovouto rekonstrukci hospodářská správa magistrátu navrhovala a prosazovala už před osmi lety, ale z různých důvodů se vždy odložila, nyní k ní došlo. Nábytek je standardní kancelářský, dýhovaná překližka.

A jaký vůz při své práci využíváte, pane primátore?

Ještě nedávno jezdilo vedení radnice ve vozech Audi. Já dnes zcela jednoznačně podporuji českou škodovku, nebo dávám přednost kolu či chození pěšky.

4. prosince 2003
4. prosince 2003