08292003-článek-Právo-Preference MHD v Praze-fakta, nebo emoce?

Preference MHD v Praze - fakta, nebo emoce?

Právo | 29.8.2003 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 11 | autor: RADOVAN ŠTEINER, radní hlavního města Prahy

Z redakční pošty

V reakci na dopis p. Ďurana redakci Práva musím konstatovat, že jeho autor zřejmě nečetl článek redaktora Janiše z 22. 8. příliš pečlivě anebo spíše používá ve své argumentaci ty části článku, které se mu takzvaně hodí do krámu, a decentně pomlčí o těch, které se pro jeho obvinění nehodí. Nechť tedy hovoří fakta:

* 61 křižovatek v pražské tramvajové síti je vybaveno preferencí tramvají a jejich počet se nadále zvyšuje. V první školní den bude slavnostně zprovozněna signalizace na Pohořelci

* 2 křižovatky byly v loňském roce v rámci projektu TRENDSETTER Evropské unie vybaveny i preferencí autobusů

* 6530 metrů komunikací v 12 lokalitách je vyhrazeno jako jízdní pruhy pouze pro autobusy

* 3300 metrů komunikací v 11 lokalitách je vyhrazeno pro autobusy na tramvajových pásech (+ dalších 1600 metrů ve 2 lokalitách pro noční autobusové linky)

* 6047 metrů oddělovacích podélných prahů bylo instalováno kolem tramvajových tratí ve 40 lokalitách a neustále přibývají další - jen v letošním roce byly takto odděleny tramvajové pásy v ulici Na Poříčí v květnu, v Sokolovské ulici na Balabence v červnu a právě v těchto dnech jsou montovány podél opravované Sokolovské v úseku Švábky-Palmovka. K otázce zřízení komise pro problematiku preference MHD si dovoluji zopakovat informaci z původního článku Práva, že totiž taková komise samozřejmě existuje, a to již více než 4 roky. Jedná se o komisi Dopravního podniku, v níž zasedají také specialisté z odboru dopravy Magistrátu hl. m. Prahy, Policie České republiky, Technické správy komunikací a další. Výsledky práce této komise jsou viditelné po celé Praze, ostatně řidiči tramvají to vědí lépe než my všichni ostatní. Součástí dohody města s Federací řidičů tramvají (FŘT) za účelem udržení sociálního smíru a zabránění stávce byl příslib změny statutu této komise na komisi městskou. Předseda FŘT Antonín Dub ale svévolně a jednostranně uzavřenou dohodu porušil a vyhlásil stávku. Další události si Pražané jistě pamatují. Dopravní podnik reagoval podáním žaloby na FŘT pro nezákonnost stávky. V této situaci samozřejmě pozbývají platnosti i další části uzavřené dohody včetně změny statutu komise. Komise ale samozřejmě pracuje dál! P. Ďuran připomněl v úvodu svého dopisu mé výroky z období, kdy organizátoři nepovedené stávky tramvají vyhrožovali vedení města a Pražanům, že paralyzují dopravu v Praze. Ano, opravdu jsem tehdy prohlásil, že si pan Dub a několik jeho věrných chtějí brát Pražany za rukojmí, a ano, prohlásil jsem také, že blokování výjezdu z vozoven i pro ty zaměstnance, kteří chtějí plnit své pracovní povinnosti, je srovnatelné steroristickým činem. Za těmito svými výroky si stojím i nadále a budu stát i v budoucnu. Dal mi ostatně za pravdu i Městský soud v Praze, když ve svém rozsudku označil stávku FŘT za nezákonnou mimo jiné i z výše uvedených důvodů. Ne já, ne pan Dub nebo pan Ďuran, ale nezávislá justice nechť objektivně rozhodne, na čí straně je pravda.

4. listopadu 2003
4. listopadu 2003