03082003 - Nespokojenost obce Lahovičky s přístupem magistrátu

Nespokojenost obce Lahovičky s přístupem magistrátu

 

 

Radiožurnál - 8.3.2003

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Dobrý poslech přeje Vladimír Kroc. Lahovičky jsou součástí Prahy. Leží na jejím předměstí na strakonické silnici, kterou v neděli na hodinu, ve směru do hlavního města zablokovaly její obyvatelé. Chtěli tak poukázat na neuspokojivý stav této devět set let staré obce, těžce postižené v srpnu povodněmi. Mají pocit, že se o ně zastupitelé ani magistrát nestarají. V dnešním Duelu se setkají Josef Elmer z občanského sdružení Za budoucnosti občanů Lahoviček a náměstek pražského primátora, Jan Bürgermeister, dobrý den.

 

Host (Josef Elmer):

Dobrý den.

 

Host (Jan Bürgermeister):

Dobrý den.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Pane Elmere, vy jste prvního prosince odeslali otevřený dopis zastupitelům a magistrátu. Mimo jiné žádáte zajištění proti případné další povodni. Podle odborníků jsou na tom bohužel Lahovičky tak, že prý žádná účinná ochrana neexistuje.

 

Host (Josef Elmer):

Slyšel jsem to. Já si myslím, že žijeme v třetím tisíciletí, v době, kdy se létá do kosmu a slovo neexistuje by nemělo existovat. Já si myslím, že všechno je možné. S našima technickýma prostředkama a otázka je pouze, za kolik to bude peněz. Těch řešení se tam nabízí samozřejmě víc. Já jsem přesvědčený o tom, že například lokality, které se zajišťovat budou v našem okolí, Chuchle, Zbraslav, Radotín, jsou na stejném podloží, jestli to tady ten důvod nezajištěnosti mohl být to podloží, jsou stejně specifikovány v plánu města Prahy, to znamená, částečně průtočné,průtočné a obytné a myslím si, že tento důvod je poněkud zástupný. Že hlavní důvod  budou ty peníze a i pak se dají najít jiný varianty slušný, pro ty obyvatele.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Pane náměstku, občanské sdružení poukazuje na to, že v sousední Chuchli nebo Radotíně je snaha lidem pomoci, v Lahovicích, potažmo v Lahovičkách se prý nic neděje.

 

Host (Jan Bürgermeister):

Ne, já prosím vás, musím zůstat u té první otázky, protože ta fakta jsou jinačí a já vidím, že v prvé řadě se musíme setkat s občany Lahovic a ukázat jim, jaká je realita. Takže. Protipovodňová hráz na ochranu Lahovic- Lahoviček by musela vést v linii, kde výška vody při povodni dosáhla čtyři až  pět metrů. Jen pro srovnání, na ochranu dvaceti tisícovýho Karlína  budeme budovat hráz vysokou dva metry, jsou oba ve stejné délce, jako bychom museli ochránit dvě stě dvacet šest rodinných domků v Lahovicích-Lahovičkách. Chuchle je úplně jiný problém. Ta byla již v minulém století, v první polovině minulého století v podstatě chráněna, kromě krátkého koridoru, zhruba dvou set metrového, který jde napříč od řeky, od strakonické, vlastně k zaústění Chuchelského údolí, údolí Chuchelského potoka a tam, shodou okolností, hloubka vody při povodni byla jeden až dva metry. Čili jde o úplně jiný technický úkol, chránit celé území Chuchle. Poslední argument je, stanovisko vodohospodářů, protože prostě Lahovice-Lahovičky vznikly v zóně, kde teče řeka, vždycky tam stály, vždycky věděli místní lidé, že když přijde takovádle povodeň, tak že jejich majetky budou zaplaceny. Konec konců, jestli v centru města při této povodni byla voda o tři čtvrtě metru výše, ona se vystavovala podstatně výš, až na sever, severní polovině Prahy, tak v Lahovicích- Lahovičkách ten parametr nemohl být tak dramatický oproti zkušenosti z devatenáctého století překročen. Takže , to je jeden fakt, druhý fakt, pan Elmer nemá pravdu. Chuchle je v územním plánu, který byl schválen před třemi roky, jako území chráněné,Lahovičky-Lahovice jako území průtočné tenkrát proti územnímu plánu nikdo neprotestoval, schvaloval se v roce 99.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Já bych si vás ještě dovolil chytnout za slovo. Hned to úvodní. Řekl jste, že vidíte, že budete se muset s občany Lahovic- Lahoviček setkat. Ta iniciativa, o které mluvíme, vznikla více než před čtvrt rokem, proč se to ještě nestalo? Proč jste se ještě nesetkali?

 

Host (Jan Bürgermeister):

No, jednak iniciativa vznikla tři dny po zvolení nového zastupitelstva, to není omluva, to je vysvětlení.Chvilku na to přišly vánoční svátky a je pravda, že my jsme jedno zásadní rozhodnutí udělali již těsně před Vánoci, a sice na doporučení odborníků, ty analýzy a počítačové simulace se dělaly od září, práce se dokončily až v polovině ledna. My máme rozumné výstupy od odborníků, od poloviny ledna, už koncem roku ale rada ukončila jednu diskusi. Rozhodla, že budoucí protipovodňové linie se budou stavět na úroveň povodeň 2002 s nějakou rezervou, která pravděpodobně bude třicet centimetrů. Koncem ledna, začátkem února, myslím, že koncem ledna rada teprve stanovila rozsah protipovodňových linií, opět nešlo, více méně politika jenom potvrdila doporučení odborníků.Tady nebyly v potah brány názory starostů a ten chce to a ten chce ono. V polovině února rada schválila, souhlasila s rozsahem změny platnosti územního plánu v trase povodňových linií, zabývat se s tím bude zastupitelstvo teď, koncem března. V podstatě my teprve teď máme pohromadě rozumné podklady, který můžeme lidem v Lahovičkách a Lahovicích říct, ano, ano, ne, ne. My bychom to v prosinci nebyli vůbec schopni.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Chceme, aby se k nám magistrátní úředníci chovali jako k ostatním plnoprávným občanům. Píšete, pane Elmere, v pátém bodě vaší výzvy. Proč si myslíte, že se k vám tak nechovají?

 

Host (Josef Elmer):

Mě připadá velice zvláštní, že pan náměstek říká, že připravovali, připravují. Teprve teď mají nějaké podklady a připadá mi to zvláštní, protože se s námi při tvorbě těchto podkladů neptal nikdo na náš názor, na naše pocity a na naše potřeby. My jsem vyjádřili už toho prvního prosince, myslím si, že jsme tam vyjádřili dostatečně jasně a od té doby se na nich nic nezměnilo. My nejsme plnoprávní občané, aspoň tak se necítíme z mnoha důvodů. Několik bych jich vyjmenoval. Naše obec nemá kanalizaci, nemá plyn, žijeme v třetím tisíciletí, jak jsem říkal, žijem v Praze. Já bych, jestli dovolíte, malinko odbočil. Já cítím velmi důležité říci lidem, který nás poslouchají, co Lahovice jsou a že mají svoji historii, protože byla snaha v tisku, říci o Lahovicích, že je to nějaký omezený počet domkářů, kteří si ve dvacátých, třicátých letech vzpomněli a vybudovali svoji, svoji obec na nevhodném území, ale , vy už jste tady říkal, že Lahovice jsou staré víc jak devět set let. Já jsem se dočetl v kronice královské Prahy a okolních obcí, že první zmínka o Lahovicích je stará tisíc a víc let.Čili v roce tisíc Lahovice prodal král Boleslav druhý ostrovskému klášteru.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Tím, tím faktem chcete dokladovat to, že Lahovicím je víc jak tisíc let.

 

Host (Josef Elmer):

To stáří, to stáří, ta populace nebo toho místa a chtěl bych říct ještě jednu důležitou věc, na kterou Praha zapomněla. Naši předci v roce 1945, sedmého května , se postavili na odpor postupu fašistů ze Sedlčan pod jednotky SS, která postupovala na Prahu směrem z jihu a padesát jich při tom položilo život. Tenkrát Lahovice nebyla součást Prahy. Prostě to ty naši předci udělali. Doplatili na to krutě, sedmina obyvatel padla. A já si myslím, že s takovým to místem, by se mělo zacházet s patřičnou pietou. My jsme jejich potomci  a ještě k tomu, co říkal pan Bürgermeister, k těm, k těm výsledkům toho šetření. My si necháváme dělat vlastní výsledky šetření. Budeme mít vlastní výsledky od fundovanejch lidí. Já samozřejmě ještě neznám výsledky, ale co vím dopředu je to, že náš právní rozbor této situace nám napovídá, že jsou tady porušovaná lidská práva. Protože není možné, aby, byť většinová populace, vy jste zmiňoval dvaceti nebo třiceti tisícový Karlín, byla upřednostněna před naší obcí. Potom bych se chtěl zmínit o tom, vy jste řekl a použil jste v článku ze šestého třetí, tuším, slova, buď si zvyknou žít s rizikem, že velká voda může přijít nebo odejdou. Já bych chtěl říct, pane náměstku, my jsme s velkou vodou žít uměli po tisíc let. Ale to nebyl na radnici pan primátor Němec, který nám hlásil den před povodní, že přijde dvacetiletá, víte jaká přišla. To nebyly přeplněné přehrady, které ovládala energetická loby. Byly lesy, které tu vodu dokázaly zachytit.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

S dovolením, možná ..

 

Host (Josef Elmer):

Já bych chtěl pokračovat, prosím vás, protože ty příčiny tý povodně byly i to, že ta řeka je neprůchodná, že jsou zanešeny koryta, je v katastru naší obce jsou skládky, které prostě tam bují.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Já mám ale pocit, že voláte po řešení a to bych byl rád, že bychom v tom našem omezeném čase

 

Host (Josef Elmer):

Já, todle to, todle to je řešení, já bych chtěl říct to, že pan náměstek vyslal signál k našim pojišťovnám, že tuto obec nepojistí, tudíž jsou naše domy, pardon, že tuto obec neochrání, tudíž naše domy jsou nepojistitelné, a to naprosto mění podmínky, za kterých my jsme se rozhodovali v této obci žít, protože, jestliže tam někdo vybudoval skládku, tak ta nás ohrožuje, jestliže někdo nechá přeplněný přehrady, to nás ohrožuje. Ty podmínky se změnily. Změnily se jednoznačně a lví podíl na tom má magistrát.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Dobře. Pojďme tedy se pozastavit se u jednoho  prostého faktu.

 

Host (Jan Bürgermeister):

S dovolením, já na to opravdu musím reagovat. Jednak, já jsem neřek, pokuď, buď si lidé zvyknou, žít a nebo ať jdou. Já jsem řek a trvám na tom, že nemáme právo, abychom svými rozhodnutími způsobovali lidem druhou škodu, když tu první způsobila řeka. A že nutně musíme znát osobní rozhodnutí každého, někdo i za podmínek, které jsou známy a prosím pěkně, opravdu nic neměníme proti platnému územnímu plánu, kterej dokonce v této lokalitě byl vždycky týž a jinak řečeno, Lahovice- Lahovičky jsou v průtočné části řeky. Můžete se na to kdekoliv podívat, to je jenom nedostatek informací, my připravíme do Lahovic- Lahoviček rozsáhlou informační tabuli. To zřejmě vaši obyvatelé nevěděli nic o projednávání územního plánu a bohužel já tady musím konstatovat, že Lahovice- Lahovičky jsou součástí Zbraslavi a vnímám tady přetržený kontaktu uvnitř jedné městské části mezi lidmi. Takže, důležité je , za dané situace , a já přesně , já jsem také ze zatopené části města, také bydlím v takovém domě. Já plně chápu, že lidé potřebují přesně vědět, na čem jsou a co bude. Ta rozhodnutí rady, která jsem tady citoval, jsou dělána takhle rychle a opravdu na základě odborných stanovisek odborníků tak, aby lidem jsme mohli co nejrychleji říct, jaká je budoucnost. Pojišťovny, prosím pěkně, nemají žádnou změnu stavu. Ty domy jsou v průtočné oblasti, v územním plánu, který takhle platí prostě léta. Já si myslím, že každý se musí rozhodnout. My víme, že tam je dvě stě dvacet šest domků, kde jsou byty.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

K tomu se ještě dostaneme.

 

Host (Jan Bürgermeister):

Ne, já to s dovolením teď rozstrukturuju, jaká je naše představa. Nevíme , kolik lidí tam bydlí ve svém, kolik lidí je tam v nájemním právu. Nevíme, kolik lidí za daných podmínek

 

Host (Josef Elmer):

Mě opravdu mrzí, že tohle nevíte.

 

Host (Jan Bürgermeister):

No, my to teď velmi přesně analyzujem, ale nevěřil byste ty přesné podklady jsou jenom v seznamech voličů.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Pokud se nepletu, tak vy to šetříte vlastně prostřednictvím dotazníků, máte už nějaké

 

Host (Jan Bürgermeister):

Ten dotazník se teď připravuje, ale my potřebujeme vědět, kdo chce v dané lokalitě zůstat.

My potřebujeme ,abychom znali každou představu jednotlivého vlastníka domu, jednotlivého nájemníka, pokud tam takoví jsou. Jestli někdo chce žít dál v lokalitě a pak jsou programy pomoci, jak ten majetek obnovit, zda-li chce do nájemného bydlení a už v této lokalitě žít nechce. Máme připraveny byty pro takové případy a další eventualita je, najděte nám pozemky, připravte nám je a my si postavíme svojí energií, svojí schopností domky někde jinde. I to je možná eventualita, ale nikoho nebudeme vyhánět do nových domků, když chce bydlet v tom svém. Technické podmínky pro výstavbu, které upřesní, jak lze v takovýchto územích žít, budou schvalovány.

 

Host (Josef Elmer):

Pane náměstku, prosím vás, přerušte ten monolog, protože já bych rád na to reagoval.

 

Host (Jan Bürgermeister):

Poslední, poslední  ještě, poslední fakt. Vy jste uved řadu věcí, já na ně musím reagovat. Je spousta městských částí, kde se kanalizace a plynovod teprve dodělá. Co já mám informaci, tak Lahovice- Lahovičky kanalizace je na pořadu v roce 2004, letos se projektuje a rozhodně, nejsou Lahovice-Lahovičky , to znamená Zbraslav, druhořadou městskou částí. V žádném případě Zbraslav , významné královské město, stejně staré, jak Praha. Jste součástí Zbraslavi a takhle jste v organizační struktuře i města.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Dobře, tak teď už můžete pane Elmere zareagovat na to, co řekl náměstek primátora. Povězte ještě, než začnete, kolik, jestli to víte, kolik občanů Lahoviček, vlastně vaše občanské sdružení zastupuje.

 

Host (Josef Elmer):

Je to necelé čtyři stovky. Ta , ten údaj o těch domcích v Lahovicích je nepřesný, protože Lahovice- Lahovičky mají celkem asi sto šedesát domů, zbytek bude ochráněn na území Zbraslavi tou připravovanou , připravovanou protipovodňovou ochranou. Já bych chtěl říct ze začátku to, že Lahovice a Lahovičky budou nutně poškozeny připravovanými protipovodňovými opatřeními. Do budoucna. Prostě to tak bude, jestliže zúžíte profil řeky, kdy vznikne trychtýřový efekt, jestliže si přicpete trychtýř prstem zespoda, tak se do něho nevejde tolik vody. Ty podmínky se u nás mění, mění je magistrát. Svou činností i svou nečinností v minulosti a mění je i nyní svými plány. Tudíž u nás se to celý mění. To naše rozhodnutí bylo dělaný za jiných okolností.  Mluvím o rozhodnutí bydlet v této lokalitě. Pan Bürgermeister říkal, že se připravuje dotazník. Prosím vás, dotazník se skutečně připravoval, minulý týden, dělal to náš protipovodňový výbor , zjednodušeně řečeno, předali jsme ho na obecní úřad a ten dotazník budeme distribuovat. Mě překvapuje, že radnice připravuje, po sedmi měsících po povodni, nějaký dotazník. Zatím o něm jenom mluví, žádný nemají.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Povězte mi, máte představu, že převažují ti, kteří by rádi odešli, protože četl jsem něco o tom, že byste si postavili nejraději Lahovičky na kopci.

 

Host (Josef Elmer):

Prosím vás, představu odejít, má zhruba padesát procent lidí. Protože ty ostatní jsou vystrašeni tím, co říká pan náměstek a pan primátor v novinách. Že přijdou další velký vody, že , že město nevykoupí jejich domky, ale pouze pozemky a tak dále. Uvědomte si, že tam žije čtyři sta ožebračenejch lidí povodní, dneska je  pan náměstek a pan primátor chce ožebračit znova, protože jim chtějí zaplatit nebo dát výměnou pouze pozemky. Jejich domky vykoupit nechtějí, přesto, že svojí činností a svou připravovanou činností ty domky stojí v lokalitě, která změnila svoji specifikaci. Já upozorňuju, změnila, i když stály před tím v tom průtočným území, tak to nebezpečí tam takové nehrozilo. To je značná změna proti minulosti.

 

Host (Jan Bürgermeister):

Pane Elmer, važte slova. Asi někdo zneklidňuje lidi ve vaší obci.Já cítím velkou zodpovědnost za to, že nemáte dost informací, to ano, prosím pěkně, my jsme ochotni a máme každým týdnem některá fakta jsme neměli k dispozici, třeba ještě před třemi nedělemi, ale to, co říkáte, je na hranici šíření poplašných zpráv. Prosím pěkně, my máme počítačovou simulaci, po dokončení všech povodňových opatření, se v centru města, v oblasti Karlína, zvedne hladina řeky maximálně o dvacet sedm centimetrů, u vás asi o třináct. Oproti povodni 2002, při vyčištění řeky, to máme úplnou pravdu, se zřejmě ani o těch dvacet centimetrů nezvedne. Není pravda, že protipovodňové linie, které se vystaví všude jinde, ohrozí váš majetek víc, než ohrozila příroda. Není pravda, že kaskády Vltavské zhoršují stav, dokonce Orlík byl vypuštěn na minimum, kvůli nějakým technologickým .......

 

Host (Josef Elmer):

Já jsem nic takového neřekl, já jsem řekl, že energetická loby ovládá přehrady a nebyly zavčas vypouštěny.

 

Host (Jan Bürgermeister):

Neskákejte mi do řeči, já cítím velký dluh a jsem hrozně rád, opravdu velmi rád, že se dělají kroky směrem k tomu, abychom mohli strukturovat, co který obyvatel v Lahovicích chce. S každým projednáme detaily jeho řešení a tady, jestli nám pomůžete, tak jste opravdu pro nás partnery, já jsem do teďka se domníval, že v součinnosti se Zbraslaví se ty kroky dělají, četl jsem ve vašem dopise, že ta komunikace se nedaří, že zastupitelstvo zbraslavské nepracuje podle vašich představ. Pojďme komunikovat přímo s vaším sdružením. Pojďme začít komunikovat. Neobviňujme se navzájem až k argumentům, které opravdu nejsou založeny na objektivitě.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Dobře, pojďme tedy tím příslibem komunikace vzájemné uzavřít náš Duel, protože náš čas bohužel vypršel.

 

Host (Josef Elmer):

Já velice vítám tyhle ty slova, protože je mi to sice líto, že jsme se museli sejít po třech měsících, po několika mejlech a dopisech, který jsem posílal přímo panu Bürgermeisterovi i panu primátorovi. Neobtěžovali se odpovědět.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Je skvělé, že jste se sešli, budeme se muset ale rozloučit.

 

Host (Jan Bürgermeister):

Pane Elmer, já jsem vám to před vysíláním řekl, moc se omlouvám, vaše dopisy bohužel cestovaly

 

Host (Josef Elmer):

Já jsem vám posílal i mejl a posílal jsem i dopis, ale bohužel.

 

Host (Jan Bürgermeister):

Pojďme dnešní schůzku zavřít s tím, že se hnedka po ní domluvíme.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Moje poslední otázka velmi stručně, plánujete další blokádu strakonické výpadovky? Něco jsem slyšel, šestého dubna.

 

Host (Josef Elmer):

Jestli se nezmění nic na přístupu radnice k nám a na plánech, které s náma má, tak rozhodně a nebude to možná až šestého dubna.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

V Duelu Radiožurnálu byly hosty náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister a Josef Elmer za občanskou iniciativu Za budoucnost občanů Lahoviček. Díky, na shledanou.

 

Host (Josef Elmer):

Na shledanou.

 

Host (Jan Bürgermeister):

Na shledanou.

 

Moderátor (Vladimír Kroc):

Dobrý poslech následujících pořadů Českého rozhlasu jedna, Radiožurnálu přeje Vladimír Kroc.

 

11. července 2003
11. července 2003