Workshopy o pražské kultuře dnes pokračovaly jednáním pracovních skupin

Druhý workshop věnovaný Pražské kultuře dnes jednal v Rezidencí primátora ve třech pracovních skupinách. První z nich se zabývala granty udělovanými hl. m. Prahou, druhá měla téma Živá kultura v Praze, současné trendy a třetí Kultura, ekonomika, legislativa.

  • 4 minuty čtení

HLAVNÍ MĚSTO PRAHA

Tisková zpráva

MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

 

Odbor Public Relations

 

 

Kultura

Workshopy o pražské kultuře dnes pokračovaly  jednáním pracovních skupin

Druhý workshop věnovaný Pražské kultuře dnes jednal v Rezidencí primátora ve třech pracovních skupinách. První z nich se zabývala granty udělovanými hl. m. Prahou, druhá měla téma Živá kultura v Praze, současné trendy a třetí Kultura, ekonomika, legislativa. První workshop na téma financování pražské kultury, pořádaný před čtrnácti dny, ve volné debatě  prodiskutoval a vymezil problémy, dnes už zástupci kulturní scény, samosprávy a státní správy hledali konkrétní řešení a postupy, které se mají stát součástí kulturní politiky Prahy a grantového systému. Cyklus workshopů na toto téma svolal primátora Prahy MUDr. Pavel Bém, dnes se jednání zúčasnilo na šedesát zástupců pražské kultury. Diskuse pokračuje příští týden třetím jednáním, které by mělo zformulovat dosavadní závěry a navrhnout konkrétní řešení jednotlivých problémů nebo alespoň jeho principy.

Primátor Pavel Bém na prvním workshopu zástupcům kultury řekl, že podpora Prahy kultuře je z hlediska možností městského rozpočtu maximální, stát a poslanecké sněmovna nejsou naopak pražské kultuře příliš nakloněny a všechna kulturní zařízení by samozřejmě chtěla a potřebují více peněz. Praha proto nemůže být jediným donátorem kultury ve městě. Musí ale trvale hledat způsob, jak vytvořit co nejlepší prostředí pro získávání financí na kulturu z různých zdrojů a co nejlépe využít peníze z městského rozpočtu. Předpokládá to  definovat pravidla hry, která dávají rovnou příležitost získat finance všem, a usnadnit a zprůhlednit rozhodovací proces. Proto se na ně obrací s žádostí, aby městu pomohli tato pravidla vymezit a to jak z hlediska cíle - kvality kultury, tak z pohledu efektivity vynaložených peněz. To je úkolem série workshopů a  tím i zhruba byly vymezeny i mantinely dnešního jednání.

V první skupině dnes zaznělo, že by město mělo dotvořit svou kulturní politiku a na jejím základě definovat oblasti podporované granty, s čímž ale část účastníků nesouhlasí.  Převážil také názor, že by externí experti  měli posuzovat grantové projekty v širším kontextu a mít možnost je obhajovat  i v grantové komisi, přičemž konečné rozhodnutí má zůstat politikům. Menšinové názor naopak je, že rozhodování o grantech by mělo být výrazně technické, na základě vytvořeného systému bodovatelných kritérií, takže by expertní posudky potřeba nebyly. Rozdílné názory zazněly i na další otázky, například na to, zda má být nárok na přístup ke grantům nějak omezen. Třeba tím, že některé umělecké projekty, jako například muzikály, jsou z principu spíše ziskové atd. V této chvíli tak existuje řada zajímavých, byť i částečně protichůdných podnětů a námětů a bude úkolem příštího jednání najít shodu v základních principech. Nicméně účastníci se většinově shodli na nutnosti zlepšit grantovou metodiku a zajistit velkou transparentnost řízení, což je i zájmem města. 

Druhá skupina  měla téma obecnější, pokusila se definovat „živou kulturu„v Praze a její podněty budou využity pro příští workshop.  Diskutovalo se například na téma více umění v ulicích – pouliční hudba, divadlo, větší podpora dětským spolkům, podpora malých umělců a spolků atd. Primátor Prahy MUDr. Pavel Bém vyzval účastníky, aby kulturní politiku města pomohli svými požadavky a návrhy vytvořit: „Pomozte říci, co v kulturní nabídce Praze chybí. Definujte však své cíle s ohledem na omezený rozpočet města.  Přál bych si slyšet, čeho je ve městě málo, nechtějte to po politicích,“ řekl mimo jiné, s tím, že tentokrát přišli politici umělce především poslouchat.

Třetí pracovní skupina se soustředila na důležité technické a legislativní otázky a výsledky budou opět promítnuty do příštího jednání.

Praha každoročně do kultury investuje pět procent svého rozpočtu, což je letos zhruba 1,7 miliardy korun. Na granty na kulturu Praha letos dává 133 miliónů korun, v prvním grantovém kole bylo rozděleno 72 miliónů korun. O grantech čtyřletých, které budou letos uděleny jako jednoroční s opcí na další tři roky a grantech s částkou přesahující 200 tisíc korun pro žadatele, rozhodlo Zastupitelstvo hl. m. Prahy tento týden ve čtvrtek. Pro srovnání, stát na kulturu vynakládá pouhých 0,49 procenta svého rozpočtu. Praha je zřizovatelem jedenácti vlastních divadelních scén  a osmi dalších kulturních institucí, mezi které patří například Městská knihovna, Planetárium a orchestr FOK. 

V Praze 28.1.2005   

Za správnost: Luděk Schreib 236 00/ l.2061

Jiří Wolf

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

 

Tel.: 737 208 979, 236 002 348

Tel.: 236 002 355, 236 002 972

Fax: 236 007 092

Fax: 236 007 093

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

E-mail: tisk@cityofprague.cz

 

 

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

 

28. ledna 2005
28. ledna 2005