Výzva za urychlenou dostavbu pražského silničního okruhu

ČT 2 | 11.3.2012 | 11:35 | Pořad: Nedej se | Téma: Josef Nosek

moderátorka
--------------------
Začátkem února letošního roku představilo na tiskové konferenci 11 starostů pražských městských částí spolu s občanskými sdruženími výzvu Za urychlenou dostavbu reálného silničního okruhu kolem Prahy. Veřejnosti předložili i petici na podporu jejich projektu. Magistrát hlavního města přešlapuje totiž se stavbou už téměř 20 let na místě, protože trvá na trase okruhu s názvem J, proti jejíž realizaci stojí právě signatáři výzvy. Navrhují proto k diskuzi novou, regionální trasu okruhu, kterou na jejich objednávku zpracoval dopravní odborník inženýr Strnad. Proč projekt přijal?

Ing. Milan STRNAD, projektant dopravních cest
--------------------
V roce 2006 jsem byl vyzván, abych posoudil proklamovanou trasu jižní s trasou severní. Já jsem toto posoudil z hlediska mezinárodních pravidel  Evropské a Světové banky, to znamená z hlediska dopravního, ekologického, územního a ekonomického. A strašně jsem se podivil, když ve všech čtyřech hlediscích byla trasa severní výhodnější a společensky efektivnější nežli trasa jižní, která byla proklamována do této doby. Bohužel můj názor, který byl vypracován v té dokumentaci, kterou si objednalo ministerstvo dopravy, nebyl vzat ve zřetel a stále se tvrdošíjně opakovalo, že existuje jenom jedna jediná trasa, která v tom posudku vyšla jako špatná. Já jsem se vrátil k návrhu té severní trasy, kterou jsem s ohledem na současné platné podmínky a kritéria Evropské unie protáhl až k dálnici D1 tak, aby byla mimo území hlavního města, ale zároveň jemu sloužila. Navrhl jsem teda novou trasu regionální, která v severozápadní části vytváří rezervní profil pro rozvoj města, míjí veškeré civilní útvary a na straně východní rovněž prochází mimo území hlavního města a napojuje se na dálnici D1. S návrhem této trasy jsem pochopitelně provedl její cenové ocenění a zároveň ocenění navrhovaného okruhu a tyto porovnal. Výsledkem je tato tabulka, která ukazuje, že varianta "územní plán " prosazovaná je dlouhá 45 kilometrů a k jejímu dostavění je zapotřebí 73 miliard korun. Zatímco trasa regionální je sice dlouhá 61 kilometrů, to je o 15 kilometrů déle, ale k jejímu celkovému dostavění je zapotřebí 39 miliard korun.

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
Tato iniciativa v podstatě není reálná. Jestliže máme ještě v tomto století postavit kompletní okruh kolem Prahy, tak v podstatě není jiná varianta než ta varianta, na které se pracuje už několik let. V okamžiku, kdy půjdete kus od Prahy, tak to prostě nepostavíte. Tak je nereálné to postavit, protože prostě ty problémy, namalovat to, dát to do územního plánu, dát to do zásad územního rozvoje, získat rozhodnutí, získat stavební povolení, to se bavíme o 30 letech.

Ing. Milan STRNAD, projektant dopravních cest
--------------------
Výstavba, to je velký problém. Uvědomte si, že termín dokončení měl být nejdřív 2010. Není nic. Dneska máme rok 2012 a zatím není ani kopnuto. Nyní nám slibují, že zahájí 2015 a 2025 bude ukončen celý okruh. Pokud se týče varianty regionální, tak tu je možno okamžitě zahájit přípravu, neboť ta celá východní část od D1 až k E10 je totožná se schválenou trasou Středočeského kraje. Je možno na ní pracovat okamžitě. A tento úsek nám zabezpečí, že veškerá kamionová doprava z východních a severních Čech půjde mimo město Prahu. Tím se vyřešil jak Spořilov, tak Černý Most a prakticky celá Praha od kamionové dopravy. No, a pokud se týče toho zbytku, tak opět při dobré vůli politické a finančním zajištění je toto možné do roku 2020 až 2022 dokončit též.  Takže ještě dříve, než je slibována trasa oficiální.

Mgr. Markéta VÍTKOVÁ, tiskové oddělení Středočeského kraje
--------------------
V zásadách územního rozvoje Středočeského kraje máme variantu  aglomeračního okruhu, která řeší dopravu v okolí Prahy, ale zároveň také dopravu ve Středočeském kraji. Odvedla by dopravní zátěž z měst, jako jsou například Neratovice nebo Kralupy nad Vltavou.

moderátorka
--------------------
A dvě třetiny délky takzvaného regionálního obchvatu Prahy kopírují právě aglomerační okruh Středočeského kraje.

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
Trasa, kterou vy ukazujete, tak nevím, jestli je nebo není v zásadách územního rozvoje pro Středočeský kraj, ale rozhodně není v územních plánech jednotlivých obcí.

Ing. Jaroslav KORF, předseda petičního výboru
--------------------
Nechápu, proč magistrát odmítá návrh regionální varianty, která řeší dobře dopravu v Praze a v blízké pražské aglomeraci a je dokonce o minimálně o 30 miliard korun levnější. To by přece v dnešní době mělo být základní kritérium.

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
To je pouze teorie a názor jednoho člověka nebo jedné skupiny. Je to bohužel o tom, že jestliže zvolíte jinou trasu, než je ta trasa, na které se pracuje, mimochodem trasa spojnice Suchdol - Březiněves byla projektována už před 80 lety.

moderátor
--------------------
Jenomže to je jenom mýtus, šířený po léta magistrátem. Inženýr Lada v letech šedesátých naplánoval něco zcela jiného.

Ing. Milan STRNAD, projektant dopravních cest
--------------------
Pan inženýr Lada když tento okruh navrhoval, tak ho navrhoval prakticky tak, jako myslíme my dneska. Když se na ten okruh podíváme, tak prakticky je hned na první pohled vidět, že on ty kritéria splňoval. On se vyhýbal všem stávajícím zástavbám, nechal tady volné plochy pro město a zároveň zajistil i svojí ekonomickou únosnost tak, aby ta trasa nebyla zbytečně a příliš drahá. Když se podíváme na rok 1995 až 1999, tak vidíme, že tento okruh byl ve své jihovýchodní části oddálen od Prahy z důvodu ochrany životního prostředí stávající zástavby, vytvoření územní rezervy pro další rozvoj města a s optimálním oddálením tranzitní dopravy od města. Žel bohu v té samé době
na severozápadě, i když se jedná o jeden jediný okruh, tato tři pravidla se opomenula a ten okruh byl zatažen k Praze, prakticky až k Hradčanům. Takže zatažením okruhu směrem do centra města se tento okruh stal v současné době nevyhovujícím, a to sice především proto, že jako součást evropské sítě nemůže být veden napříč sídelními útvary.

moderátor
--------------------
A z těchto důvodů by měl být okruh vrácen na své původní místo. Už také proto, že ten v trase J nemůže být na rozdíl od té regionální financován z peněz Evropské unie.

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
To jestli okruh nebo část okruhu nebo která část bude financovatelná, nebo nebude financovatelná, to musí rozhodnout až Evropská unie. Ale je to o konkrétních technických řešeních. Je to o tom, že jestliže se jim nelíbí rozpletení křižovatky Rybářka, tak je to o tom, jestli toto rozpletení bude vypadat tak, jak vypadá v současné době, nebo jinak. Je to o tom, jestli nám pomůže Evropská unie zafinancovat třeba most mezi Suchdolem a Březiněvsí. Je to o jednotlivých etapách,  které nám pomůže financovat Evropská unie, nebo nepomůže.

Ing. Milan STRNAD, projektant dopravních cest
--------------------
Co se týče financování trasy J z evropských peněz, k tomu mohu říci jako dřívější spolupracovník Evropské banky v oblasti posuzování dopravních staveb následující. Rybářka sama o sobě není jediným problémem. Dalším problémem je samotné vedení trasy územím města Prahy a navíc dalších 5 křižovatek v oblasti Černého Mostu. Takže závěrem lze konstatovat, že trasa v územním plánu, která je propagovaná, je nebezpečná, neekologická, neekonomická a je sama ještě navíc v rozporu se zásadami územního plánování a urbanismu, neboť prochází přes zastavěná území.

moderátorka
--------------------
Proto také soud tuto trasu okruhu vyřadil ze Zásad územního rozvoje Prahy.

Ing. Jaroslav KORF, předseda petičního výboru
--------------------
Nejvyšší správní soud květnu roku 2010 zrušil stavby 518 a 519, to znamená severozápadní část okruhu, a v lednu roku 2011 část okruhu na východě Prahy přes Běchovice.

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
Nejvyšší správní soud napadl jediný bod, a sice že úřednice vyvěsila o den méně povinné vyvěšení zásad územního rozvoje na úřední desce.

Ing. Jaroslav KORF, předseda petičního výboru
--------------------
Situace je trochu jiná. Nejvyšší správní soud uvádí ve svých rozsudcích velmi závažné důvody. Konstatuje nezákonnosti. Kromě jiného Nejvyšší správní soud například konstatoval, že by bylo narušeno chráněné území Natura 2000 kaňon Vltavy u Sedlce. Aby tento problém byl překlenut, tak by musela být poslána žádost do Bruselu o výjimku s tím, že neexistuje jiná varianta trasování komunikace a že koridor, který by poškodil tuto chráněnou oblast, bude mít celou řadu jiných přínosů, které převáží nad tímto negativem. Myslíme si, že toto je neřešitelné, protože varianta, dokonce lepší ve všech relevantních kritériích, existuje. Jsme přesvědčeni, že trasa jižní, je tak špatně naplánována a připravována, že její realizace je nemožná.

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
Nejvyšší soud nezrušil zásady územního rozvoje. Zrušil dopad životního prostředí na zásady územního rozvoje. Ale nejsou zrušeny zásady. V současné době, jestli se nemýlím, tak zhruba během 3-4 měsíců napravíme toto pochybení a zásady budou platit tak, jak platí původně.

Ing. Jaroslav KORF, předseda petičního výboru
--------------------
Víme, že v poslední době se objevují snahy o revizi zásad územního rozvoje. Obáváme se, že přitom jde hlavně o to, aby pro nás nepřijatelné trasy silničního okruhu kolem Prahy, to znamená přes Suchdol, Dolní Chabry, Běchovice byly do těchto zásad územního rozvoje vráceny, a byl tak vytvořen soulad mezi územním plánem Prahy jakožto sídelního útvaru a nadřazenými zásadami územního rozvoje. Pokud by se toto nepodařilo, jelikož námitky Nejvyššího správního soudu jsou velice závažného charakteru a situace je podle našeho názoru nenapravitelná, tak je magistrát připraven zásady územního rozvoje vůbec zrušit, a tím by jaksi územní plán sídelního útvaru hlavního města Prahy byl s těmito neexistujícími zásadami v souladu, nebo by nebyl minimálně v rozporu s nadřazenou územně plánovací dokumentací. A to je zřejmě záměrem magistrátu.

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
Tak to ne. Okruh tam samozřejmě je. A ta revize spočívá v tom, že napravujeme nedostatky, které tam jsou. Zásady územního rozvoje stejně jako územní plán je živý dokument. Tak, jak se vyvíjí doba, jak se vyvíjí Praha, tak se vyvíjejí i tyto dokumenty. Nebýt odporu Suchdola a Běchovic, tak by se tento okruh už pravděpodobně stavěl. My se tady bavíme o tom, jestli dvě obce řádově o tisících nebo v řádu tisíců lidí blokují výstavbu pražského okruhu.

Miroslav MALINA, starosta MČ Dolní Chabry
--------------------
Pan náměstek se ve svém tvrzení mýlí. Na našem prohlášení je tedy 11 podpisů starostů městských částí a přilehlých obcí. Je tam 11 razítek, včetně veliké městské části Prahy 14, Černého Mostu. A pokud to chce pan náměstek bagatelizovat tvrzením o dvou městských částech, tak to pro mě zavání téměř arogancí.

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
Ale dvě jsou, které to blokují. Víte, když budete bydlet poblíž plánované výstavby okruhu, tak se vám to nebude líbit a já tomu rozumím. Ale ono to jinak postavit nejde. A opravdu udělat větší okruh je v podstatě nereálné.

Ing. Jaroslav KORF, předseda petičního výboru
--------------------
Tvrzení o tom, že severní varianta není realizovatelná, slýcháme už asi 15 let a má to svůj vážný důvod. Ve výsledku procesu EIA z dubna roku 2002 je doporučena jednoznačně severní varianta z pohledu životního prostředí a jižní varianta je připuštěna pouze pro případ nerealizovatelnosti severní varianty.  Tato nerealizovatelnost nebyla do dnešního dne nijak prokázána. Naopak v dnešní době, kdy existuje návrh regionální trasy silničního okruhu kolem Prahy,  který řeší dopravní situaci v Praze i v blízké pražské aglomeraci, je o 30 miliard levnější, je podporován 11 starosty, několika občanskými sdruženími, širokou občanskou veřejností, je pro nás naprosto nepochopitelné, že magistrát takový návrh odmítá. Odmítá o něm vůbec jednat.

moderátorka
--------------------
Ruku v ruce s odmítáním iniciativy starostů přichází jako blesk z čistého nebe návrh na optimalizaci řízení města. Není to předzvěst likvidace odbojných starostů?

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
Tak to bychom zase těmto městským částem přisuzovali až moc velký význam. Tato optimalizace je z toho důvodu, aby město se začalo chovat ještě hospodárněji a začalo šetřit. Je to o tom, že se snažíme sundat náklady dolů, protože prostě nemáme peníze, ale není to o tom, že bychom chtěli rušit Suchdol a Březiněves jenom proto, abychom dostavěli okruh.

Miroslav MALINA, starosta MČ Dolní Chabry
--------------------
Iniciativu pana primátora k zefektivnění chodu města jsme samozřejmě přivítali. Své podněty, která si vyžádal, jsme také odeslali. Nyní se však dozvídáme, že jde o razantní úsporná opatření, která by magistrát rád realizoval. Zrušením městských částí by se rozhodně vykázaly úspory. Cíl by tedy byl dosažen. A zároveň by se nenápadně podařilo zlikvidovat i některé oponenty.

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
Já si myslím, že v dohledné době se nic podobného ani stát nemůže z principu.

osoba
--------------------
Co je to dohledná doba?

Josef NOSEK, náměstek primátora HLMP, radní pro dopravu MHMP
--------------------
V řádu měsíců, let. Já neznám přesný postup, jakým by se slučovalo, nebo jak by se jinak přerozdělovala Praha. Musela by s tím souhlasit celá Praha. Všechny městské části. To je záležitost zastupitelstva nejenom hlavního města, ale jednotlivých městských částí. Tohle jsou procesy, které jsou na dlouhá léta.

 

11. března 2012
11. března 2012