Významné výročí - Václav Smetáček-článek radního hl. m. Prahy Bohumila Černého, otištěný v Listech hl. m. Prahy, čísle září 2006

Václav Smetáček se narodil 30. září 1906 v Brně. dětská léta prožil v Brně a ve Slaném, pocházel z hudbymilovné rodiny, k hudbě jako profesi se však dopracoval. vystudoval pražskou konzervatoř v oboru hoboj. roku 1928 se stal posluchačem filozofické fakulty univerzity karlovy, kde studoval hudební vědu. v té době také založil Pražské dechové kvinteto.

Významné výročí - Václav Smetáček

 

 

Listy hlavního města Prahy | 1.9.2006 | rubrika: Pražské zpravodajství | strana: 7 | autor: Mgr. Bohumil Černý, radní hl. m. Prahy

Václav Smetáček se narodil 30. září 1906 v Brně. dětská léta prožil v Brně a ve Slaném, pocházel z hudbymilovné rodiny, k hudbě jako profesi se však dopracoval. vystudoval pražskou konzervatoř v oboru hoboj. roku 1928 se stal posluchačem filozofické fakulty univerzity karlovy, kde studoval hudební vědu. v té době také založil Pražské dechové kvinteto. Po dobu studií byl jako hobojista po tři roky členem České filharmonie, když byl jejím šéfem Václav Talich. Českou filharmonii v té době také dirigovali význační umělci Bruno Walter nebo alexander Zemlinski, šéf pražské opery. tehdy se václav Smetáček vlastně rozhodl, že se stane dirigentem. v roce 1933 získal doktorát na karlově univerzitě a současně se plně věnoval Pražskému dechovému kvinvýboru tetu a později, od roku 1934, převzal sbormistrovství ve spolku Hlahol, dále získal funkci tajemníka a dirigenta v hudebním oddělení Československého rozhlasu. v rozhlase v roce 1934 poprvé hrál orchestr fok (film-opera-koncert), v Praze uprostřed ekonomické krize nově založené hudební těleso. První veřejný koncert v nejisté existenci orchestru dirigoval Smetáček v roce 1936 ve výstavní síni Mánes. v roce 1942 byl do čela orchestru, po zatčení jeho zakladatele rudolfa Pekárka gestapem pro židovský původ, zvolen právě václav Smetáček. orchestr fok za války zažil totální nasazení a nadále složitě bojoval o svou existenci i po válce. rudolf Pekárek, který se vrátil z vězení, po únoru 1948 odešel z Čr do austrálie. Boje o existenční jistotu orchestru skončily až v roce 1952, kdy byl přičleněn k pražskému Ústřednímu národnímu pod názvem Symfonický orchestr hl. m. Prahy fok. václav Smetáček v jeho čele zůstal plných třicet let, až do roku 1972, a jeho jméno je s tímto orchestrem napořád spjato, neboť jej po celou tu dobu budoval a dovedl na evropskou úroveň.
Takový úspěch ve vedení orchestru byl však možný jen za předpokladu usilovné a stálé dirigentské píle, mimořádných hráčských a sbormistrovských zkušeností, práce se sólisty, pedagogické práce a ohromného vzdělání a rozhledu. václav Smetáček vychoval řadu vynikajících hobojistů a dirigentů, a dokonce i komponoval, přestože se mu nedostávalo času, a proto několik svých skladeb vždy komentoval popíráním skutečné skladatelské profese. Smetáček však dirigoval i jiná tělesa, především Českou filharmonii, měl velké úspěchy v zahraničí, například v itálii, argentině, na islandu, kde často dirigoval i opery. fok poprvé vyjel v roce 1957 do Polska, v roce 1967 do Spolkové republiky německo a velké Británie, v roce 1969 do uSa. Spolu s václavem Smetáčkem vykonal tak nesmírně záslužnou práci pro šíření české hudební kultury. václav Smetáček orchestr vedl odvážnou dramaturgií, vedle symfonií se věnoval velkým oratorním a kantátovým dílům, která byla uváděna také v cizině, kde byl vždy nesmírně vítán. vzpomíná-li se letos při příležitosti 100. výročí jeho narození na tuto velkou osobnost hudebního života, je to spojeno s přáním, aby v duchu tradice této osobnosti český hudební svět a nejslavnější pražský symfonický orchestr dostály jeho kvalitám a umění.
11. září 2006
11. září 2006