Výstavu fotografií „Rok po povodni“ instalovanou na Kampě zahájil pražský primátor

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém zahájil dnes odpoledne na Malé Straně na Kampě výstavu fotografií „Rok po povodni“. Výstavu tvoří série pohledů na stejná místa v hlavním městě před rokem a nyní známých fotografů – mj. Karla Cudlína, Jiřího Všetečky, Pavla Hořejšího, Herberta Slavíka a Jaroslava Jiřičky.

Pražský primátor uvítal účastníky vernisáže a připomněl, že právě před rokem se schylovalo k největší přírodní katastrofě v dějinách Prahy: „Žili jsme v očekávání toho, co přinesou příští hodiny a dny. Beze zbytku se pak naplnilo to nejčernější… Jsem přesvědčen, že připomenutí času, který Praha prožívala před dvanácti měsíci, a srovnání s dneškem, je velmi dobré. Nutí nás ke konfrontaci, ale ta nemusí být jen o tom, co pozitivního se nám podařilo dosáhnout, jaké změny za uplynulý rok Praha prožila. Ale může být i inspirací pro zamyšlení, jestli snad jsme nemohli někde udělat něco více, jestli nemáme někde nějaké mezery, které by bylo nezbytné v nejbližší budoucnosti odstranit. Já sám jsem za tuto výstavu vděčný, fotografie jsou krásné,“ uvedl primátor Pavel Bém s tím, že některé vypovídají i o tom, že jsou místa, kde se s realitou každodenního života příliš nepohnulo. V této souvislosti připomněl úsilí našich předků, kteří v 19. století, po zkušenostech ze dvou velikých povodní, začali město chránit před vodou a měnit tak jeho tvář. „Netrvalo to jen léta, ale desetiletí, a my s pomocí nejmodernější techniky plánujeme, že protipovodňová opatření proti pětisetleté vodě by měla být hotova v roce 2006. Máme veliké ambice a k tomu potřebujeme peníze a čas. A s těmito faktory bojujeme společně s náměstkem Bürgermeisterem, celou městskou radou i se zástupci postižených městských částí každý den.“

Primátor Pavel Bém na závěr vyslovil upřímný dík všem dobrovolníkům, kteří pomáhali a zůstávají dodnes anonymní: „Kdybychom jejich jména znali, jistě by na jejich zapsání nestačily ani domy tady kolem…,“ rozhlédl se pražský primátor po Kampě. „Především ale chci vyjádřit své poděkování obyvatelům tohoto krásného místa. Vám, kteří jste nesli tu největší zátěž, kteří jste mnohdy přišli nejen o majetek, ale i o kus života, o rodinné památky, které nenávratně vzala voda,“ dodal Pavel Bém.

Poděkoval také firmě Skanska CZ, která prezentaci výstavy finančně podpořila, i těm, kteří se rozhodnou zakoupit si dvojjazyčný CD-ROM, na kterém jsou všechny vystavované fotografie. „Výtěžek z prodeje tohoto CD-ROMu půjde na sbírku, jejímž cílem je pomoci této lokalitě – tedy Kampě. Je naším přáním, aby Sdružení občanů a přátel Malé Strany použilo tyto prostředky na to, co je potřeba nejvíce,“ řekl primátor Pavel Bém.

Na slova pražského primátora navázal jeho náměstek Ing. Jan Bürgermeister, který byl v době povodně starostou městské části Praha 1, připomenutím práce dobrovolníků před tím, než voda Kampu zaplavila. „V úžasně těžkých podmínkách vytrvalého deště se stovky dobrovolníků snažily postavit ze sto tisíc pytlů s pískem hráz – i s vědomím toho, že pokud se řeka nezastaví na úrovni padesátileté vody, tak to bude málo platné…,“ vzpomněl náměstek Bürgermeister a i on adresoval své poděkování obyvatelům Kampy: „Za to, že s úžasnou energií vydrželi, že využili každé příležitosti k obnově, že díky nim zase Kampa žije.“

Fotografická výstava „Rok po povodni“ instalovaná na Kampě potrvá až do 28. srpna. Po celou tu dobu je zde možné zakoupit CD-ROM s fotografiemi z této výstavy, o kterém již mluvil primátor Pavel Bém. 

  ap8110110.jpg   ap8110098.jpg   ap8110134.jpg

ap8110142.jpg   ap8110135.jpg   ap8110097.jpg

 

11. srpna 2003
11. srpna 2003