Vyhláška č. 4/1979 Sb. NVP

Popis Vyhláška o užívání povrchových vod na území hlavního města Prahy
Číslo 4/1979
Sbírka 2/1979
Datum vydání 14.06.1979
Datum účinnosti 01.10.1979
Datum zrušení 01.07.1999
Důvod zrušení vydání vyhlášky č. 14/1999 Sb. hl. m. Prahy, kterou se zrušují některé vyhlášky Národního výboru hlavního města Prahy
Plné znění
Národní výbor hlavního města Prahy na svém 13. plenárním zasedání dne 14. června 1979 se podle § 39 odst. 2 písm. j) zákona o národních výborech a po dohodě se Státní plavební správou v Praze usnesl vydat podle článku 94 Ústavy ČSSR toto obecně závazné nařízení:

Čl.1

Rozsah působnosti

Vyhláška upravuje zvláštní užívání povrchových vod na území hlavního města Prahy, které není celostátně upraveno obecně závaznými právními předpisy 1). Obecné užívání povrchových vod je upraveno zákonem o vodách 2).

Čl.2

Povrchové vody

Povrchovými vodami jsou vody přirozeně se vyskytující na zemském povrchu 3).

Čl.3

Zvláštní užívání povrchových vod

 
K užívání povrchových vod k plavbě plavidel bez vlastního motorického pohonu 4) není třeba povolení ani souhlasu vodohospodářského orgánu.
Čl.4

1) Plavba malými plavidly 5) se řídí Řádem plavební bezpečnosti na vnitrozemských vodních cestách ČSSR.

2) Provozovatelé plavidel jsou povinni zabránit úniku oleje, pohonných látek, jiných škodlivin a popele do povrchových vod, musí proto opatřit plavidlo k tomu potřebným řízením a udržovat je v řádném, provozu schopném stavu.

3) Zdravotní zájmy občanů a zdravotních zařízení vybudovaných v blízkosti vodních toků vyžadují, aby vůdcové malých plavidel poháněných spalovacími motory omezili jejich hlučnost na nejmenší míru. Maximální povolená hranice hlučnosti těchto plavidel činí 70 decibelů do vzdálenosti 30 m od plavidla.

Čl.5

Omezení plavby motorových plavidel

Na tocích Vltavy a Berounky v Praze se
a) omezuje plavba motorových plavidel v pracovních dnech v době od 13.00 do 19.00 hodin a v první pracovní den po dni pracovního klidu na dobu od 5.00 do 19.00 hodin 6). Toto omezení se nevztahuje na dobrovolné trenérské čluny, které mají pověření od své tělovýchovné organizace při tréninkových akcích pořádaných organizacemi 7),

b) povoluje se výjimka ze zákazu plavby motorových plavidel ve dnech pracovního klidu v době do 8.00 do 20.00 hodin pro tělovýchovné a sportovní akce včetně vodního lyžování, organizované ČSTV, jeho jednotami nebo organizacemi Národní fronty, majícími v náplni tělovýchovu vodními sporty (Svazarm apod.) a pro jednosměrnou plavbu motorových rekreačních plavidel vracejících se do jejich trvalého stanoviště v době od 16.00 do 21.00 hodin.


Čl.6

Sportovní a tělovýchovné akce
1) Podmínky pro pořádání sportovních a tělovýchovných akcí na vodách stanoví z hlediska ochrany veřejného pořádku odbor vnitřních věcí Národního výboru hlavního města Prahy 8) po dohodě se Státní plavební správou.

2) Pořádající organizace jsou povinny nejpozději 30 dní před plánovanou akcí požádat tento orgán o souhlas k akci a o stanovení podmínek, za kterých může být povolena.

3) Pro pořádání rychlostních závodů a vodního lyžování se vyhražuje "Stadion vodních sportů" od ř. km 188,20 do ř. km 188,90 řeky Vltavy.

4) Trasy dráhy pro závody a tréninky motorových člunů nesmí být v dosahu jímače Pražských vodáren ani zasahovat do koridoru 40 - 50 m při pravém břehu Vltavy, vymezeném pro veřejnou plavbu.
 
Čl.7

Koupání

1) Pro koupání jsou vyhrazeny plovárny a veřejná koupaliště, jinak je koupání dovoleno jen v rámci obecného užívání povrchových vod s výjimkou míst označených zákazem koupání.

2) Z důvodů bezpečnostních je koupání zakázáno

a) v ledárenské laguně v Praze 4 - Braníku
b) v říčním toku u veslařského ostrova v Praze 4 - Podolí
c) při všech pobřežích a nábřežích od Železničního mostu až k Drahaňské rokli v Praze 8 - Libeň s výjimkou plováren a koupališť
d) za zvýšeného vodního stavu.

Čl.8

Potápění

1) Potápěním se rozumí činnost v době, po kterou se osoba zdržuje pod vodní hladinou, aniž lze kontrolovat její pohyby, a to bez ohledu na hloubku nebo délku potápění a prostředky, které za tím účelem potápějící se osoba použije.

2) Potápění je amatérské, sportovní a účelové.

3) Na řece Vltavě a Berounce je amatérské potápění zakázáno. Zákaz se netýká ponořování osoby pod vodní hladinu při koupání na plovárnách a na veřejných koupalištích.

4) Sportovní potápění na řece Vltavě a Berounce s výjimkou potápění na plovárnách a koupalištích není dovoleno. Výjimku povoluje Státní plavební správa v Praze. Prostor, v němž potápění probíhá, musí být označen vlajkou a plavebními znaky podle Řádu plavební bezpečnosti. Sportovní potápění v plavební dráze a v její blízkosti není přípustné.

5) Účelové potápění povoluje Státní plavební správa v Praze.

Čl.9

Vstup na led

1) Vstup na led se zakazuje.

2) Při dostatečné síle ledu lze na bezpečných místech zřídit kluziště. Takovéto kluziště musí být ohraženo, vybaveno odpovídajícím sociálním zařízením (např. maringotkami) a musí mít provozovatele.


Čl.10

Povinnosti uživatelů povrchových vod

1) Uživatelé povrchových vod nesmějí poškozovat břehy, vodohospodářská díla a zařízení, zařízení pro chov ryb, ohrožovat jakost nebo zdravotní nezávadnost vod, narušovat přírodní prostředí, zhoršovat odtokové poměry a porušovat práva a oprávněné zájmy jiných.

2) Každý uživatel povrchové vody je povinen uposlechnout pokynů orgánů Sboru národní bezpečnosti, Státní plavební správy v Praze, správců vodních toků, vodohospodářských orgánů a pracovníků obsluhujících plavební zařízení, popřípadě dalších orgánů pověřených dozorem nad užíváním povrchových vod v obvodu hlavního města Prahy (např. vodní stráž apod.).

3) Povinnosti všech uživatelů povrchových vod je dodržovat příkazy, zákazy a pokyny vyjádřené v plavebních znacích zabudovaných na vodních tocích a v jejich blízkosti, zveřejněných v plavebních vyhláškách nebo vyhláškách Národního výboru hlavního města Prahy, obvodních národních výborů, místních národních výborů, příp. jinak publikovaných (např. na vývěsních tabulích).

Čl.11

Ochrana břehů a čistoty vod

1) Na březích, potahových cestách a vodních stavbách se zakazuje a) jakékoliv zarážení kůlů, železných tyčí a dřevěných kolíků, poškozování výhonů, dlažeb a opevněných svahů (jako např. rozebírání dlažeb, přemísťování kamenů ze záhozů, kopání jam, zarážení kotev apod.),
b) kácení stromů a keřů a ořezávání větví (nevztahuje se na správce vodního toku) 9).

2) V zájmu ochrany zdraví občanů, přírodního prostředí a hospodářského využití vod je zakázáno
a) házet jakékoliv předměty do koryt vodních toků a nádrží
b) ukládat na březích vodních toků a nádrží a na místech, z nichž by mohly být splaveny do vody předměty a látky, které by mohly způsobit zdravotní závady nebo ztěžovat či ohrožovat plavbu c) vylévat nebo jinak do vody vypouštět oleje, tekuté pohonné látky, žíraviny a jiné závadné tekutiny, které znečišťují vodu nebo mohou ztěžovat či ohrožovat plavbu, poškozovat plavidla, vodní stavby a zařízení nebo ohrožovat zdraví uživatelů vod.

Čl.12

Zvláštní ustanovení
 
1) Obytné lodě (tzv. "hausboty"), nepojízdné lodě nebo rybářské boudy nesené plovoucím zařízením, které nemají povolené stanoviště na území hlavního města Prahy, se považují za objekty překážející vnitrozemské plavbě nebo porušující životní prostředí.

2) Vlastníci a provozovatelé těchto zařízení jsou povinni na výzvu příslušného orgánu tato zařízení přemístit mimo dosah vodního toku nebo jiným způsobem zajistit jejich likvidaci. Pokud tak neučiní, zajistí příslušný orgán národního výboru přemístění a úschovu těchto zařízení na jejich náklad do vyhražených prostorů.
3) Nebude-li možno do 6 měsíců zjistit jejich vlastníka nebo provozovatele, bude s nimi naloženo jako s věcí opuštěnou 10).

4) Z důvodů bezpečnosti plavby, čistoty vod, ochrany životního prostředí, ochrany a čistoty břehů a veřejného pořádku zakazuje se přeprava, kotvení, vyvazování a jakékoliv jiné způsoby přechodného nebo trvalého usazení zařízení (odst. 1), která nemají povolené kotviště nebo stanoviště na Vltavě nebo Berounce a jejich březích v úseku hlavního města Prahy.
 
Čl.13

Závěrečná ustanovení

1) Na dodržování této vyhlášky dozírá Státní plavební správa v Praze, Správa SNB hlavního města Prahy a Středočeského kraje - Městská správa veřejné bezpečnosti Praha, správce toku a příslušný národní výbor.

2) Porušení ustanovení této vyhlášky bude projednáno jako přestupek podle zákona č. 60/1961 Sb., o úkolech národních výborů při zajišťování socialistického pořádku, nejde-li o trestný čin.

3) Ve zvlášť odůvodněných případech může vodohospodářský orgán v dohodě se Státní plavební správou v Praze povolit výjimku z ustanovení této vyhlášky.

4) Zrušuje se vyhláška č. 5/1966 Sb. NVP, o užívání řeky Vltavy na území hlavního města Prahy.

5) Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. října 1979.



Primátor hlavního města Prahy:
JUDr. RSDr. Zdeněk Zuska, v.r
.
Tajemník Národního výboru hlavního městaPrahy
Jaroslav Blažíček v.r.


Příl.1
Příloha k vyhlášce č. 4/1979 Sb. NVP, o užívání povrchových vod na území hlavního města Prahy

 
Přehled předpisů

Zákon č. 26/1964 Sb., o vnitrozemské plavbě ve znění zákona č. 126/1974 Sb.
Vyhláška č. 137/1974 Sb., o vnitrozemské plavbě ve znění vyhlášky č. 94/1976 Sb. Vyhláška č. 155/1973 Sb., kterou se vydává Řád plavební bezpečnosti na vnitrozemských vodních cestách Vyhláška č. 65/1964 Sb., o přístavním řádu pro čs. přístavy
Zákon č. 138/1973 Sb., o vodách
Zákon č. 130/1974 Sb., o státní správě ve vodním hospodářství
Vládní nařízení č. 11/1976 Sb., o evidenci vnitrozemských plavidel
Vyhláška č. 82/1976 Sb., o úpravě užívání povrchových vod k plavbě motorovými plavidly
Zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu
Vyhláška č. 10/1967 Sb. NVP, kterou se vydává Řád pro plovárny a letní koupaliště
Směrnice ministerstva vnitra ČSR č. 44/1960 Sbírky instrukcí pro výkonné orgány národních výborů

Vyhláška Státní plavební správy v Praze publikované ve Věstníku Federálního ministerstva dopravy nebo ve Věstníku vlády ČSR pro národní výbory



1) Přehled právních předpisů platných ke dni účinnosti této vyhlášky je uveden v příloze. 2) § 2 zákona č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon)
3) § 2 odst. 1 zákona č. 138/1974 Sb., o vodách
4) Např. veslic, skifů, kanoí, plachetnic apod.
5) Vyhláška č. 155/1973 Sb., kterou se vydává Řád plavební bezpečnosti na vnitrozemských vodních cestách (Čl. 1.01. písm. i).
6) § 3 a 6 vyhl. č. 82/1976 Sb., o úpravě užívání povrchových vod k plavbě motorovými plavidly 7) Omezení se nevztahuje též na plavbu motorových plavidel uvedených v § 5 vyhl. č. 82/1976 Sb., o úpravě užívání povrchových vod plavbě motorovými plavidly (např. plavidla federálního ministerstva národní obrany, federálního ministerstva vnitra, ministerstva vnitra ČSR, požární ochrany, k zajištění zdravotní služby, při ochraně před povodní, plavidel veřejné lodní dopravy, plavidel používaných k veřejnému zásobování apod.)
8) Směrnice ministerstva vnitra ČSR č. 44/1960 Sb. instrukcí pro výkonné orgány národních výborů
9) § 34 odst. 1 písm. b) zákona č. 138/1973 Sb.
10) § 453 občanského zákoníku

Rušící vyhlášky / nařízení

14/1999 Vyhláška č. 14/1999 Sb. hl. m. Prahy