Vyhláška č. 1/1991 Sb. hl. m. Prahy

Popis Vyhláška o znaku a praporu hlavního města Prahy a jejich užívání
Číslo 1/1991
Sbírka 1/1991
Datum vydání 21.02.1991
Datum účinnosti 21.02.1991
Datum zrušení 01.01.2005
Důvod zrušení vydání obecně závazné vyhlášky č. 21/2004 Sb. hl. m. Prahy, o znaku a vlajce hlavního města Prahy a jejich užívání
Plné znění
Zastupitelstvo hlavního města Prahy se usneslo na svém zasedání dne 21. února 1991 vydat podle § 16 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích, tuto obecně závaznou vyhlášku:

Čl.1

Znak hlavního města Prahy

(1) Znak hlavního města Prahy má tuto podobu: Na červeném štítě je zlatá hradební zeď z kvádrového zdiva se stříbrným cimbuřím o sedmi viditelných a pěti celých stínkách, prolomená otevřenou bránou s vytaženou zlatou mříží. Veřeje brány přirozené barvy mají zlaté kování. Z brány vyniká na černém pozadí ozbrojené rámě držící stříbrný meč se stříbrným jílcem a zlatou záštitou. Klenba brány je stříbrná, uprostřed se zlatým klenákem. Nad hradební zeď vystupují tři zlaté věže z kvádrového zdiva, střední větší, se zlatým cimbuřím o čtyřech stínkách a se zlatou valbovou střechou s dvěma zlatými makovicemi, postranní menší, se zlatým cimbuřím o třech stínkách a se stanovou střechou s jednou makovicí, vše taktéž zlaté barvy. Velká věž je prolomena trojdílným a malé dvojdílným černým oknem se stříbrným rámem.

Na štít jsou postaveny tři kolčí přilby se zlatými korunami a zlatočervenými přikrývadly. Prostřední přilba nese rostoucího, dvouocasého, stříbrného lva se zlatou korunou a zbrojí. Postranní přilby pak nesou praporce erbovních měst nebo městských částí, které mají historický praporec, spojených nyní v hlavním městě. Praporce na heraldicky pravé přilbě mají zlaté žerdě a tyto barvy (postupujíce vždy z vnější strany znaku do středu a u jednotlivých praporců shora dolů): 1. zlatá - červená - stříbrná (Nové Město), 2. stříbrná - modrá (Hradčany), 3. zlatá - modrá (Vyšehrad), 4. červená - modrá - stříbrná (Libeň), 5. stříbrná - červená (Bubeneč), 6. stříbrná - modrá - zlatá (Košíře), 7. stříbrná - červená - zlatá (Smíchov), 8. stříbrná - červená - modrá (Vršovice), 9. stříbrná - zelená - červená (Žižkov), 10. modrá - červená - stříbrná - zelená (Uhříněves), 11. černá - červená - stříbrná(Horní Počernice), 12. zelená - červená - modrá (Zbraslav).

Praporce na heraldicky levé přilbě stejného provedení (při stejně postupujícím popisu) mají tyto barvy: 1. červená - zlatá - stříbrná (Staré Město), 2. stříbrná - modrá (Malá Strana), 3. červený praporec se zlatou hvězdou Šalamounovou (Josefov), 4. stříbrná - červená (Holešovice - Bubny), 5. stříbrná - modrá - stříbrná - modrá (Břevnov), 6. stříbrná - červená (Karlín), 7. modrá - zelená - stříbrná (Nusle),8. stříbrná - červená - stříbrná - červená (Královské Vinohrady), 9. stříbrná - červená - zelená (Vysočany), 10. zlatá - modrá - stříbrná (Modřany), 11. modrá - stříbrná - červená (Radotín), 12. červená - stříbrná - červená (Dubeč).

Štít drží z každé strany dvouocasý stříbrný lev se zlatou korunou a zbrojí. Tito lvi stojí na zlaté lipové větvi s ratolestmi. Přes ni visí červená, zlatě podšitá stuha s devizou provedenou zlatým písmem "Praga caput rei publicae."

(2) Výtvarné vyobrazení znaku hlavního města Prahy stanoví příloha, která je nedílnou součástí této vyhlášky. .PI 1-91-1.pcx

(3) Štít znaku hlavního města Prahy lze používat samostatně (tzn. malý znak). .PI 1-91-2.pcx

Čl.2

Prapor hlavního města Prahy

Prapor hlavního města Prahy nese barvy odvozené ze znaku hlavního města Prahy. Je rozdělen do dvou pruhů, horního žlutého a dolního červeného.

Čl.3

Užívání znaku

(1) Užívat znaku hlavního města Prahy mohou obecní orgány hlavního města Prahy a organizace jím založené nebo zřízené a orgány městských částí. Ostatní právnické nebo fyzické osoby mohou užívat znaku hlavního města Prahy jedině po předchozím souhlasu rady zastupitelstva hlavního města Prahy.

(2) Žádost o souhlas se předkládá prostřednictvím Magistrátního úřadu hlavního města Prahy. Rada zastupitelstva hlavního města Prahy může stanovit podmínky výtvarného pojetí a užívání znaku.

(3) Uživatel je povinen zajistit, aby při užívání znaku hlavního města Prahy nemohlo dojít k jeho znevážení.

od 10.3.1993 (1) Užívat znaku hlavního města Prahy mohou orgány hlavního města Prahy a městských částí. Užívat znaku hlavního města Prahy dále mohou právnické osoby, které hlavní město Praha založilo nebo zřídilo nebo se podílí nejméně padesáti procenty na jejich základním jmění. Ostatní právnické nebo fyzické osoby mohou užívat znaku hlavního města Prahy jedině po předchozím souhlasu rady zastupitelstva hlavního města Prahy.

(2) za užití znaku hlavního města Prahy se považuje rovněž užití historických podob a takových výtvarných motivů nebo vyobrazení, které jsou shodné s částmi tohoto znaku (štíty klenoty, heroldskými kusy a figurami) včetně jejich historických podob.

(3) Žádost o souhlas se předkládá prostřednictvím Magistrátního úřadu hlavního města Prahy. Rada zastupitelstva hlavního města Prahy může stanovit podmínky výtvarného pojetí a užívání znaku.

(4) Uživatel je povinen zajistit, aby při užívání znaku hlavního města Prahy nemohlo dojít k jeho znevážení.***

Čl.4

Užívání praporu

(1) K užívání praporu hlavního města Prahy není třeba souhlasu rady zastupitelstva hlavního města Prahy.

(2) Uživatel je povinen zajistit, aby při užívání praporu hlavního města Prahy nemohlo dojít k jeho znevážení.

(3) Při svislém umístění praporu musí být žlutý pruh umístěn vždy heraldicky vpravo, tj. vlevo z čelního pohledu.

Čl.5

Úplata za užívání znaku

*** do 9.3.1993 Souhlas s užíváním znaku se poskytuje za úplatu, pokud se rada zastupitelstva hlavního města Prahy neusnese jinak. Výše úplaty se stanoví podle zvláštních předpisů 1).

*** od 10.3.1993 Souhlas s užíváním znaku se poskytuje za úplatu, pokud se rada zastupitelstva hlavního města Prahy neusnese jinak.***

Čl.6

Sankce

Porušení povinností stanovených touto vyhláškou se postihuje *** do 9.3.1993 podle obecně závazných právních předpisů 2).

Čl.7

*** do 9.3.1993 Ustanovení této vyhlášky o ochraně znaku a praporu hlavního města Prahy (čl. 3 odst. 3, čl. 4 odst. 2, čl. 6) se vztahují rovněž na užívání znaků a praporů městských částí.

*** od 10.3.1993 (1) Ustanovení této vyhlášky o ochraně znaku a praporu hlavního města Prahy (čl. 3 odst. 3, čl. 4 odst. 2, čl. 6) se vztahují rovněž na užívání znaků a praporů městských částí.

(2) Za užití znaku městské části se považuje rovněž užití jeho historických podob a takových výtvarných motivů nebo vyobrazení, které jsou shodné s částmi tohoto znaku (štíty, klenoty, heroldskými kusy a figurami) včetně jejich historických podob. Ustanovení tohoto odstavce se nepoužije, pokud heraldický motiv znaku městské části je obsažen ve znaku hlavního města Prahy včetně historických podob znaku hlavního města Prahy.***

Čl.8

Zrušuje se: a) vyhláška NVP č. 15/1964 Sb. NVP, o znaku hl.m.Prahy b) směrnice rady NVP č. 16/1964 Sb. NVP, pro užívání znaku hl.m.Prahy.

Čl.9

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.


Primátor hlavního města Prahy
Jaroslav Kořán v.r.

Náměstek primátora hlavního města Prahy
RNDr. Jiří Exner v.r.


1) zákon č. 526/1990 Sb., o cenách 2) § 48 a 42 odst. 1 písm. a) zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích § 17 zákona ČNR č. 418/1990 Sb., o hlavním městě Praze od 10.3.1993 podle obecně závazných právních předpisů 1).


Rušící vyhlášky / nařízení

21/2004 Obecně závazná vyhláška č. 21/2004 Sb. hl. m. Prahy

Pozměňující vyhlášky

18/1992 Vyhláška č.18/1992 Sb. hl. m. Prahy
29/1999 Vyhláška č. 29/1999 Sb. hl. m. Prahy