Vyhláška č. 1/1989 Sb. NVP

Popis Vyhláška o ochraně proti šíření bakteriální spály růžokvětých rostlin (Erwinia amylovora)
Číslo 1/1989
Sbírka 1/1989
Datum vydání 13.04.1989
Datum účinnosti 13.04.1989
Datum zrušení 01.03.2004
Důvod zrušení vydání nařízení č. 2/2004 Sb. hl. m. Prahy, kterým se zrušuje vyhláška č. 1/1989 Sb. NVP, o ochraně proti šíření bakteriální spály růžokvětých rostlin (Erwinia amylovora), ve znění vyhlášky č. 37/1999 Sb. hl. m. Prahy
Plné znění
Plenární zasedání Národního výboru hlavního města Prahy se usneslo dne 13. 4. 1989 vydat podle § 24a zákona o národních výborech a v souladu s ustanovením § 25 odst. 2 zákona č. 61/1964 Sb., o rozvoji rostlinné výroby toto obecně závazné nařízení:

Čl.1

Účel vyhlášky
 
Účelem vyhlášky je upravit opatření k ochraně rostlin proti šíření bakteriální spály růžokvětých rostlin - Erwinia amylovora (dále jen "spála"), jejíž příznaky a výskyt jsou uvedeny v příloze vyhlášky.

Čl.2

Povinnosti uživatelů při preventivní ochraně

Občané a organizace, kteří hospodaří s pozemky, jsou vlastníky nebo uživateli pozemků, na nichž jsou pěstovány růžokvěté rostliny (dále jen "uživatelé") jsou povinni:

a) provádět průběžně průzkum výskytu spály. Nejvhodnější dobou je období vegetace od odkvétání do 14 dnů po odkvětu a koncem léta. Po odkvětu je nutné sledovat především mladé výhody, plody a listy,

b) v případě podezření z nákazy rostlin spálou provést odběr vzorku a zaslat jej bezodkladně Okresní správě ochrany rostlin (dále jen "správa ochrany" 1),

c) hlásit podezření výskytu spály obvodnímu národnímu výboru 2), v jehož územním obvodu se pozemek nachází.

2) odbor energetiky, dopravy a zemědělství ONV 1-10

Čl.3

Odběr vzorků
1) Uživatel odebrané vzorky vloží do papírového sáčku a přiloží tyto údaje: - datum odběru - místo odběru (uživatel pozemku), - název rostliny - celkový počet podezřelých rostlin - příznaky - jméno odběratele vzorku (adresa, telefon).

2) Správa ochrany neprodleně informuje po ukončení laboratorní zkoušky vzorku o výsledku zkoušky vzorku uživatele a v případě pozitivního zjištění napadení vzorku spálou i příslušný obvodní národní výbor.

Čl.4

Karanténní opatření

1) Obvodní národní výbor v případě pozitivního zjištění výskytu spály rozhodne na návrh správy ochrany o karanténních opatření:

a) uložit uživatelům neprodlenou likvidaci 1. veškerých napadených stromů a keřů 2. všech hlavních hostitelských rostlin do vzdálenosti 500 m v místech produkčních ovocných výsadeb hrušní a jabloní, ovocných a podnožních školek a zásobních zahrad, kde jsou pěstovány hlavní hostitelské rody.

b) rozhodne u okrasných školek a zásobních zahrad, kde jsou pěstovány hlavní hostitelské rody, na základě prohlídky kultur inspektory správy ochrany o likvidaci těchto kultur, v případě jejich dobrého zdravotního stavu, po ošetření chemickým přípravkem vysloví souhlas k výsadbě do ucelených výsadeb,

c) vymezí podle potřeby kolem ohniska výskytu spály karanténní území, na kterém platí zejména zákaz zakládání množitelských porostů a školek ovocných a okrasných dřevin, přesunu hlavních hostitelských rostlin nebo jejich částí bez souhlasu správy ochrany, výsadby stromů a keřů hlavních hostitelských rodů a přemísťování včelstev.

2) Obvodní národní výbor seznamuje ve spolupráci s MNV a správou ochrany a v součinnosti se společenskými organizacemi uživatele pozemků na území obvodu s jejich povinností provádět průzkum výskytu spály a na vlastní náklad činit opatření k likvidaci napadených rostlin, u kterých byl laboratorně prokázán výskyt spály.

3) Obvodní národní výbor vydává pověřeným pracovníkům oprávnění ke vstupu na pozemky uživatelů k provádění kontroly případně k zajištění likvidace napadených rostlin a vede evidenci karanténních opatření.

4) Obvodní národní výbor kontroluje ve spolupráci s MNV a správou ochrany plnění karanténních opatření. Neprovede-li uživatel ve stanovené lhůtě uložená opatření, dá je provést obvodní národní výbor, který opatření uložil, a to na náklad uživatele.

5) Obvodní národní výbor zruší způsobem v místě obvyklým vyhlášená karanténní opatření, nebude-li tři po sobě následující vegetační období zjištěn v karanténním území nový výskyt choroby.

Čl.5

Povinnosti uživatelů po vyhlášení karanténních opatření

1) Uživatelé jsou povinni každoročně povést v karanténním území prohlídku všech stromů a keřů hlavních hostitelských rodů a dle pokynů správy ochrany provádět jejich preventivní ošetření.

2) Uživatelé jsou povinni provést likvidaci napadených rostlin takto:

a) celou napadenou rostlinu včetně kořenů neprodleně spálit nebo celou zakopat minimálně pod 50 cm vrstvu zeminy. Před zakopáním je nutné všechny části rostliny polít 1 % roztokem formalínu nebo je zasypat nehašeným vápnem. V případě likvidace pouze nadzemní části poraženého stromu (keře) zbylý pařez ošetřit chemickým přípravkem doporučeným správou ochrany,

b) po likvidaci napadené rostliny provést účinnou dezinfekci všech předmětů a ochranných pomůcek, případně dopravních prostředků, které přišly do styku s infikovanými rostlinami (1 % roztokem formalínu nebo 5 % Chloraminu B).

Čl.6

Ustanovení společná a závěrečná

1) Porušení povinností stanovených touto vyhláškou se stíhá jako přestupek, nejde-li o přečin nebo trestný čin.

2) Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.


Primátor hlavního města Prahy
RSDr. Zdeněk Horčík v. r.

Tajemník Národního výboru hlavního města Prahy
prof. JUDr. Zbyněk Kiesewetter, DrSc., v. r.


1) Okresní správa ochrany rostlin Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, Vyšehradská 27, 128 00 Praha 2, je odbornou složkou Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který řídí a organizuje na jednotlivých obvodech hl. m. Prahy vyhledávání a ochranu proti této chorobě

Rušící vyhlášky / nařízení

2/2004 Nařízení č. 2/2004 Sb. hl. m. Prahy