V Praze 8 bylo otevřeno nové chráněné bydlení pro duševně handicapované lidi

V rámci největšího projektu na území České republiky „Psychosociální sítě“ dnes bylo v Praze 8 v ulici U Draháně otevřeno další zařízení určené pro duševně handicapované lidi. Nadace Bona za přispění hlavního města Prahy, ministerstva pro místní rozvoj a fondu Evropské unie zde nechala vystavět 11 pokojů pro 15 klientů. Nad projektem převzal záštitu primátor Pavel Bém.

  • 3 minuty čtení

 

V rámci největšího projektu na území České republiky „Psychosociální sítě“ dnes bylo v Praze 8 v ulici U Draháně otevřeno další zařízení určené pro duševně handicapované  lidi. Nadace Bona za přispění hlavního města Prahy, ministerstva pro místní rozvoj a fondu Evropské unie zde nechala vystavět 11 pokojů pro 15 klientů. Nad projektem převzal záštitu primátor Pavel Bém.

 

„Kolem nás žije mnoho lidí s duševní poruchou v sociální izolaci, aniž bychom si tento fakt příliš uvědomovali. Přitom jsou schopni se díky pomoci okolí úspěšně resocializovat do běžného života mimo ústavní zařízení. Proto hlavní město tento projekt podpořilo částkou přes dva a půl milionů korun,“ vysvětlil radní Milan Pešák. Jak doplnil, celková částka investice přesáhla 11 milionů korun.

Nadace Bona se touto problematikou zabývá od roku 1992, kdy byla založena. Je jedinou organizací, která se komplexně zabývá problematikou a pomocí v oblasti duševně handicapovaných lidí. Činnost vyvíjí ve spolupráci s nejlepšími odborníky v oblasti psychiatrie a psychologie. Projekt Psychosociální sítě  se buduje od roku 1994 a je největším projektem na území ČR. Mimo Prahu byl od roku 2006 projektu rozšířen do západočeského kraje (obec Dýšina). Je založen na několika sítích -chráněného bydlení, podporovaného bydlení a sociálních  bytů. „Od vzniku  projektu do letošního dubna těchto služeb využilo 1112 klientů. V průměru uspokojíme přibližně 135 zájemců,“ vysvětluje ředitelka Nadace Bona Jitka Štambachová.

Kromě několika zařízení na Praze 8 působí nadace také na území městské části Praha 1, kde vytvořila i polyfunkční centrum „Dvojí svět“. „Je tam i prodejna výrobků z chráněných dílen a galerie. V Praze 8 je v provozu sklářská chráněná dílna a chráněná dílna zeleně a knihovna. Na území Městské části Praha 10 je v provozu chráněná dílna textilní a dřevařská.  Velký podíl na rozvoji projektu má hlavní město a příslušné městské části, bez jejichž přispění bychom jen stěží mohli své záměry realizovat,“ říká ředitelka nadace  Jitka Štambachová.

Další chráněná dílna pro 15 – 20 klientů bude sloužit duševně handicapovaným lidem a bude zprovozněna od 15.6.2007 v nově otevřeném zařízení v ulici U Draháně  163/9 v Praze 8.  Prádelna, jídelna a společenský pokoj je součástí  objektu  pro uživatele  chráněného bydlení „Objekt se zahradou je koncipován pro 15 klientů. Pokoje ale i ostatní prostory jsou velmi vkusně a prakticky vybaveny,“ hodnotil nově otevřený objekt radní Milan Pešák s tím, že město chce i nadále spolupracovat s nadací na rozvoji těchto zařízení v Praze.

První klienti by se do nových pokojů měli začít stěhovat v polovině června. „Nejdříve s nimi musíme uzavřít smlouvu o podnájmu části bytu a smlouvu o zajištění sociálních služeb  prostřednictvím našeho provozovatele služeb, obecně prospěšné společnosti Bona“  říká ředitelka nadace  Jitka Štambachová. Podle ní pak měsíčně klient zaplatí přibližně 5000 korun. V poplatku jsou zahrnuty už náklady  pronájem, na stravu, služby, ostatní potřeby, ale i kapesné ve výši téměř 1000 korun.

 

 

V Praze 23.5.07

 

 

 

 

Za správnost: Dobiáš / tel. 236 00 4403

 


Mgr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.


 

23. května 2007
23. května 2007