V Městské knihovně se vzpomínalo na Miladu Horákovou

V Městské knihovně se vzpomínalo na Miladu Horákovou
21. listopadu 2011
21. listopadu 2011

Vzpomínkové odpoledne ke 110. výročí narození Milady Horákové, které se dnes uskutečnilo v Městské knihovně, bylo věnované také všem obětem a účastníkům III. odboje. Zajímavý program historicko-kulturního odpoledne, který na podkladě protokolů z výslechů a procesu osvětlil názorovou pevnost a osobní statečnost Milady Horákové až do posledních chvil jejího života, se konal pod mottem „Jděte na louky a do lesů, tam ve vůni květů najdete kousek mne...“

  • 1 minuta čtení
  • 8 fotografií

„Byla by chyba vnímat Miladu Horákovou pouze jako symbol, oběť nacistického a komunistického násilí, a pomíjet, co všechno ve svém životě dělala a o co usilovala. Jedině připomínkou jejích snah dosáhneme toho, aby se její jméno nezměnilo časem v sousloví, jež budou studenti ve školách vyslovovat sice s úctou, ale bez skutečného ponětí o tom, kým tato výjimečná žena skutečně byla,“ řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, který tak vzdal čest památce Miladě Horákové.

Program koncipovaný jako hudebně dramatická koláž byl propojen dialogem mezi Miladou Horákovou na jedné straně a vyšetřovatelem či prokurátorem na straně druhé.  Tyto dialogy vycházejí z vyšetřovacích protokolů a protokolu z procesu konaného s Miladou Horákovou a dalšími 12ti obžalovanými v červnu 1950. Jde autentické otázky vyšetřovatelů, prokurátorů a soudců a odpovědi Milady Horákové. V průběhu dialogů byly promítány fotografie a materiály nejen ze soukromého a pracovního života Milady Horákové, ale také z komunistických lágrů, pracovních táborů apod.

Kulturně historické odpoledne přiblížilo i problematiku III. odboje z pohledu členů Konfederace politických vězňů a členů Svazu pomocně technických praporů a Táborů nucených prací.

Dvaadvacet let po pádu komunistického totalitního režimu je český právní řád rozšířen o kompromisní podobu zákona o protikomunistickém odboji, který řeší problémy historické paměti naší postkomunistické společnosti,“ připomněl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda schválení zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu. Senát Parlamentu České republiky návrh zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu schválil 20. července 2011. Zákon nabyl symbolicky účinnosti dne 17. listopadu 2011.